TRYB JASNY/CIEMNY

Przeciwieństwa dla dzieci karty DO DRUKU

przeciwieństwa dla dzieci do drukuDzieci od najmłodszych lat uczą się o świecie wokół nich poprzez doświadczanie różnych konceptów i pojęć. Jednym z najważniejszych sposobów nauki dla dzieci jest poznanie przeciwieństw. Przeciwieństwa stanowią podstawę rozwoju poznawczego i językowego, a także pomagają dzieciom zrozumieć złożone idee i wzorce. Dzisiejsza pomoc edukacyjna to karty z przeciwieństwami do pobrania. Odnajdywanie przeciwieństw, czyli wyrazów przeciwstawnych pomoże dziecku poszerzyć zasób słownictwa i utrwalić wiadomości o świecie. 

Czym są przeciwieństwa?


Przeciwieństwa to pary słów lub pojęć, które mają odmienne znaczenie. Na przykład: dużo - mało, góra - dół, gorąco - zimno. Poznanie przeciwieństw jest niezwykle ważne dla rozwoju poznawczego dzieci, ponieważ pomaga im zrozumieć relacje między różnymi aspektami świata. Dzieci uczą się, że coś może być albo jednym, albo drugim, a czasem znajduje się gdzieś pośrodku. 

Jak uczyć dzieci przeciwieństw?


Jednym z pierwszych sposobów wprowadzania przeciwieństw dla dzieci jest korzystanie z konkretnych obiektów. Na przykład, możemy pokazać dziecku małą i dużą zabawkę, porównując ich rozmiary. Możemy również użyć kolorów, takich jak czarny i biały, aby przedstawić przeciwieństwa. 

Wprowadzanie wyrazów o przeciwnym znaczeniu do codziennych czynności jest równie ważne. Możemy zapytać dziecko, czy chce zjeść gorący obiad czy zimne lody, aby pomóc mu zrozumieć różnicę między tymi dwoma stanami. Podczas spaceru możemy zwracać uwagę na różnice pomiędzy głośnymi a cichymi dźwiękami, między szybkimi a wolnymi ruchami. Możemy również rozmawiać o przeciwieństwach emocjonalnych, takich jak radość i smutek, aby pomóc dziecku zrozumieć różne uczucia. 

Wyrazy przeciwstawne przykłady


Dzisiejsza pomoc edukacyjna to 30 par kart z przeciwieństwami, inaczej wyrazami przeciwstawnymi. Zadaniem dziecka jest znaleźć i dopasować do siebie karty z dwoma różnymi znaczeniami, np. brudny - czysty, wysoki - niski.

Aby uatrakcyjnić zabawę niektóre przykłady możecie wspomóc sensorycznie (spróbować słodkiej czekolady i kwaśnej cytryny), wizualnie (włączyć i zgasić światło) oraz ruchowo (biec i iść bardzo powoli). Zapraszam Was do wspaniałej językowej zabawy!

Pomocne filmiki poruszające temat przeciwieństw, które "zrobią" Wam zajęcia:Zobacz też ciekawy serwis dla kobiet z licznymi poradami dla mam: kobiecaperspektywa.pl.

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję. Karty są suuper.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna pomoc, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, dziękuję Ci bardzo. Świetne!!!! Takich pomocy jest bardzo mało dostępnych, więc tym bardziej są cenne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta strona jest super!

  OdpowiedzUsuń
 6. Super pomoce!! Dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź