TRYB JASNY/CIEMNY

Nauka kolorów - plansze z kolorami do druku

nauka kolorów
Cześć! Rozpoznawanie kolorów wbrew pozorom może okazać się sporym wyzwaniem dla małych dzieci. Dlaczego? Ponieważ gdziekolwiek się rozejrzą widzą kolory, w dodatku w różnych odcieniach i o różnym nasyceniu. Najprościej nauczyć ich dzieci poprzez dosłownie podtykanie pod nos najrozmaitszych przykładów. Plansze i przykładowe zabawy przydadzą się głównie dla 3-latków. PS: Najlepiej zacząć wprowadzanie kolorów pojedynczo lub maksymalnie od dwóch. Interesujące może być organizowanie kolorowych dni lub tygodni, podawanie jedzenia wyłącznie w danym kolorze. Dzieciom się spodoba :)

Aby pobrać karty należy kliknąć na obrazek prawym przyciskiem myszki, wybrać opcję Otwórz grafikę w nowej karcie, następnie ponownie kliknąć na obrazek prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję Zapisz jako. Materiały wielokrotnego użytku polecam wydrukować na grubszym papierze i zalaminować.

Plansze z kolorami do wydruku


Przygotowałam plansze z kolorami, które możecie wykorzystać do memory, jeżeli wydrukujecie je w dwóch egzemplarzach lub potraktować wyłącznie jako pokazówki.

plansze z kolorami do wydruku

kolory do druku

nauka rozpoznawania kolorów

plansze dydaktyczne kolory

nauka kolorów dla dzieciPiosenka o kolorach

Niezawodną piosenką o kolorach jest oczywiście "Kolorowy deszcz", do której muzykę skomponował Tadeusz Pabisiak, a słowa napisała Agnieszka Galica. 

Gdy na dworze pada deszcz, kiedy wszystko szare jest.
Wyjmij kredki i narysuj, to co tylko chcesz.

Na niebiesko, fioletowo, żółto i różowo.
Na zielono, na czerwono i pomarańczowo.

Chociaż pada szary deszcz, kredki z deszczu śmieją się.
Każda kredka ostrzy nosek i rysować chce.

Na niebiesko, fioletowo, żółto i różowo.
Na zielono, na czerwono i pomarańczowo.

Kolorowy pada deszcz, kolorowy szczeka pies.
I parasol kolorowy rysujemy też.

Na niebiesko, fioletowo, żółto i różowo.
Na zielono, na czerwono i pomarańczowo.


Genialną propozycję zabawy do piosenki znajdziecie w poniższym filmiku:Dotnij czegoś w kolorze...

Prosta zabawa orientacyjno-porządkowa (swoją drogą ta nazwa zawsze mnie powalała :P). Dzieci poruszają się swobodnie lub tańczą do muzyki. Na sygnał prowadzącego, dotykają czegoś w ustalonym wcześniej kolorze. Dla ułatwienia można pokazać planszę z szukanym kolorem.

Sortowanie

Gromadzimy małe przedmioty lub obrazki z dominującym konkretnym kolorze lub w kolorze jednolitym. Zadaniem dzieci będzie posortować je kolorystycznie i dopasować do planszy.

Do zobaczenia!

Niektóre z obrazków pochodzą z Wikimedia Commons. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź