TRYB JASNY/CIEMNY

Kodeks Małego Ekologa

kodeks małego ekologa do druku

Kodeks Małego Ekologa to zbiór zasad, które pomagają dzieciom w zrozumieniu realizacji proekologicznych działań. W obecnych czasach, kiedy problemy związane ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniami środowiska stają się coraz bardziej widoczne, takie podejście jest niezwykle ważne, aby nauczyć dzieci jak pomagać w ochronie planety. Stąd właśnie Kodeks Małego Ekologa do druku - niezbędny na ekologicznych zajęciach.

Kodeks Ekologa do wydrukowania

Kodeks Małego Ekologa opiera się na zasadach, które każde dziecko może wdrożyć w swoim życiu codziennym. Zasady uświadamiają jak ważne jest szanowanie natury i dbanie o nią. Szanowanie przyrody oznacza bowiem nie tylko docenienie jej piękna, ale także pracę nad tym, aby nasze otoczenie było zdrowe i przyjazne dla nas, innych ludzi, roślin i zwierząt.

Kodeks ekologiczny zasady


Jedną z podstawowych zasad Kodeksu Małego Ekologa dla dzieci jest oszczędzanie energii elektrycznej i wody. Włączając światło tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne oraz nie zostawiając otwartych kranów podczas np. mycia zębów, oszczędzamy cenne zasoby naturalne.

Inną ważną zasadą możliwą do wdrożenia w życie przez dzieci jest segregacja odpadów. Wyrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników pomaga w recyklingu i minimalizowaniu ilości odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci. W ten sposób pomagamy w ochronie środowiska i upewniamy się, że zasoby naturalne są wykorzystywane w sposób zrównoważony.

Kodeks Małego Ekologa zachęca do chodzenia pieszo lub wybrania roweru albo hulajnogi, co przynosi podwójne korzyści - chroni środowisko i usprawnia nasze zdrowie.

Inną ważną zasadą jest oszczędzanie papieru. Niepotrzebne drukowanie zwiększa ilość zużywanego papieru, co prowadzi do wycinki kolejnych drzew. Dlatego zawsze zachęcam Was do laminowania pomocy dydaktycznych i drukowania kilku obrazków na jednej stronie, a w przedszkolu zawsze proszę dzieci o wykorzystanie kartki z dwóch stron i całkowite pokrycie jej rysunkami.

Wreszcie Kodeks Małego Ekologa zachęca dzieci do sadzenia drzew i kwiatów, co pomaga w tworzeniu zielonych terenów i dbaniu o otaczające nas zwierzęta.

Edukacja ekologiczna dzieci


Edukacja ekologiczna to w potocznym rozumieniu różne formy działalności skierowanej do społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży i ma na celu propagowanie zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o ochronie przyrody ożywionej i nieożywionej. W przedszkolu tematy związane z ekologią pojawiają się dość regularnie i niedługo razem z moimi przedszkolakami będziemy omawiać Kodeks Małego Ekologa. Długo szukałam jakiegoś uniwersalnego gotowca, ale niestety nie doszukałam się niczego, co by mi się spodobało, więc zrobiłam sobie taki sama 😛 Chciałam, żeby był dość minimalistyczny, bo zależało mi głównie na odpowiednich piktogramach, jakiejś podpórce do pogadanki i żeby dzieciaki same dopowiadały o co może z nimi chodzić, niż na długich tekstowych wywodach, bo i tak będą musiały wykonać własny kodeks samodzielnie.

Kodeks Małego Ekologa do pobrania TUTAJ


Nowsza wersja Kodeksu Ekologa dla dzieci do pobrania TUTAJ.

Komentarze

  1. Dziękuję ślicznie za przydatne, estetyczne plansze, jutro stworzymy w Naszej grupie własny kodeks

    OdpowiedzUsuń
  2. Super pomoce. Wykorzystam w grupie dzieci 6- letnich. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź