TRYB JASNY/CIEMNY

Fried eggs game/ Gra Jajka sadzone


Hej! Jakiś czas temu kupiłam sobie z Ikei taki oto zestaw przyborów kuchennych. Kosztowały mnie całe 4 zł (😲) a ich jakość oceniam na bardzo dobrą. Naprawdę, mogłabym ich używać w swojej kuchni, gdybym nie miała już podobnych rzeczy. Do ich nabycia skusiły mnie właściwie szczypce, bo chciałam mieć w swoich zasobach coś, co spełni trzy warunki: a) da się tym ćwiczyć chwyt pęsetkowy, b) będzie większe niż standardowe pęsety c) będzie wytrzymałe. Te szczypce sprawdzają się idealnie.


Nie bardzo miałam za to pomysłu na to, do czego przyda mi się zamieszczona w zestawie łopatka, aż do dnia gdy przypadkiem nie wpadłam na bloga Heather Trim. Inspirując się jej postem, wydrukowałam i zalaminowałam mnóstwo jajek sadzonych 😊Na początku chciałam wydrukować na nich już konkretne litery, sylaby itd., ale doszłam do wniosku, że lepiej sprawdzi się w tym przypadku mazak suchościeralny - będziemy mogli stworzyć tyle wariantów gry, ile nam tylko przyjdzie do głowy.Niestety nie pamiętam skąd mam szablon jajka, którym się posługuję, ale w linku poniżej załączam inny, równie dobry.

Jajko sadzone do pobrania


Możliwości zabawy jest bardzo dużo.

Nauka tzw. "sight words"

Przydatna w nauce czytania; sight words to słowa używane najczęściej, z którymi dzieci mają największą styczność, w języku angielskim będą to np. I, the, you, all, love, why, how, mommy, daddy, cat, dog. Dzieci łatwo, niemalże automatycznie je zapamiętują, dzięki czemu mogą bez problemu rozpoznać je potem w druku nie musząc się przy tym zbytnio wysilać. Myślę, że polskim odpowiednikiem tego procesu jest po prostu czytanie globalne.

Wyszukiwanie określonej litery, sylaby

Nauczyciel podaje literkę lub sylabę, którą dziecko ma przełożyć za pomocą łopatki na wybrane miejsce, np. talerz.Łączenie liter w słowa

Nauczyciel przygotowuje wcześniej karteczki z prostymi słowami, ze znanych już dzieciom liter, zapisuje literki na jajkach, pokazuje karteczkę, a zadaniem dzieci jest przełożenie na talerz jajek w odpowiedniej kolejności, w taki sposób, aby utworzyły słowa.

Wyodrębnianie wyrazów zaczynających się lub kończących na takie same litery

Na jajkach zapisujemy wyrazy o prostej budowie, prosimy dzieci, żeby przełożyły jajka z wyrazami, które zaczynają się na konkretną literę lub kończącą się na jakąś, najlepiej na samogłoskę.

Szukanie par głoskowych, sylabowych, wyrazowych

Przygotowujemy po parze takich samych głosek, sylab, wyrazów, prosimy dzieci, żeby odnalazły pary i przełożyły je na talerz.Szukanie rymów

Na jajkach zapisujemy kilka par rymujących się wyrazów, najlepiej złożonych ze znanych dzieciom liter.

Zabawę można uatrakcyjnić przynosząc patelnię, mając do dyspozycji zabawkową kuchenkę 😉 Można też prosić dzieci, żeby zapisywały to co znajduje się na przełożonych przez nie jajkach. Karta pracy do pobrania pod obrazkiem.

Jajka sadzone do pisania


Miłego smażenia! 😊
Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź