Fried eggs game/ Gra Jajka sadzone
Hej! Jakiś czas temu kupiłam sobie z Ikei taki oto zestaw przyborów kuchennych. Kosztowały mnie całe 4 zł (😲) a ich jakość oceniam na bardzo dobrą. Naprawdę, mogłabym ich używać w swojej kuchni, gdybym nie miała już podobnych rzeczy. Do ich nabycia skusiły mnie właściwie szczypce, bo chciałam mieć w swoich zasobach coś, co spełni trzy warunki: a) da się tym ćwiczyć chwyt pęsetkowy, b) będzie większe niż standardowe pęsety c) będzie wytrzymałe. Te szczypce sprawdzają się idealnie.
Nie bardzo miałam za to pomysłu na to, do czego przyda mi się zamieszczona w zestawie łopatka, aż do dnia gdy przypadkiem nie wpadłam na bloga Heather Trim. Inspirując się jej postem, wydrukowałam i zalaminowałam mnóstwo jajek sadzonych 😊Na początku chciałam wydrukować na nich już konkretne litery, sylaby itd., ale doszłam do wniosku, że lepiej sprawdzi się w tym przypadku mazak suchościeralny - będziemy mogli stworzyć tyle wariantów gry, ile nam tylko przyjdzie do głowy.
Niestety nie pamiętam skąd mam szablon jajka, którym się posługuję, ale w linku poniżej załączam inny, równie dobry.
Jajko sadzone do pobrania
Możliwości zabawy jest bardzo dużo.
Nauka tzw. "sight words"
Przydatna w nauce czytania; sight words to słowa używane najczęściej, z którymi dzieci mają największą styczność, w języku angielskim będą to np. I, the, you, all, love, why, how, mommy, daddy, cat, dog. Dzieci łatwo, niemalże automatycznie je zapamiętują, dzięki czemu mogą bez problemu rozpoznać je potem w druku nie musząc się przy tym zbytnio wysilać. Myślę, że polskim odpowiednikiem tego procesu jest po prostu czytanie globalne.
Wyszukiwanie określonej litery, sylaby
Nauczyciel podaje literkę lub sylabę, którą dziecko ma przełożyć za pomocą łopatki na wybrane miejsce, np. talerz.
Łączenie liter w słowa
Nauczyciel przygotowuje wcześniej karteczki z prostymi słowami, ze znanych już dzieciom liter, zapisuje literki na jajkach, pokazuje karteczkę, a zadaniem dzieci jest przełożenie na talerz jajek w odpowiedniej kolejności, w taki sposób, aby utworzyły słowa.
Wyodrębnianie wyrazów zaczynających się lub kończących na takie same litery
Na jajkach zapisujemy wyrazy o prostej budowie, prosimy dzieci, żeby przełożyły jajka z wyrazami, które zaczynają się na konkretną literę lub kończącą się na jakąś, najlepiej na samogłoskę.
Szukanie par głoskowych, sylabowych, wyrazowych
Przygotowujemy po parze takich samych głosek, sylab, wyrazów, prosimy dzieci, żeby odnalazły pary i przełożyły je na talerz.
Szukanie rymów
Na jajkach zapisujemy kilka par rymujących się wyrazów, najlepiej złożonych ze znanych dzieciom liter.
Zabawę można uatrakcyjnić przynosząc patelnię, mając do dyspozycji zabawkową kuchenkę 😉 Można też prosić dzieci, żeby zapisywały to co znajduje się na przełożonych przez nie jajkach. Karta pracy do pobrania pod obrazkiem.
Jajka sadzone do pisania
Miłego smażenia! 😊
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)