TRYB JASNY/CIEMNY

Zębowa Wróżka/ Tooth Fairy

Hej! W zeszłym tygodniu jednej z dziewczynek wypadł ząb w środku zajęć, co spowodowało, że zwrócenie uwagi na temat, który tego dnia przerabialiśmy stało się raczej niemożliwe, bo każdy chciał ów ząb zobaczyć, nawet dotknąć, po czym z fascynacją i z lekkim przerażeniem wszyscy patrzyli na rzeczoną jamę ustną, z której ząb wypadł... Od dwóch miesięcy moim 5-latkom, którzy w tym roku kalendarzowym skończą 6 lat, zaczynają wypadać mleczne zęby. Jest to dla nich powód do nieustannych konwersacji, szerzenia mitów i ciągłego macania swoich zębów, żeby sprawdzić komu się który rusza i komu który szybciej wypadnie 😉

Wśród przeżywania przez dzieci tego szczególnego życiowego momentu, jakim jest dla nich wypadanie mlecznych zębów, nie mogło zabraknąć powiązania z Zębową Wróżką, która o ile się orientuję, szturmem zdobyła głowy większości dzieci zaznajomionych z kulturą zachodnią, także tych z mojej grupy. 

ToothFairy by JinseiArita

Skąd wzięła się Zębowa Wróżka?


Oryginalna Zębowa Wróżka pochodzi z krajów anglosaskich, ale legendy o magicznych postaciach (często są to również myszy lub szczury) pojawiających się kiedy dzieciom wypadają mleczne zęby, są obecne w wielu krajach.

Moją ulubioną opowieścią o Zębowej Wróżce jest książka irlandzkiego autora Timothyego F. Hamiltona "The First Tooth Fairy", opowiada historię Anne Bogle, złośliwej młodej leprekonuski (odpowiednik polskiego skrzata, krasnoludka), która pewnego dnia podczas zabawy w lesie ku swojemu przerażeniu traci jeden z przednich zębów! Uważa, że ​​jest brzydka i próbuje zrobić wszystko, żeby przywrócić ząb na swoje miejsce, ale niestety nic nie pomaga. Wtedy do głowy przychodzi jej szalony pomysł, że przecież ząb ludzkiego dziecka mógłby zastąpić jej własny. Ponieważ krasnoludki nie kradną, Anne pozostawia za dziecięcy ząbek, który zabrała złoto. Ale ten ząb nie pasuje, ani następny, ani następny... więc Anne nadal zabiera dzieciom mleczne zęby i zostawia złoto, aż znajdzie ząb, który będzie pasował. W tym samym czasie, wśród dzieci na całym świecie rozchodzi się wieść, że kiedy zostawią mleczny ząb pod poduszką, następnego ranka pojawi się tajemnicza Zębowa Wróżka i zostawi im trochę złota. Młoda dziewczyna o imieniu Patty pisze nawet list do Zębowej Wróżki, pytając o jakieś złote monety, żeby móc za nie kupić piłkę na urodziny swojego brata. Anne przychodzi do głowy jeszcze jeden pomysł. Idzie do Króla Leprekonusów, który oficjalnie ogłasza ją Pierwszą Zębową Wróżką. Wkrótce jest tak zajęta, pomagając dzieciom, a jest tak wiele innych krasnoludków, wróżek i magicznych myszy, które chcą pomóc, że magiczny świat decyduje się na to, aby każdy dentysta miał na usługach własną Zębową Wróżkę. 

Książka nie ma niestety polskiego tłumaczenia, ale z pewnością nada się dla anglistów. Do kupienia z tego co się orientuję jedynie na Amazonie.

List od wróżki

Jak powszechnie wiadomo, wróżki muszą być bardzo malutkie, żeby ludzie nie mogli ich dostrzec 😉. Wprowadźmy więc trochę prawdziwej magii pod poduszką z ukrytym mlecznym zębem i napiszmy list od Zębowej Wróżki, oczywiście w odpowiednim rozmiarze.
Wracając do tematu zębów, jestem przerażona tym w jakim stanie są już mleczne zęby dzieci, których uczę i spotykam na ulicy, a o gęsią skórkę przyprawia mnie myślenie, co będzie jeśli cała ta wylęgarnia próchnicy przeniesie się na zęby stałe. Wydaje mi się, że obecny sposób uczenia ich higieny jamy ustnej nie do końca się sprawdza i potrzebne jest coś bardziej szokowego. 

Było sobie życie - Jama ustna

Ja swoim maluchom puściłam bajkę z cyklu "Było sobie życie" właśnie na temat zębów: 


Niektóre starsze dzieci wzięły się po niej na poważnie za szczotkowanie, bo widocznie trochę się wystraszyły możliwych skutków braku dbania o zęby. Ale akurat w tym przypadku nie mam z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia, bo o zęby dbać trzeba 😋

Zdrowe/niezdrowe dla zębów

Uczyliśmy się także o podziale produktów na te zdrowe i niezdrowe dla zębów, link do mojego wpisu i gra do pobrania tutaj.Czyścimy zęby

Zainspirowana tym filmem na The Dad Lab, wydrukowałam i zalaminowałam poniższy obrazek, po czym mazakiem suchościeralnym narysowałam na zębach zarazki i poleciłam dzieciom, żeby je wyczyściły szczoteczkami. To świetny sposób na uzmysłowienie im w jaki sposób mycie zębów niszczy szkodliwe wirusy i bakterie.Jak działa pasta do zębów? 

Żeby pokazać jakie korzyści zęby odniosą z mycia ich pastą, a nie samą wodą jak niektóre maluchy próbują, bo pasta im nie smakuje 😉, wydrukowałam na żółtych kartkach sylwety zębów i poleciłam, żeby za pomocą szczoteczek naniosły na nie białą, nierozwodnioną farbę. Można też kazać im je wykleić białym papierem.


Zębowe gry

Polecam także bardzo fajne zębowe gry matematyczne do pobrania na stronie Toothschooling:


Do zobaczenia! 💋Komentarze

 1. Ja również mam w grupie pięciolatki. Moim zdaniem rodzice nie uświadamiają odpowiednio dzieci w kwestii dbania o zęby. Poza tym często zdarza się tak, że zamiast zdrowego śniadania dostają do przedszkola jakieś batoniki i ciastka. I tłumaczenie rodziców "bo moje dziecko nie lubi kanapek". Dieta dziecka powinna być zróżnicowana i to nie tylko po to by mieć zdrowe zęby. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie zajęć z tej tematyki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojjj skąd ja to znam... Jak się dziecko najpierw przyzwyczai do cukru, to potem nie dziwota, że chce jeść prawie wyłącznie cukier... Myślę, że kwestia nieuświadamiania dzieci w tym wieku, polega na tym, że rodzice myślą: "pff to tylko mleczne zęby, zaraz wypadną i wyrosną nowe". Szkoda tylko, że nie rozumieją, że próchnica potrafi się przenieść, a czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci :/

   Usuń
 2. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź