TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawy ze zdjęciami

Cześć! Żyjemy w czasach, w których zdjęcia odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Na temat tego czy to dobrze, czy źle można by długo polemizować. Obiektem fotografii stają się także dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, chcemy uwiecznić każdy moment, mając świadomość jego ulotności.

Mam mnóstwo zdjęć dzieci z zajęć oraz przy różnych aktywnościach i chciałabym zrobić z nich użytek, wykorzystując je jako pomoc dydaktyczną, a nie tylko przypomnienie jakiegoś wspomnienia.

Zdjęciowe puzzle

Drukujemy zdjęcia portretowe i przecinamy je na 3 części - czoło, oczy + nos + usta, broda. Laminujemy albo drukujemy na papierze fotograficznym, jeżeli mają starczyć na dłużej niż kilka razy. Dajemy je dzieciom i pozwalamy ułożyć.Czyj to nos?

Wybieramy jedną część z rozsypanki i pytamy dzieci, do kogo ona należy, ewentualnie prosimy żeby wyodrębniło z rozsypanki swoje części twarzy.Operacja plastyczna

Pozwalamy dzieciom swobodnie łączyć różne elementy z rozsypanki i sprawdzić jak wyglądałyby w innych połączeniach, z oczami kolegi, ustami koleżanki itd.


Bazgroły

Kto z nas nie dorysował kiedyś wąsów pięknej pani w gazecie? 😇 Zdjęcie laminujemy, wręczamy dziecku najlepiej mazak suchościeralny + chusteczkę i pozwalamy, żeby puściło wodze fantazji.


Emocje

Brakuje mi dobrej pomocy jeżeli chodzi o naukę emocji. Jasne, w sieci jest wiele rysunkowych ilustracji, ale moim zdaniem lepiej pokazywać dzieciom twarze ludzi w prawdziwym życiu. Mamy dwie opcje - etyczną i trochę mniej etyczną. Opcja etyczna zakłada prośbę o pokazanie danej emocji, opcja nieetyczna - czatowanie z aparatem kiedy jakąś konkretną przyuważymy. Oczywiście polecam tą pierwszą 😉.

😊😋😑😖😗😙😟😠😡😛😱😮😵

PS: Na portalu Totschooling znajdziecie przyjemną grę o emocjach ze zdjęciami do pobrania za darmo. Gra w języku angielskim.

Today I feel...

Opisywanie zdjęcia

Opisywanie tego co widzimy za pomocą mowy jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Dzięki obserwacji w jaki sposób mówi, mamy okazję do sprawdzenia umiejętności wypowiadania się swobodnie na dany temat, a także procesów myślowo-słownych. Najlepiej uczy się czegoś lub mówi o tym, co nas samych dotyczy. Opisywanie własnych zdjęć stwarza możliwość poćwiczenia bardzo dużej ilości rzeczy, np. kolorów, części ciała, emocji.

Organizacja i prezenty

Zdjęcia możemy wykorzystać do organizacji pracy podczas dnia w przedszkolu
- jako pomoc do tablic motywacyjnych, jeżeli stosujecie kary i nagrody,
- jako graficzny dodatek do sprawdzania listy obecności: kiedy dzieci przychodzą do przedszkola umieszczają swoje zdjęcie na tablicy obecności, sprawdzają kto jest, kogo nie ma;
- jako pomoc do planu dnia, szczególnie dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dla których plan dnia i wskazywanie jego elementów uczy bardzo zaburzonego w większości przypadków budowania pojęcia czasu. Dzieci umieszczają swoje zdjęcia na elementach planu w zależności od podejmowanej aktywności; dobrze jest przygotować zdjęcia w taki sposób, aby mogły uchwycić je całą dłonią podczas przemieszczania;
- oraz prac plastycznych, personalizowanych prezentów na Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci, Dzień Dziadka itd.

Do zobaczenia!

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź