TRYB JASNY/CIEMNY

Podróże po Europie cz. 3 - Poznajemy Grecję. Scenariusz zajęć dla dzieci wraz z pomocami dydaktycznymi

Poznajemy Grecję - scenariusz zajęć dla dzieci


Scenariusz, który tutaj znajdziecie, przeniesie dzieci w świat starożytnej Grecji. Oferuję Wam bilet w niezapomnianą podróż, podczas której dzieci odkryją najważniejsze greckie zabytki, wezmą udział w kreatywnych zabawach z mitologią grecką, posmakują autentycznej greckiej kuchni oraz spróbują swoich sił w starożytnych igrzyskach olimpijskich.


Poznajemy Grecję - scenariusz zajęć dla dzieci


Poznanie kultury, tradycji oraz ciekawostek związanych z Grecją. Zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej oraz poznanie różnych dyscyplin sportowych starożytnych greckich igrzysk olimpijskich poprzez zabawę.


Materiały:

- Mapy Grecji

- Zdjęcia i ilustracje (Akropol, Partenon, greckie wyspy, greckie potrawy)

- Farby, pędzle, kartki

- Książki z greckimi mitami

- Materiały do robienia greckich flag (kolorowy papier, klej, nożyczki)

- Płyty CD z grecką muzyką (m.in. muzyka ludowa)

- Składniki do przygotowania greckiego jedzenia (np. pita, tzatziki, warzywa)


Plan zajęć:


1. Wprowadzenie

 • Powitanie dzieci i krótkie wprowadzenie do tematu zajęć. Prowadzący krótko opowiada o Grecji, pokazuje na mapie, gdzie się znajduje, i jakie są jej najbardziej znane symbole.
 • Rozdanie małych map Grecji dla każdego dziecka, aby mogły zobaczyć, gdzie leży ten kraj i zaznaczyć najważniejsze miejsca.


2. Kreatywna sesja malarska: Akropol 

 • Malowanie Akropolu: Dzieci malują własne wersje Akropolu. Prowadzący pokazuje kilka zdjęć i opowiada ciekawostki o tej budowli. Prace dzieci można później powiesić na ścianie jako wystawę. Ewentualnie dzieci wycinają wzdłuż linii pocztówkę z Grecji dołączoną w pliku i naklejają ją na kartce.


3. Literacka podróż: Greckie mity 

 • Czytanie mitów: Prowadzący czyta jedną lub dwie krótkie historie z greckiej mitologii. Dzieci mogą dyskutować o postaciach i przesłaniach mitów. Serdecznie polecam Wam opracowania i zabawy z mitami, które w poprzednich latach pojawiły się na blogu: MITOLOGIA GRECKA.


4. Muzyczna przerwa 

 • Słuchanie greckiej muzyki: W tle leci grecka muzyka ludowa. Dzieci mogą zatańczyć tradycyjny grecki taniec, np. Zorbę.
 • Nauka prostych słów: Prowadzący uczy dzieci kilku prostych greckich zwrotów, takich jak „kalimera” (dzień dobry), „efharisto” (dziękuję).


5. Warsztaty kulinarne: Greckie jedzenie 

 • Przygotowanie greckiego jedzenia: Dzieci wspólnie przygotowują proste greckie dania, np. pitę z warzywami i sosem tzatziki lub sałatkę z fetą i oliwkami. Każde dziecko może skomponować swoją własną wersję.
 • Degustacja: Po przygotowaniu dzieci mogą spróbować swoich dań i porozmawiać o smakach, które im się najbardziej podobały. Zamiast przygotowywania posiłku, można przeprowadzić degustację np. fety i oliwek.


6. Robienie flag Grecji

 • Tworzenie flag: Dzieci wykonują własne flagi Grecji - malują na niebiesko odpowiednie pasy. Mogą je później zabrać do domu jako pamiątkę z zajęć.


7. Podsumowanie i zakończenie 

 • Quiz wiedzy: Krótkie pytania sprawdzające, co dzieci zapamiętały z zajęć (np. Jakie są kolory flagi Grecji? Co to jest Akropol?).
 • Pożegnanie: Prowadzący dziękuje dzieciom za udział i zaprasza na kolejne zajęcia o innym kraju. Dzieci wycinają pieczątkę lub znaczek i naklejają w paszporcie podróżnika.

8. Popołudnie

 •  Grecka olimpiada - zabawa w starożytne igrzyska olimpijskie wraz z kartami ruchowymi. 

Jak się bawić? 

Przygotuj karty. Rozłóż karty na podłodze lub stole. Poproś dzieci, aby losowo wybrały kartę. Przeczytaj opis i pokaż obrazek, aby dzieci wiedziały, co mają zrobić. Dzieci wykonują zadanie ruchowe przedstawione na karcie.

Karty polecam zalaminować, aby były trwalsze. Można wprowadzić element rywalizacji, np. kto najlepiej wykona dane zadanie, ale lepiej zachęcać dzieci do wzajemnego wspierania się i współpracy.

Za udział w igrzyskach dzieci otrzymują medale.


Dodatkowe uwagi:

- Upewnij się, że każde dziecko ma możliwość uczestniczenia w każdej aktywności.

- Zachęcaj dzieci do zadawania pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

- Zadbaj o bezpieczeństwo podczas warsztatów kulinarnych, aby nikt się nie skaleczył.


Poznajemy Grecję. Pomoce dydaktyczne do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź