TRYB JASNY/CIEMNY

Podróże po Europie cz. 4 - Poznajemy Niemcy. Scenariusz zajęć dla dzieci wraz z pomocami dydaktycznymi

 

Poznajemy Niemcy - scenariusz zajęć dla dzieci


Niemcy to kraj o bogatej historii, kulturze i tradycjach. Znajdują się tu jedne z najważniejszych zabytków Europy, a także niesamowite opowieści i legendy. Poprzez zabawę i kreatywne aktywności dzieci mogą w prosty sposób przyswoić wiedzę o naszym sąsiedzie.


Poznajemy Niemcy - scenariusz zajęć dla dzieci

Cel zajęć: Poznanie kultury, tradycji oraz ciekawostek związanych z Niemcami.

Materiały:

  • Mapy Niemiec
  • Zdjęcia i ilustracje (Brama Brandenburska, zamek Neuschwanstein, Katedra w Kolonii)
  • Książki z baśniami braci Grimm
  • Materiały do robienia niemieckich flag (kolorowy papier, klej, nożyczki)
  • Nagrania z np. niemiecką muzyką ludową
  • Materiały do budowy miniaturowych zamków (klocki, patyczki konstrukcyjne)

1. Wprowadzenie 


Na początku zajęć powitaj dzieci i opowiedz im krótko o Niemczech. Pokaż na mapie, gdzie leży ten kraj i jakie są jego najbardziej znane symbole. Rozdaj małe mapy Niemiec dla każdego dziecka, aby mogły zaznaczyć najważniejsze miejsca.


2. Literacka podróż: Baśnie braci Grimm 


Niemcy to ojczyzna braci Grimm, którzy stworzyli jedne z najbardziej znanych baśni na świecie. Przeczytaj jedną lub dwie krótkie baśnie, np. „Kopciuszek” lub „Czerwony Kapturek”. Zachęć dzieci do dyskusji o postaciach i przesłaniach tych opowieści. Następnie zorganizuj mini przedstawienie, gdzie dzieci mogą odegrać scenki z baśni. Gorąco zachęcam Was do wykorzystania materiałów na temat baśni i bajek, które są dostępne na blogu. Do tej zabawy świetnie sprawdzi się dopasowywanie obrazków do okładek książek.


3. Muzyczna przerwa 


Puszczaj niemiecką muzykę ludową, aby dzieci mogły zatańczyć tradycyjny niemiecki taniec lub po prostu posłuchać. Naucz je kilku prostych niemieckich zwrotów, takich jak „danke” (dziękuję), „auf Wiedersehen” (do widzenia).


4. Warsztaty konstrukcyje: Miniaturowe zamki 


Niemcy słyną z pięknych zamków. Dzieci mogą stworzyć własne miniaturowe zamki z klocków, inspirowane Zamkiem Neuschwanstein. Po zakończeniu pracy dzieci prezentują swoje zamki przed grupą, opowiadając, dlaczego wybrały takie zdobienia i jakie inspiracje zaczerpnęły z niemieckich zamków.


5. Poznawanie niemieckich zabytków 


Przeprowadź krótką prezentację o najważniejszych zabytkach Niemiec, takich jak Brama Brandenburska, Katedra w Kolonii, Zamek Neuschwanstein i inne. Zachęć dzieci do zadawania pytań i dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat zabytków.


6. Robienie flag Niemiec 


Dzieci mogą wykonać własne flagi Niemiec z kolorowego papieru, które będą mogły zabrać do domu jako pamiątkę z zajęć.


7. Podsumowanie i zakończenie 


Zorganizuj krótki quiz wiedzy, aby sprawdzić, co dzieci zapamiętały z zajęć. Pytania mogą dotyczyć kolorów flagi Niemiec, nazw znanych zabytków. Na zakończenie dzieci wklejają odpowiednią pieczątkę lub znaczek do paszportu podróżnika.


Poznajemy Niemcy. Pomoce dydaktyczne do pobrania TUTAJ

Zapraszam do śledzenia bloga dzieckiembadz.pl po więcej inspirujących pomysłów na zajęcia dla dzieci!

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź