TRYB JASNY/CIEMNY

Jak powstaje burza? Bezpieczeństwo podczas burzy - materiały dla dzieci

jak powstaje burza historyjka obrazkowaBurza to jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk pogodowych. Burze w Polsce zdarzają się coraz częściej i są coraz bardziej intensywne. Wśród dzieci burza fascynację, ale też strach. Jak wyjaśnić dziecku skąd bierze się burza? Jak nauczyć dzieci dbania o bezpieczeństwo podczas burzy? Zachęcam do zapoznania się z darmowymi materiałami i pomysłami na temat burzy!

Jak powstaje burza? Opowiadanie dla dzieci


Proces powstawania burzy jest skomplikowany, ale dzięki prostym ilustracjom i wyjaśnieniom, dzieci mogą łatwo zrozumieć, co się dzieje.

 1. Ciepłe i zimne powietrze spotykają się: burze zaczynają się, gdy ciepłe, wilgotne powietrze spotyka się z zimnym, suchym powietrzem. Ciepłe powietrze unosi się do góry, podczas gdy zimne opada na dół. To spotkanie powoduje tworzenie się chmur burzowych.

 2. Powstawanie chmur: gdy ciepłe powietrze unosi się wyżej, zaczyna się ochładzać i kondensować, tworząc chmury. Chmury gromadzą się i mogą przeistoczyć się w chmury burzowe.

 3. Błyskawice: w chmurach burzowych, kropelki wody i kryształki lodu ocierają się o siebie, tworząc ładunki elektryczne. Kiedy różnica między ładunkami jest wystarczająco duża, powstaje błyskawica.

 4. Pioruny i grzmoty: błyskawice są widoczne na niebie jako pioruny, a grzmot to dźwięk, który słyszymy. Dzieje się tak dlatego, że powietrze wokół błyskawicy nagrzewa się i rozszerza bardzo szybko.

Dziecko boi się burzy - co zrobić? Praktyczne porady


Burza może być przerażająca dla dzieci, ale istnieje kilka skutecznych sposobów, aby pomóc im pokonać lęk. Oto kilka wskazówek:

1. Zachowaj spokój
Twoje własne zachowanie i reakcje mają ogromny wpływ na dziecko. Jeśli zachowujesz spokój i pewność siebie, dziecko będzie czuło się bezpieczniej.

2. Edukacja
Wyjaśnij dziecku, czym jest burza i jak powstaje. Proste i zrozumiałe wyjaśnienia mogą pomóc dziecku zrozumieć, że burza to naturalne zjawisko, które nie jest zagrożeniem, jeśli jesteśmy bezpieczni w domu. Aby pomóc dzieciom zrozumieć ten proces, przygotowałam historyjkę obrazkową do pokolorowania. Znajdziecie ją w pliku do pobrania!

3. Bezpieczne miejsce
Stwórz bezpieczne i przytulne miejsce w domu, gdzie dziecko może się schronić podczas burzy. Może to być kącik z kocami i poduszkami, gdzie będzie czuło się komfortowo.

4. Rozmowa i wsparcie
Rozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach. Pozwól mu wyrazić swoje obawy i lęki. Wysłuchaj go i zapewnij, że jego uczucia są normalne.

5. Odwrócenie uwagi
Podczas burzy zorganizuj zajęcia, które odwrócą uwagę dziecka od hałasu i błyskawic. Mogą to być gry planszowe, czytanie książek, rysowanie czy oglądanie ulubionych bajek.

6. Odgrywanie scenek zabawkami
Użyj ulubionych zabawek dziecka do odgrywania scenek, które pomogą mu lepiej zrozumieć burzę. Możesz stworzyć historyjkę, w której ulubiona zabawka dziecka przeżywa burzę, ale jest bezpieczna w domu.

7. Muzyka i dźwięki relaksacyjne
Puść łagodną muzykę lub dźwięki natury, aby zagłuszyć odgłosy burzy. Może to pomóc w stworzeniu spokojniejszej atmosfery.

8. Codzienna rutyna
Utrzymuj regularną rutynę przed snem, nawet jeśli na zewnątrz jest burza. Przewidywalność i rutyna pomagają dzieciom czuć się bezpieczniej.

9. Techniki relaksacyjne
Naucz dziecko prostych technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, które może stosować podczas burzy.

10. Modelowanie odwagi
Pokaż dziecku, że burza to nic strasznego, na przykład oglądając burzę z bezpiecznej odległości, jak z okna. Wyjaśnij, że jesteście w bezpiecznym miejscu.

Bezpieczeństwo podczas burzy

bezpieczeństwo podczas burzy informacje dla dzieci


Kiedy już wiemy, jak powstaje burza, ważne jest, aby wiedzieć, jak się przed nią chronić. Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które dzieci powinny znać:

 1. Poszukiwanie schronienia:

  • Kiedy zbliża się burza, najlepszym miejscem do schronienia jest dom lub inny bezpieczny budynek.
  • Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni i schowaj się w pomieszczeniu z dala od okien.
 2. Unikanie wysokich obiektów:

  • Nie stój pod drzewami ani w pobliżu wysokich obiektów, które mogą przyciągać pioruny.
 3. Bezpieczeństwo w domu:

  • W domu trzymaj się z dala od okien i wyłącz urządzenia elektroniczne, które mogą zostać uszkodzone przez piorun.
 4. Bezpieczeństwo w samochodzie:

  • Jeśli jesteś na zewnątrz i nie masz możliwości schronienia się w budynku, samochód jest stosunkowo bezpiecznym miejscem.
 5. Unikanie wody:

  • Woda przewodzi elektryczność, więc unikaj pływania i przebywania w pobliżu jezior, rzek i basenów podczas burzy.

Plansza do kolorowania - jak chronić się przed burzą?

Przygotowałam również planszę do pokolorowania, która pokazuje, jak zachować się podczas burzy. Tę planszę znajdziecie w pliku razem z historyjką.


Plansze na temat burzy do pobrania TUTAJ


Zapraszam do pobierania plansz i do wspólnej zabawy oraz nauki z dziećmi. Burza dla dzieci nie musi być straszna!

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź