TRYB JASNY/CIEMNY

Scenariusz zajęć dla przedszkolaków -"Konstytucja 3 Maja dla malucha"

święta majowe scenariuszŚwięta majowe w Polsce, takie jak Święto Pracy (1 maja) i Święto Konstytucji 3 Maja, to doskonała okazja do organizacji tematycznych zajęć dla przedszkolaków, które będą łączyły zabawę z edukacją o polskiej historii i tradycjach. Oto scenariusz zajęć na temat konstytucji oraz darmowe materiały, które atrakcyjnie i zrozumiale przybliżą im temat.

Scenariusz zajęć dla przedszkolaków: "Konstytucja 3 Maja dla malucha"


Czas trwania: około 45-60 minut

Grupa wiekowa: 4-6 lat

Cele zajęć:
- Zapoznanie dzieci z pojęciem Konstytucji 3 Maja.
- Rozwijanie umiejętności pracy w grupie.
- Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez zabawę i twórczość plastyczną.

Materiały:
- Kolorowe kartki, kredki, farby, pędzle
- Obrazy przedstawiające sceny z 3 Maja (reprodukcje obrazów lub ilustracje z książek)
- Elementy strojów z epoki (np. kapelusze, szarfy)
- Muzyka klasyczna z epoki (opcjonalnie)

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie (10 minut)
- Rozpocznij od krótkiej rozmowy z dziećmi, pytając je, czy wiedzą, co to jest święto i jakie święta znają. Następnie wprowadź temat Konstytucji 3 Maja, tłumacząc, że to bardzo ważne święto dla Polski, kiedy dawno temu ludzie postanowili napisać zasady, które pomogą wszystkim lepiej żyć razem. 
- Można użyć uproszczonego porównania, np. mówiąc, że Konstytucja to jak zasady w klasie, które pomagają, aby wszyscy dobrze się dogadywali i bezpiecznie spędzali czas.

2. Opowiadanie historii (10 minut)
- Opowiedz w skrócie o tym, jak wyglądało życie ludzi w Polsce przed uchwaleniem Konstytucji i jakie problemy mieli do rozwiązania. Użyj prostych słów i porównań. 
- Pokaż obrazy i ilustracje przedstawiające ważne postaci oraz wydarzenia związane z Konstytucją 3 Maja.

święta majowe dla dzieciDawno, dawno temu, zanim Polska miała swoją Konstytucję, życie ludzi wyglądało trochę inaczej niż dzisiaj. W tamtych czasach nie było takich samych zasad dla wszystkich i ludzie często się spierali, jak powinni razem żyć i pracować.

Wyobraźcie sobie, że przedszkole nie miałoby żadnych zasad. Niektóre dzieci mogłyby myśleć, że mogą robić, co chcą – biegać, krzyczeć, czy nie dzielić się zabawkami. To by sprawiało, że innym dzieciom byłoby smutno i mogłyby czuć się niesprawiedliwie traktowane.

W Polsce przed Konstytucją 3 Maja też były takie problemy. Ludzie nie wiedzieli, kto powinien podejmować ważne decyzje i jak dbać o wszystkich mieszkańców kraju. Bogatsi i potężniejsi ludzie często mieli więcej do powiedzenia, a zwykli ludzie czuli, że ich głos się nie liczy. To sprawiało, że nie wszyscy mieli równie dobrze i sprawiedliwie.

Dlatego ludzie zaczęli myśleć o stworzeniu Konstytucji, czyli specjalnych zasad, które pomogą wszystkim lepiej się dogadywać i żyć razem w pokoju. Chcieli, aby każdy miał równe prawa i aby każdy mógł mieć wpływ na to, jakie decyzje są podejmowane.

Tak więc, kiedy Polska dostała swoją Konstytucję 3 Maja, to było jak stworzenie zasad w przedszkolu, które pomagają wszystkim czuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Dzięki temu ludzie mogli lepiej współpracować i dbać o siebie nawzajem.

3. Zabawa ruchowa "Tańce i zabawy z epoki" (10 minut)
- Zaprezentuj dzieciom prosty taniec lub zabawę, która mogła być popularna w czasach Konstytucji 3 Maja. Możesz naśladować poloneza lub prosty taniec dworski.
4. Twórczość plastyczna "Moja Konstytucja" (15 minut)
- Zachęć dzieci do stworzenia własnej "Konstytucji" na dużej kartce, na której będą mogły napisać lub narysować zasady, które według nich powinny obowiązywać w przedszkolu, aby wszyscy czuli się szczęśliwi i bezpieczni.
- Dzieci mogą pracować indywidualnie lub w małych grupach, by stworzyć swoje konstytucje.

święta majowe dla dzieci5. Prezentacja i dyskusja (5 minut)
- Pozwól dzieciom przedstawić swoje prace i omówić wybrane przez siebie zasady. To rozwija umiejętności prezentacji i argumentacji.

6. Podsumowanie (5 minut)
- Na zakończenie podsumuj zajęcia, przypominając dzieciom o znaczeniu Konstytucji 3 Maja. Podkreśl, jak ważne jest, aby ludzie umieli się dogadać i wspólnie ustalać zasady.Taki scenariusz pomoże dzieciom zrozumieć ważność i znaczenie Konstytucji 3 Maja w przystępny i angażujący sposób, jednocześnie dostarczając im wielu okazji do kreatywnej ekspresji i zabawy.

Materiały o Konstytucji 3 maja do pobrania TUTAJ

Komentarze

  1. Aniu, jestem pod wrażeniem ilością pomysłów - tak naprawdę na każdą okazję. Często zaglądam na Twoją stronę w poszukiwaniu inspiracji. Dziękuję za Twoja pracę i czas.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź