TRYB JASNY/CIEMNY

Sposoby na kreatywną majówkę razem z dzieckiem


W świecie pełnym technologii i ekranów, od których trudno się oderwać nie tylko dzieciom, lecz również nam, dorosłym, znalezienie kilku chwil na kreatywne spędzenie czasu z naszymi pociechami jest szczególnie ważne. A majówka stwarza ku temu doskonałą okazję!Podczas długiego weekendu warto zachęcić maluchy do eksperymentowania i odkrywania możliwości, jakie twórcze projekty i kreatywne eksperymenty. W tym artykule znajdziesz kilka inspiracji, które pomogą Ci zaplanować niezapomniane chwile z dziećmi, pełne radości i nowych odkryć. Zapraszam do lektury!

Przygotuj swoje przybory – wszystko, czego potrzebujesz

Jak przygotować się do kreatywnej, ale też pełnej śmiechu i zabawy majówki? Potrzebne będą Ci oczywiście produkty plastyczne i artykuły szkolne, niezbędne podczas artystycznych przygód. Poniżej znajdziesz listę zakupów oraz sposób na organizację twórczej przestrzeni!

  1. Produkty i artykuły plastyczne – czyli papiery kolorowe, bloki rysunkowe i techniczne, markery, kredki oraz farbki – na przykład plakatówki. Przydadzą się też oczywiście akcesoria do rękodzieła, takie jak klej, nożyczki – najlepiej te bezpieczne dla maluchów – i wszelkiego rodzaju dekoracje, np. pompony, koraliki (oczywiście jeśli dzieci są w odpowiednim wieku), bibuła itp. Poza tym nie zapomnij o modelinie lub plastelinie. Dzieciaki uwielbiają lepienie z nich, a dodatkowo taka aktywność pozwala ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną.
  2. Gazety i podkłady malarskie – organizacja przestrzeni do twórczości jest bardzo ważna, a materiały, które pomogą Ci w przygotowaniu mieszkania do artystycznych wyzwań, zdecydowanie Ci w tym pomogą!
  3. Inspiracje – to co prawda nie jest tradycyjny zakup, ale warto przygotować sobie różne pomysły na kreatywne projekty oraz gry i zabawy. W Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji.


Pomysły na twórcze projekty – nie tylko dla artystów

Kreatywne spędzanie czasu z dziećmi ma być przede wszystkim świetną zabawą, a talent plastyczny ma tutaj znaczenie drugorzędne. Jakie kreatywne projekty możesz wykonać w domu ze swoimi pociechami? Oto kilka propozycji.

  1. Malowanie kamieni – świetna zabawa, którą w dodatku można połączyć z pełnym uważności spacerem. Potrzebne będą Wam kamienie oraz farbki lub markery – w przypadku młodszych dzieci polecamy te drugie. Zadaniem maluchów będzie pomalowanie kamieni znalezionych podczas przechadzki i to wszystko! Mogą przemienić je w zabawne zwierzątka lub narysować na nich różnego rodzaju wzory.
  2. Domowe kartki okolicznościowe – okazji na stworzenie domowej kartki nie brakuje. Możesz narysować z dziećmi barwne laurki, na przykład na Dzień Matki i Dzień Ojca, lub pójść o krok dalej i przygotować kolorowe wycinanki oraz kolaże. Potrzebne będą Wam blok techniczny, kredki, pisaki, farbki i/lub kolorowy papier oraz obrazki wycięte ze starych gazet.
  3. Własnoręcznie ilustrowane bajki – wszystkie dzieciaki kochają bajki i niesamowite historie, a takie własnoręcznie stworzone będą prawdziwym ćwiczeniem na kreatywność, a w dodatku wspaniałą pamiątką. Starsze dzieci mogą samodzielnie tworzyć tekst i ilustracje, a młodsze ozdobić wcześniej spisane historyjki własnymi obrazkami.

Sprawdź: Jak kolorowanki wpływają na rozwój dziecka?

Na łono natury – kreatywność poza domem

Jeśli pogoda będzie dopisywać, nic nie stoi na przeszkodzie, by przenieść kreatywne zabawy na łono natury. Twórczość na świeżym powietrzu to świetny sposób na połączenie rozwijających zabaw z aktywnym wypoczynkiem.Możesz na przykład zachęcić dzieci do rysowania krajobrazów na dziedzińcu przed domem – w tym celu wybierz bezpyłową kredę, która jest bezpieczna dla maluchów i środowiska – lub wybrać się z nimi na wyprawę, podczas której zbiorą materiały, by później stworzyć z nich naturalne dzieła sztuki. Mogą to być kamienie do pomalowania, szyszki, kawałki drewna, ale też rośliny i kwiaty, z których wspólnie przygotujecie zielnik.

Taka aktywność pomoże też dzieciom w rozwijaniu zmysłu obserwacji i nauczy czerpania inspiracji z otoczenia.

Edukacyjna strona majówki – ucz się i baw

Produkty plastyczne są też świetnym narzędziem edukacyjnym. Przykładowo z pomocą farbek możesz pokazać dzieciom, jak z trzech kolorów podstawowych, niebieskiego, żółtego i czerwonego, uzyskać inne barwy.

Możesz również pokazać im proste reakcje chemiczne, jak „erupcja wulkanu” z pomocą sody i octu. Wulkan możecie przygotować samodzielnie z paper mâché. Takie proste eksperymenty naukowe dla dzieci to świetna zabawa, a do tego rewelacyjnie stymulują rozwój kreatywności!!

Inną propozycją są edukacyjne gry. Możecie wspólnie z maluchami przygotować planszę do gry Mistrzostwa matematyczne. Na kawałku tektury rozrysujcie pola, na kawałkach kolorowego papieru rozpisz proste zadania matematyczne, dostosowane do wieku dzieci. Zadaniem graczy będzie ich rozwiązywanie. Wygrywa ten uczestnik, który pierwszy rozwiąże wszystkie równania.Wspólne tworzenie wspomnień – dokumentujcie waszą majówkę

Taką pełną przygód i wyzwań majówkę warto zachować dla potomności! Doskonałym na to sposobem jest dokumentowanie wspomnień. Możecie zrobić to, korzystając z cyfrowych galerii zdjęć lub, jeszcze lepiej, tworząc albumy i scrapbooking. Wystarczy zwykły zeszyt, klej, nożyczki i wydrukowane zdjęcia.

Wspólne wspomnienia są bardzo ważne dla budowania więzi, a samodzielne przygotowanie takich pamiątek to świetny sposób na ich pielęgnowanie.

Wszystkie artykuły znajdziesz na https://mocpisania.pl/

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź