TRYB JASNY/CIEMNY

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży


Dużo kobiet w ciąży zastanawia się czy podczas jazdy samochodem powinny one zapinać pasy i czy nie stwarzają w ten sposób zagrożenia dla swojego dziecka. Czy zapinanie pasów w ciąży jest obowiązkowe? A może nie jest, ale mimo wszystko warto to robić? Co jest bezpieczniejsze dla dziecka?


Co mówią przepisy na temat zapinania pasów w ciąży?


Jeżeli chodzi o przepisy, to sprawa jest prosta. Zgodnie z przepisami kobiety w widocznej ciąży nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem (art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. "Prawo o ruchu drogowym").

Kobieta w ciąży nie musi posiadać żadnego zaświadczenia lekarskiego o ciąży. To policjant podczas kontroli decyduje czy ciąża jest widoczna i czy kobieta ma prawo korzystać ze zwolnienia z obowiązku zapinania pasów. 

Co mówią specjaliści na temat zapinania pasów w ciąży?


Mimo, że przepisy pozwalają kobiecie nie zapinać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, to specjaliści są zgodni, że jest to bardzo niebezpieczne. Jeżeli dojdzie do jakiegoś wypadku, to kobieta nie jest w ogóle chroniona. Może wypaść z samochodu, może uderzyć z pełnym impetem o kierownicę czy deskę rozdzielczą itp.

Istnieje bardzo duże ryzyko, że w takim wypadku zostanie ranna oraz że dodatkowo ucierpi jej dziecko, które tak bardzo chciała chronić.

Z tego względu wszyscy specjaliści są zgodni w tym, że kobieta w ciąży jednak powinna zapinać pasy, mimo że nie jest do tego zobligowana przepisami. Jest to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie dla niej i dla jej dziecka, w dodatku są sposoby na to, żeby ograniczyć potencjalne zagrożenie ze strony pasów dla nienarodzonego dziecka.

W jaki sposób bezpiecznie zapinać pasy w zaawansowanej ciąży?


Jednym ze sposobów jest odpowiednie zapinanie pasów samochodowych, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Dzięki temu w razie wypadku pasy bezpieczeństwa będą chronić kobietę, a jednocześnie nie będą stanowiły zagrożenia dla dziecka. Z tego powodu podczas zapinania pasów część biodrową pasa należy poprowadzić nisko pod brzuchem, tak aby przechodziła ona przez miednicę i biodra kobiety.

Górną część pasa natomiast należy poprowadzić nad brzuchem. Ważne jest, żeby po zapięciu pasa odpowiednio go naciągnąć, żeby nie pozostawał on luźny i nie przesuwał się. 

Drugim sposobem na bezpieczne zapinanie pasów w ciąży jest skorzystanie ze specjalnego adaptera do pasów dla ciężarnych. Adaptery kosztują naprawdę niewiele, a znacząco zwiększają bezpieczeństwo kobiety i nienarodzonego dziecka.

Jak działa adapter do pasów dla ciężarnych i jakie są jego zalety?


Adapter do pasów dla kobiet w ciąży pozwala na takie zapięcie pasów bezpieczeństwa w samochodzie, żeby kobieta była bezpieczna podczas jazdy, a dodatkowo, żeby było to całkowicie bezpieczne dla dziecka. Korzystanie z adaptera sprawia, że dolna część pasa przebiega poniżej dziecka, więc nie ma ryzyka, że podczas wypadku pas uciśnie brzuch. 

Oprócz tego, że adapter do pasów korzystnie wpływa na bezpieczeństwo, to jednocześnie jest on niezwykle prosty w użytkowaniu i niedrogi. Nie musimy studiować długiej instrukcji, żeby opanować sztukę korzystania z adaptera do pasów.

Samo zapinanie pasów również trwa dosłownie chwilę. Jeżeli nie chcemy kupować adaptera, to można go również wypożyczyć - obecnie wiele sklepów z fotelikami dla dzieci oferuje taką możliwość.

Adapter do pasów powinien być stosowany nie tylko w zaawansowanej ciąży, ale nawet na jej początku. Już na tym etapie nagłe hamowanie i zaciskający się pas może przyczynić się do komplikacji ciążowych.


Podsumowanie


Jeżeli sporo podróżujesz samochodem i nie zamierzasz tego ograniczać w ciąży, to adapter do pasów powinien być dla Ciebie koniecznością. Korzystnie wpłynie on zarówno na bezpieczeństwo jazdy, jak również i na Twój komfort podczas jazdy, gdyż nic nie będzie Cię uciskać.

Nie rezygnuj z zapinania pasów tylko dlatego, że zgodnie z przepisami nie musisz tego robić. Nie jest to najbezpieczniejszy wybór. Po więcej zajrzyj tutaj.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź