Nakarm śmietniki zabawa do druku
Segregowanie śmieci to ważna i proekologiczna czynność, której warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat. W nauce przez zabawę pomoże gra "Żarłoczne śmietniki" - ekologiczna zabawa utrwalająca sposoby segregacji śmieci dla dzieci. Zabawa polega na karmieniu śmietników odpowiednimi śmieciami.
Segregowanie śmieci dla dzieci
Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Tak właśnie należy podejść do brudnego tematu śmieci.
Na początku należy wyjaśnić dzieciom dlaczego segregowanie śmieci jest ważne (ochrona środowiska, oszczędzanie surowców naturalnych, zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci, zmniejszenie ilości odpadów w ogóle).
Pokażmy dzieciom jakie rodzaje odpadów można segregować. Zamiast plansz do druku warto przeprowadzić też zabawę z prawdziwymi śmietnikami i śmieciami.
Zachęcajmy dzieci do segregowania śmieci w praktyce. Najważniejsze, aby zachęcić dziecko do działania, a nie tylko przekazywać wiedzę teoretyczną. Wspólnie segregujcie odpady, co pokaże dziecku, że to prosta czynność.
Jak bawić się w zabawę Nakarm śmietniki?
Zadaniem dziecka jest wyciąć śmietniki, ich buzie i różne rodzaje śmieci. Dla lepszego efektu, śmietniki warto nakleić na kartoniki, wówczas śmieci będą wpadały przez otwarte usta do środka i "znikały", co zawsze sprawia dzieciom więcej radości, szczególnie maluszkom.
W poprzednich latach do zabawy używałam często prawdziwych, oczywiście "czystych" śmieci i miniaturowych śmietników.
Kolejnym sposobem jest wręczenie dzieciom gazetek reklamowych z supermarketów i powycinanie różnych produktów. To świetny sposób doskonalący motorykę i spostrzegawczość, polecam go dla starszaków.
Gra Żarłoczne śmietniki do pobrania TUTAJ
A tutaj zamieszczam dodatkowo pojemnik w kolorze czerwonym. Ten kolor pojemnika na śmieci jest mało popularny, ale w większych miastach można spotkać dodatkowo właśnie takie śmietniki, służą do wyrzucania elektrośmieci.
Jak segregować śmieci?
Pamiętajmy, że nauka segregowania śmieci to żmudny proces, który wymaga cierpliwości i powtarzalności. Warto zacząć od prostych kroków i stopniowo wprowadzać dziecko w temat. Dzięki temu, dzieci będą miały świadomość, że dbanie o środowisko to ich codzienny obowiązek, który przynosi korzyści dla całej planety.
Cyklicznie zmieniają się przepisy odnośnie segregowania śmieci. Pamiętajcie, aby być na bieżąco!
Czy można dodać napisy na śmietniczkach, który śmietnik je jakie śmieci?
OdpowiedzUsuńChyba jakaś pomyłka z czarnym i szarym koszem, ale i tak dziękuję za ciekawe i przydatne materiały
OdpowiedzUsuńBrakuje czerwonego śmietnika. A na odpady zmieszane są aż dwa, czarny i szary.
OdpowiedzUsuń