TRYB JASNY/CIEMNY

Książki dla dzieci — nowości na 2022


Literatura ma ogromny wpływ na rozwój pociech. Książki dla dzieci skutecznie rozbudowują zakres słownictwa, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do samodzielnego myślenia, przekazują konkretne wartości, są cennym źródłem wiedzy, doskonałą rozrywką i znakomitym sposobem na wspólne spędzanie czasu z rodzicami. Jaka książka do czytania dla dzieci powinna się znaleźć w domowej biblioteczce 2022 roku? Oto krótki przegląd nowości wydawniczych.


Książki dla dzieci 7 — 12 lat — co wybrać?

Na półkach księgarni dostępne są rozmaite książki dla dzieci 7 — 12 lat. Jakie są najlepsze książki dla dzieci 7 — 8 lat? Siódmy rok życia jest niezwykle ważnym okresem w życiu każdej pociechy. To właśnie wtedy większość maluchów po raz pierwszy idzie do szkoły i wchodzi w nowe relacje z rówieśnikami. To właśnie sprawia, że siedmiolatki bardzo często borykają się z huśtawkami nastrojów. Raz są odprężone i spokojne, innym razem — kłótliwe i awanturnicze. Wielu rodziców nie wie, jak wspierać dziecko na tym etapie rozwoju. Z pomocą przychodzą wartościowe książki dla dzieci 8 lat omawiające zagadnienia, takie jak tolerancja, uczucia czy empatia. Tego typu książki dla dzieci 9 lat można znaleźć między innymi w ofercie katolickiej księgarni internetowej Święty Wojciech. Jedną z nich jest „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej. To zapiski małego pluszowego misia, którego największym marzeniem było zostać przyjacielem jakiegoś dziecka. Gdy pewnego dnia wreszcie się to spełniło i trafił on pod opiekę małej Małgosi, zaczęły się jego niezwykle przygody — czasem zabawne, innym razem bardzo niebezpieczne. Miś spotyka na swojej drodze wielu przyjaciół, którzy ratują go z opresji. Pływa on na łódce, wspina się po górach, podróżuje pociągiem, spędza noc w lecie i ma okazję zobaczyć, jak wygląda życie na wsi. Czarny Nosek to niezwykle ciekawski miś. Mimo, że przygody i podróże bardzo mu się podobają, tęskni za swoją Małgosią. „Pamiętnik Czarnego Noska” to książka pełna pięknych, barwnych ilustracji. Jej atutem jest także duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Książeczka została wydana na szlachetnym papierze, dzięki czemu jest trwała i niezwykle estetyczna.

Książki dla dzieci 12 — 14 lat — co nowego w 2022?

Jakie są najlepsze książki dla dzieci 12 — 14 lat? To czas, w którym pociecha wkracza w okres dojrzewania. Dopasowana do wieku dziecka książka pomoże mu oderwać się od przytłaczającej go rzeczywistości, przekazując jednocześnie ponadczasowe, istotne wartości. Przykładem takiej pozycji jest „Trzy minuty dla życia. Od hard rocka do Jezusa” Stephan Michiels. To mocna, szczera, prawdziwa historia człowieka wyrwanego z narkotykowego piekła. Jej głównym bohaterem jest Stephan, którego całe życie kręci się wokół narkotyków, muzyki hard rockowej i seksu. W krótkim czasie staje się on niewolnikiem materializmu, pieniędzy i New Age. Jednocześnie zaczyna odczuwać, że jedyne co go wypełnia, to pustka i smutek. Szukając wolności i miłości, Stephan zaczyna wołać do Boga. Jego życie zmienia się wówczas o 180 stopni.

Komentarze

  1. Bardzo dziękuję za dydaktyczny materiał o książkach dla dzieci. Książki, tym bardziej dla dzieci rozszerzają wyobraźnię, sam jestem przed wyborem książek, lektur dla mojej córeczki, ograniczamy dostęp do mediów( i nie mówię tutaj o social mediach, o tym wcale nie myślę), bajek w telewizorze, jak sama Pani wie, spłaszczony obraz odbiera percepcję i twórcze myślenie. Dziękuję za propozycje, zapewne coś wybiorę, w końcu moja sześciolatka będzie połykała ksiażki, mam nadzieje, jak ja, niech to odziedziczy po tacie i mamie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź