TRYB JASNY/CIEMNY

Kąciki tematyczne


Kąciki tematyczne to świetny pomysł na zapanowanie nad chaosem każdej przedszkolnej sali. Pomagają w zachowaniu porządku wśród zabawek, przedmiotów i przyborów, zaspokajają potrzebę wiedzy i zabawy tematycznej, pozwalają na samodzielne działanie i zdobywanie umiejętności. Kąciki mogą mieć swoje stałe miejsca w sali, ale także pojawiać się cyklicznie w zależności od tematyki zajęć. Dzieci mogą mieć do nich nieograniczony dostęp lub korzystać z nich wyłącznie pod opieką nauczyciela.Plansze które przygotowałam możecie dodatkowo wydrukować w mniejszych egzemplarzach, a po skończonej aktywności zorganizowanej odgórnie, prosić dzieci o wylosowanie jednego i przydzielenie mu zabawy w tym właśnie miejscu przez wybrany odcinek czasu. 

Aby pobrać karty należy kliknąć na obrazek prawym przyciskiem myszki, wybrać opcję Otwórz grafikę w nowej karcie, następnie ponownie kliknąć na obrazek prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję Zapisz jako. Polecam wydrukować na grubszym papierze i zalaminować - starczą na dłużej :) Plansze są w formacie A4. Przy każdym kąciku podaję również możliwe wyposażenie i zastosowanie.


Kącik astronomiczny - umieszczamy w nim wszystko związane z Kosmosem i jego eksploracją - mapy i modele Układu Słonecznego, zdjęcia galaktyk, mgławic, modele rakiet, astronautów, albumy związane z Kosmosem.


Kącik emocji - w moim zamierzeniu powinien być miejscem, w którym dziecko może wyrazić emocje trudne, głównie złość. Warto wyposażyć go we wszystko co pomoże złość wyładować w sposób nieszkodliwy dla innych dzieci i otoczenia: kartki do podarcia, papierowe kulki do rzucania, materac, poduszkę do uderzania (dziwne? Zawsze lepiej uderzyć w poduszkę niż w drugą osobę). Chciałabym aby stanowił także miejsce, w którym dziecko usiądzie spokojnie i zastanowi się nad swoim zachowaniem, np. kiedy przeszkadza na zajęciach. Możecie w nim zamieścić zdjęcia, wycinki z gazet, przedstawiające różne emocje. O emocjach przygotowałam wcześniej trochę materiałów, znajdziecie je <<<TUTAJ>>>. 


Kącik geograficzny - tutaj mieścić się powinny wszystkie rzeczy związane z Ziemią: mapy, globus, próbki różnego rodzaju gleb zamknięte w słoikach, zdjęcia krajobrazów, kontynentów, rzeźby terenów.


Kącik gier to dom gier planszowych, zręcznościowych, karcianych. Dobrze byłoby wygospodarować w nim miejsce na stolik, przy którym dzieci mogłyby spokojnie grać.


Kącik gotowania to wspaniałe miejsce do nauki samodzielności. Kiedy zapewnimy w nim kuchenkę, sztućce, naczynia, stolik, krzesła, obrus, serwetki, zabawki imitujące jedzenie, stanie się miejscem zabaw na wiele radosnych chwil. Jeżeli nie macie do dyspozycji gotowych sprzętów tego typu, a bardzo Wam na nich zależy, zawsze można spróbować zrobić je z kartonów :)Kącik kinowy i kącik telewizyjny - przedszkole czy żłobek nie powinny być miejscami, w których faszeruje się dzieci bajkami, ale telewizor lub ekran w sali przydadzą się, żeby obejrzeć na nich rozmaite zdjęcia, czy prezentacje albo jako miejsce do obejrzenia filmu dokumentalnego czy naukowego. Ale przyznam się, że czasem używam telewizora do właśnie zwyczajnego oglądania bajek (staram się, aby zawsze pokrywały się z omawianym w tygodniu zagadnieniem), podczas gdy młodsze dzieci chcą leżakować, albo gdy zostaje pół godziny do zamknięcia przedszkola i dzieci o bajkę proszą.


Kącik klocków - to idealne miejsce na wszelkie zabawy konstrukcyjne. U starszych dzieci mogą być klocki Lego, u młodszych najlepiej sprawdzają się zwykłe plastikowe, drewniane i waflowe.


Kącik komputerowy - rzadko, bo rzadko, ale jednak takie kąciki się w polskich przedszkolach zdarzają. Jeżeli mamy taki kącik, warto wyposażyć komputer w gry edukacyjne i logopedyczne.


Kącik książkowy - przedszkolną biblioteczkę należy wyposażyć w zależności od wieku dzieci, które z niej korzystają. Wiadomo, że 3-latkom nie damy do dyspozycji książek z delikatnymi stronami, najlepiej zainwestować w te grube, tekturowe. Najlepiej też nie dawać dzieciom do dyspozycji od razu wszystkich tytułów, tylko co jakiś czas je zmieniać, żeby się nie znudziły. W kąciku możemy codziennie czytać dzieciom wybrane opowiadania, więc warto zaopatrzyć go np. w poduszki, aby się przyjemnie słuchało. Każde dziecko może przynieść dodatkową, podpisaną poduszkę do kącika z domu. Nie zapominajmy o wprowadzeniu ścisłego regulaminu obchodzenia się książkami! <<<TUTAJ>>> znajdziecie zasady korzystania z książek do pobrania i pokolorowania w wersji A4.


Kącik lalek - w przedszkolu powinny znaleźć się lalki, bo oprócz tego, że dzieci chętnie się nimi bawią, np. w dom, to również nam nauczycielom mogą posłużyć za pomoc dydaktyczną. Oprócz lalek w kąciku można umieścić domki i mebelki, ubranka, zabawkowe naczynia, wózki, wanienkę, akcesoria dla niemowlaków.

Sprawdź internetowy sklep dziecięcy pod adresem https://vexpi.pl/.


Kącik lekarski - w kąciku umieszczamy albo apteczkę pierwszej pomocy, wówczas najlepiej jeśli jest dość wysoko, żeby dzieci nie miały do niej swobodnego dostępu, albo zabawki z serii "mały lekarz" - stetoskop, strzykawki, szczypce, patyczki laryngologiczne, fartuch itp.


Kącik liter - z literami dzieci mogą mieć do czynienia jak najszybciej, aby już od początku oswajały się z ich widokiem i kształtem. Warto zawiesić w kąciku plansze z literami w formie drukowanej i/lub pisanej, na każdej planszy powinien znaleźć się również wyraz rozpoczynający się na daną literkę. Oprócz tego można dołożyć litery w różnych formach - magnetyczne, kartonowe, drewniane, o różnych fakturach, oraz pomoce służące do ich zapisywania, kaszę lub w pudełku, kartki, kredki, ołówki, długopisy, papier w linie, kratkę.


Kącik majsterkowicza - dzieci kochają wykonywać czynności praktyczne. Kącik majsterkowicza wspaniale rozwija motorykę małą, uczy myślenia przestrzennego i kreatywnego. Co powinno się w nim znaleźć? Młotek, śrubokręt, imadełko, kombinerki, klucz, drewniane śruby, zabawki przeznaczone do rozkręcania na części pierwsze ;)


Kącik maskotek - domek dla wszystkich pluszowych zbłąkanych misiów, owieczek, żyraf. Jeżeli pozwalacie przynosić dzieciom maskotki z domów, w kąciku na pewno znajdą bezpieczne miejsce i nie będzie trzeba ich szukać kiedy przyjdą rodzice.


Kącik matematyczny - ma zadanie przybliżyć matematykę dzieciom w formie zabawy. Cyfry w formie plansz, liczmany, figury geometryczne, proste gry i łamigłówki matematyczne na pewno bardzo spodobają się maluchom.


Kącik muzyczny - nie wszyscy mamy do dyspozycji prawdziwe instrumenty, ale na szczęście, muzyka nie jest zbyt wymagająca, do ich stworzenia możemy użyć zwyczajnych rzeczy, np. puszki, butelki, gumki recepturki, kartony, jajka po Kinder Niespodziance, pokrywki po garnkach, drewniane łyżki. Jeżeli macie to szczęście, że instrumenty są, to uważam, że najlepiej dać do dzieciom do dyspozycji dzwonki, tamburyn, bębenek, marakasy, talerze, trójkąt. W kąciku muzycznym warto również umieścić magnetofon i płyty z różnymi utworami, zaczynając od muzyki typowo dziecięcej, przez poważną na ludowej z różnych gatunków świata kończąc.


Kącik naukowy - to tutaj mogą mieć miejsce szalone eksperymenty :) Należy w nim gromadzić przyrządy, substancje, środki kuchenne i kosmetyczne, które posłużą do przeprowadzania prostych, bezpiecznych doświadczeń, np. mikroskop, magnes, lupa, szklane fiolki, menzurki.


Kącik odpoczynku - każdego czasem dopada zmęczenie, chociaż dzieci trochę mniej niż nas dorosłych śmiertelników, ale jednak :) Jeżeli pracujecie z młodszą grupą, kącik zapewne będzie obfitował w leżaki i kołderki, poduszki, pościel przyniesione z domów. Przerwa na drzemkę to ważny element higieny mózgu dla maluszków. Uspokaja układ nerwowy i odpowiednio poprowadzona zmniejsza poziom stresu oraz sprzyja prawidłowemu rozwojowi. Warto zadbać o to, żeby pościel dla dzieci, poduszka i kołderka do przedszkola były wykonane z dobrej jakości materiałów (ponieważ taka pościel będzie prana co najmniej raz na tydzień, a w razie wpadek, np. moczenia się, znacznie częściej), najlepiej naturalnych, czyli najłatwiej dostępnej bawełny, co sprzyja bezpieczeństwu, polepsza komfort snu i nie powoduje podrażnień na delikatnej skórze. Aby dzieci do leżakowania jeszcze bardziej zachęcić, można wybrać pościel z ich ulubionymi bajkowymi bohaterami lub wpadającym w ich gusta motywem.
Dla starszaków również warto o zorganizowaniu Odpoczynkolandii pomyśleć. Wystarczą materace i poduszki, a dzieci będą mogły zapewnić chwilę wytchnienia swoim przepracowanym zmysłom.


Kącik plastyczny - powinien być wyposażony w różnego rodzaju standardowe - kredki, kartki, farby, plastelina, nożyczki, kleje i niestandardowe - plastikowe kubki, pudełka po jajkach - pomoce plastyczne oraz miejsce do wykonywania prac.


Kącik pogodowy - miejsce przede wszystkim na pogodowy kalendarz, ale również na zdjęcia różnych zjawisk atmosferycznych, przyrządów do badania pogody - wiatromierz, barometr, termometr. <<<TUTAJ>>> post z materiałami do kalendarza pokojowego do pobrania.


Kącik przyrody, kącik ogrodniczy - można stosować je razem albo osobno. W kącikach przyrody zazwyczaj gromadzi się elementy związane z daną porą roku, albo hodowlę zwierząt (tutaj na marginesie muszę zaznaczyć, że jestem absolutnie przeciwna trzymaniu jakichkolwiek zwierząt w przedszkolu, szczególnie jeśli chodzi o ssaki i ptaki. Głośna przedszkolna sala, zarazki i mnóstwo dzieci, które w zdecydowanej większości nie potrafią obchodzić się ze zwierzętami, to nie miejsce dla zwierząt, którym nie da się zapewnić w takich miejscach odpowiednich warunków bytowych i zaspokoić w pełni podstawowych potrzeb. Ba, nawet osoby dorosłe nie wiedzą często, że np. ryb nie można trzymać w kuli, a ptaków w klatce przypominającej wielkością małe akwarium... Że już nie wspomnę o mrożących krew w żyłach opowieściach o dzieciach, które wykorzystując chwile nieuwagi dorosłych, skrzywdziły trzymane zwierzęta... :(). Zamiast zwierząt, warto zainwestować czas i chęci w hodowlę roślin, umożliwić dzieciom zasiew kiełków i ich obserwację, a następnie pielęgnację roślin. W kącikach przydadzą się oczywiście wszelkie konewki, grabie, gaza, słoiki, doniczki.


Kącik puzzli - zgromadzenie w nim różnego rodzaju puzzli pomoże w koncentracji oraz rozwijaniu syntezy i analizy wzrokowej!


Kącik samochodowy - super wyposażeniem takiego kącika są bardzo popularne wykładziny przedstawiające ulicę. Nie może w nim oczywiście zabraknąć różnego rodzaju aut, ale też innych środków transportu. Przydatnym dodatkiem może okazać się zabawkowy warsztat samochodowy albo garaże.


Kącik sklepowy - sklepik w przedszkolu to genialne miejsce do zabaw. Możemy zaopatrzyć go w kasę, zabawkowe pieniądze, albo zamiast nich różne pełniące ich funkcję liczmany, typu guziki, przykładowe produkty sklepowe, np. w postaci pustych opakowań, paski z cenami, koszyk. Pilnujemy, aby w kąciku dzieci posługiwały się odpowiednimi zwrotami grzecznościowymi.


Kącik sportowy -  w kąciku możecie przechowywać wszystko co służy do zabaw ruchowych: piłki, woreczki gimnastyczne, krążki, ławki, drabinki, kręgle, szarfy itp.


Kącik sprzątania - sprzątanie też może być zabawą! A dzieci naprawdę lubią sprzątać, z tym, że najbardziej uwielbiają wykonywać te takie "dorosłe" czynności - ścieranie kurzy, odkurzanie, zamiatanie, mycie naczyń. W kąciku umieścić można miotły, zmiotki, szufelki, ścierki, delikatne środki czystości, z których będą korzystali przede wszystkim nauczyciel i dyżurni.


Kącik sztuki - to miejsce na reprodukcje słynnych obrazów i dzieł sztuki i albumy je przedstawiające.


Kącik tablicowy - wszelkiego rodzaju tablice są nieocenione w pracy nauczyciela. W kąciku tablicowym może znaleźć się tablica zwykła, wówczas zapewniamy dzieciom dostęp do kredy, najlepiej różnokolorowej albo biała, po której będą mogły pisać mazakami suchościeralnymi. Pisanie i rysowanie na tablicy to świetna gimnastyka dla małych rączek!


Kącik teatralny - a w nim wszystko co może być potrzebne do zorganizowania przedstawienia teatralnego: maski, pacynki, scenę, parawan, kukiełki, latarkę.


Kącik ubraniowy - na kącik wystarczy przeznaczyć duże pudło lub skrzynię, w której umieścimy rozmaite ubrania, zapięcia, dodatki, dzięki którym dzieci będą ćwiczyć ubieranie się i motorykę.


Kącik urodowy - nie tylko dla dziewczyn, chłopcy też lubią bawić się w fryzjera lub kosmetologa! Dajcie im tylko lusterko, zabawkowe kosmetyki i przyrządy fryzjerskie, a zapewnicie sobie przedstawienie w stylu Ekstremalnych metamorfoz, wersji Beauty na żywo ;) 


Kącik urodzinowy - miejsce urządzane tylko w przypadku urodzin któregoś z dzieci lub stałe, w którym przechowujemy urodzinowe krzesełko, koronę, czapkę, baloniki... Wszystko co potrzebne do zorganizowania wystrzałowej imprezy :) W kąciku urodzinowym możecie zawiesić kalendarz urodzinowy. Obrazki potrzebne do wykonania przykładowego kalendarza znajdziecie <<<TUTAJ>>>.


Kącik zabawek - zbiorcze miejsce na wszystkie zabawki. Zabawki dobrze trzymać w opisanych pudełkach lub kwadratowych miskach, które są dużo tańsze.

PS: Mieszkańcy Trójmiasta i najbliższych okolic, jeżeli poszukujecie sprawdzonej placówki dla swojego dziecka, koniecznie zajrzyjcie na żłobek dla dzieci Gdańsk.

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź