TRYB JASNY/CIEMNY

Problemy z zaśnięciem malucha – najlepsze porady i akcesoria, które pomogą

Problemy z zaśnięciem malucha – najlepsze porady i akcesoria, które pomogą

Nie ma nic trudniejszego w życiu świeżo upieczonego rodzica niż problemy ze snem maluszka. W przypadku noworodków wybudzanie się w trakcie nocy na karmienie i zmianę pieluszki nie jest czymś, co powinno zaniepokoić, ale warto dbać o higienę snu już od pierwszych miesięcy życia dziecka. I nie chodzi tutaj tylko o maluszka – regeneracja przyda się również zmęczonym rodzicom. Wybawieniem mogą okazać się przydatne akcesoria, np. nosidełka, leżaczki i bujaczki dla dziecka marki BabyBjorn. Jakie są skuteczne porady na łatwiejsze i szybsze usypianie malucha? Sprawdź!


W jaki sposób śpi niemowlę?

W pierwszych miesiącach życia, dziecko przesypia większość doby. Sen nie tylko regeneruje jego organizm, ale również sprzyja zdrowemu rozwojowi oraz wzrostowi. Podczas snu przysadka mózgowa uwalnia hormon wzrostu, który jest kluczowy dla procesu rozwoju. Niemniej jednak, zanim dziecko zacznie spać w sposób zbliżony do dorosłych, jego mózg musi się jeszcze odpowiednio wykształcić. Warto zrozumieć, ile czasu niemowlę przeznacza na sen.

Proces snu u niemowląt można podzielić na dwie główne fazy:

  • NREM (Non-Rapid Eye Movement) – to głęboki sen, nazywany również snem wolnofalowym. Trwa zazwyczaj około 20 minut. Podczas tej fazy dziecko śpi głęboko, a uwalnianie hormonu wzrostu jest szczególnie intensywne.

  • REM (Rapid Eye Movement) – to faza płytkiego snu, podczas której dziecko częściej się budzi. To właśnie w tym czasie następuje intensywny rozwój mózgu.

Pomiędzy tymi dwiema fazami snu występują krótkie momenty przejściowe. Znajomość cykli snu i ilości potrzebnego snu może pomóc rodzicom w zrozumieniu i radzeniu sobie z ewentualnymi problemami ze snem u ich maluszka.

Porady na szybsze i łatwiejsze usypianie malucha

Wieczorny i nocny sen niemowlaka często stanowi wyzwanie dla wielu rodziców. Nawet po nakarmieniu maluszka, zdarza się, że dziecko płacze tuż po położeniu go do łóżeczka. Brak ochoty na sen oraz nieskuteczne próby ukołysania stają się frustrujące dla rodziców, wpływając negatywnie na ich samopoczucie – stają się bardziej drażliwi, zmęczeni i roztargnieni. Jak zatem zadbać o to, aby dziecko spało spokojnie?

Zamiast czekać na to, aż problemy ze snem u dziecka same się rozwiążą, warto od samego początku wprowadzić stałe rytuały związane ze snem. Maluszek musi zrozumieć, że nadszedł czas na wypoczynek nocny. Istnieje kilka sposobów, aby mu to przekazać i pomóc zasnąć.

Relaksująca kąpiel

Przed położeniem dziecka do łóżeczka, zadbaj o relaksującą kąpiel. Ciepła woda pomoże rozluźnić maluszka i przywołać miłe wspomnienia z okresu przebywania w brzuszku mamy. Podczas kąpieli możesz również mówić relaksującym tonem do dziecka, dzięki czemu maluch się uspokoi.

Karmienie

Po kąpieli ubierz maluszka w piżamkę i otul go w rożek niemowlęcy lub ciepły kocyk. Następnie nakarm go, aby zasnął najedzony i uspokojony bliskością ciała mamy lub taty. Po karmieniu odłóż dziecko do łóżeczka, bez zbędnych czynności jak przewijanie.

Przygotowana sypialnia

Upewnij się, że w łóżeczku dziecka nie ma zbędnych przedmiotów (np. przytulanek czy zabawek), zaciemnij pomieszczenie zasłonami, zapewnij odpowiednią temperaturę (najlepiej 18-20°C) oraz przewietrz pokój.

Odpowiedni klimat

Połóż dziecko na plecach, aby swobodnie oddychało. Możesz mówić do niego podczas usypiania, śpiewać kołysanki lub włączyć tzw. „biały szum", czy spokojną muzykę relaksacyjną. Dodatkowo delikatne światło np. lampka nocna lub projektor z motywami dziecięcymi mogą pomóc stworzyć odpowiednią atmosferę do snu.

Odpowiednie akcesoria – nosidełka, leżaczki i bujaczki dla dziecka marki BabyBjorn

Dziecko często potrzebuje kojącego rytmu, dzięki któremu będzie mogło się zrelaksować i zasnąć. Wiele rodziców trzyma malucha przede wszystkim na rękach i powolnymi ruchami usypia maluszka. Jednak gdy niemowlę potrzebuje więcej czasu, aby zasnąć, nie zawsze rodzic jest w stanie je tak długo trzymać. Wtedy nieocenionym wsparciem będą nosidełka leżaczki i bujaczki dla dziecka marki BabyBjorn lub innej, znanej i cenionej firmy.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź