TRYB JASNY/CIEMNY

Jak nie mieć silnej słabej woli? Jak zmotywować się do diety?Planujesz zmienić dietę, schudnąć, zmienić swoje nawyki żywieniowe, zacząć ćwiczyć, jednak wciąż brakuje Ci motywacji? Dowiedz się jak w 5 krokach zmienić swoje nastawienie i wzmocnić motywację.


KROK 1 - USTAL POWÓD DLA KTÓREGO CHCESZ ZMIENIĆ DIETĘ


Przede wszystkim należy jasno określić powód dla którego chcesz dokonać tej zmiany. Zazwyczaj motywacja wynika z chęci do odchudzania, ale także poprawy stanu zdrowia, zmiany sylwetki czy polepszenia samopoczucia.


Często wyznaczamy sobie czas, do kiedy chcemy zrealizować cel. Zazwyczaj dotyczy to osób, które chcą zrzucić nadmiar kilogramów, żeby dobrze wyglądać na wakacje, schudnąć do ślubu, urodzin czy rocznicy.


Powody mogą być z pozoru bardzo prozaiczne tj. zmieszczenie się w starą parę jeansów, brak kompleksów na plaży, zwiększenie pewności siebie, dotrzymanie kroku swoim dzieciom czy poprawa witalności. Jednak mogą być kluczem do osiągnięcia sukcesu.


KROK 2 - OKREŚL REALNE I MIERZALNE CELE


Pamiętaj, że zmiana nawyków żywieniowych to proces, więc należy skupiać się na nawet niewielkich sukcesach. Nie da się tego zrobić w ciągu jednego miesiąca.


Obranie optymalnego celu jest w tym wszystkim niezwykle istotne. Celem może być „zjedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie”, „30 minut aktywności fizycznej dziennie”, „schudnę 3 kg w ciągu miesiąca”, „wyzwanie 30 dni bez słodyczy” itd.

Cel musi być realny do osiągnięcia oraz powinien zostać określony czas na jego realizację, co znacznie ułatwi mobilizację.

Jeżeli chcesz zrzucić wagę to zaleca się, aby proces odchudzania uplasował się na poziomie 0,5-1 kg tygodniowo. Dieta (https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/dietetyka/) nie powinna być bardzo restrykcyjna m.in. obniżać do minimum wartość kaloryczną i eliminować większość produktów spożywczych. Niestety w dłuższej perspektywie nie jest ani zdrowa, ani nie daje odpowiednich efektów, ponieważ ciężko ją utrzymać. W dodatku może wywoływać efekt „jojo” i powodować zaburzenia pracy jelit.


Istotne aby ten czas nie był zbyt krótki i rezultaty były możliwe do osiągnięcia. Należy wziąć pod uwagę, że każdy organizm jest inny, więc efekty również mogą być różne. Z całą pewnością zmianę diety wprowadzamy dla siebie, więc trzeba zdawać sobie sprawę, że to my wyznaczamy sobie granice i kontrolujemy realizację swoich zamierzeń. Musimy więc być ze sobą szczerzy i mieć świadomość tego, że dojście do celu to tak jak wchodzenie pod górkę. Nie każdy jest maratończykiem i nie każdy ma na tyle silną wolę, aby od razu wbiec na szczyt. Czasami zboczymy z trasy, czasami zejdziemy trochę w dół, czasami potrzebny jest odpoczynek,, jednak zawsze przed oczami trzeba widzieć szczyt i to co na nim zastaniemy. Bo gdy już dojdziemy na szczyt poczujemy ogromną satysfakcję i siłę.


KROK 3 - ZNAJDŹ WSPARCIE


Niektórym wystarczy jak opowiedzą o chęci zmiany diety innym, co ich motywuje do działania. Natomiast część osób będzie potrzebowała wsparcia i dodatkowych bodźców do zmiany. Rozmowa z bliskimi, znalezienie sojusznika w walce (np. przyjaciela), bądź wsparcie dietetyka czy trenera może napędzić Cię do działania, kiedy nastąpi chwila zwątpienia. Nie porównuj się do innych, zauważ swoją własną wyjątkowość i wzmacniaj pozytywne cechy swojego charakteru.


Możesz także stworzyć dla siebie dzienniczek, w którym będziesz opisywać cały proces. Z czasem może i Ty staniesz się motywatorem dla innych!


KROK 4 - MAŁE KROKI, WIELKIE ZMIANY


Już od początku zacznij od wprowadzenia kilku zmian. Dobrym pomysłem jest przejrzenie kuchennych szafek i pozbycie się np. słodyczy, słodkich napojów typu cola oraz dań błyskawicznych np. zupek kuksu.


Jeżeli chcesz zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy zastanów się, w jaki sposób sprawić, aby dania były jednocześnie smaczne, ładnie wyglądały, ale były także zdrowe. Możliwości jest naprawdę wiele. Kolorowe koktajle owocowe, owsianka w różnych wariantach, kurczak z warzywami i kaszą i wiele innych pysznych dań pomoże w urozmaiceniu jadłospisu. Przede wszystkim jedz regularnie, co 3-4 h, dzięki czemu będziesz czuć sytość przez większość czasu i zapobiegniesz podjadaniu. Jeżeli chcesz zrzucić wagę to jedzenie spożywaj na małych talerzykach (wtedy zawsze wydaje nam się, że zjedliśmy więcej), a kiedy organizm mówi dość to nie dokładaj mu kolejnej porcji jedzenia.

Zadbaj o aktywność fizyczną (30 min. dziennie), jednak dostosowaną do własnych możliwości. Jeżeli nigdy nie uprawiałeś sportu i nagle pojedziesz na godzinną przejażdżkę rowerem to następnego dnia możesz mieć takie zakwasy, że nie będziesz w stanie się ruszyć. Zatem dostosuj tempo wprowadzania aktywności do siebie. Wybierz coś co lubisz robić. To może być jazda na rowerze, basen, praca w ogródku czy bieganie.

Odpowiednio się nawadniaj. Pamiętaj, że praktycznie wszystkie przemiany metaboliczne w Twoim ciele zachodzą przy udziale wody.

Dbaj o wypoczynek i zdrowy sen, co da Ci siłę i koncentrację w działaniu.


KROK 5 - MIEJ REALISTYCZNE OCZEKIWANIA I NAGRADZAJ POSTĘPY


Czasami oczekujemy od siebie zbyt wiele, co powoduje, że czujemy się przygnębieni i przytłoczeni. Zamiast tego skup się na drobnych sukcesach np. jeżeli Twoja waga spadła o 2 kg, a nie jak oczekiwałeś 3 kg to już i tak jest osiągnięcie!


Nie załamuj się, gdy pójdzie niezgodnie z planem. Jeżeli kilka razy zdarzy Ci się zjeść coś niezdrowego to nie jest powód, aby porzucać dietę.

Nagradzaj siebie za drobne sukcesy! Przykładowo jeżeli biegasz to kup buty do biegania, jeżeli nie jesz słodyczy zrób sobie ciepłą kąpiel w zaciszu domowym z aromatyczną kulą, jeżeli chodzisz na fitness kup nowe legginsy itd.


Warto pamiętać, że o motywację trzeba ciągle dbać. Początkowy upór może z czasem minąć i mogą pojawić się wyrzuty sumienia. Wtedy trzeba zrobić głęboki wdech, dać sobie czas i zacząć od nowa. Konsekwencja i upór w końcu przyniosą efekt w postaci wymarzonej wagi

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź