TRYB JASNY/CIEMNY

Jakie farby akwarelowe są najlepsze? Przewodnik dla początkujących i zaawansowanych artystów

farby akwarelowe

Malowanie akwarelami to wyjątkowa technika artystyczna, która pozwala na tworzenie delikatnych, subtelnych i pełnych wyrazu dzieł sztuki. Wybór odpowiednich farb akwarelowych może mieć ogromny wpływ na komfort malowania i finalny efekt pracy. W tym artykule przedstawimy kompleksowy przewodnik po farbach akwarelowych, uwzględniając potrzeby zarówno początkujących, jak i zaawansowanych artystów.Czym są farby akwarelowe?

Farby akwarelowe to farby wodorozcieńczalne, składające się z pigmentów zmieszanych z gumą arabską i innymi substancjami wiążącymi. Po nałożeniu na papier i wyschnięciu, pigmenty pozostają na powierzchni, tworząc delikatną, transparentną warstwę.

Rodzaje farb akwarelowych

Istnieje wiele rodzajów farb akwarelowych, które różnią się składem, pigmentacją, ceną i efektem końcowym. Najczęściej spotykane to:

  • Farby akwarelowe w tubkach: farby te są zamknięte w metalowych tubkach, co zapewnia im dłuższą trwałość i łatwość dozowania. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów i poziomów pigmentacji.

  • Farby akwarelowe w kostkach: farby te są prasowane w kostki, co czyni je bardziej kompaktowymi i łatwymi do transportu. Wymagają one zwilżenia przed użyciem, co może być czasochłonne.

  • Farby akwarelowe w płynie:  farby te są gotowe do użycia i nie wymagają rozcieńczania. Dostępne są w ograniczonym zakresie kolorów, ale zapewniają łatwe i szybkie malowanie.

  • Farby akwarelowe metaliczne: Te farby zawierają cząsteczki metalu, które nadają im charakterystyczny połysk i efekt mienienia się.

Polecane marki farb akwarelowych

Na rynku dostępnych jest wiele znakomitych marek farb akwarelowych. Do najpopularniejszych należą:

  • Winsor & Newton: Ta brytyjska marka oferuje szeroką gamę farb akwarelowych o wysokiej jakości pigmentach, w tym słynną linię Cotman dla początkujących artystów.
  • Sennelier: Ta francuska marka znana jest z farb akwarelowych o intensywnych kolorach i doskonałej trwałości.
  • Daniel Smith: Ta amerykańska marka oferuje szeroką gamę nietypowych i wyjątkowych kolorów farb akwarelowych, a także farby granulowane.
  • Schmincke: Ta niemiecka marka słynie z farb akwarelowych o najwyższej jakości pigmentach i delikatnej konsystencji.
  • St. Petersburg White Nights: Ta rosyjska marka oferuje farby akwarelowe o żywych kolorach i dobrej pigmentacji w przystępnych cenach.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru farb akwarelowych? 

Przy wyborze farb akwarelowych warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Jednym z nich jest poziom zaawansowania: jeśli jesteś początkującym artystą, najlepiej wybrać farby studenckie o żywych kolorach i dobrej pigmentacji. Są one stosunkowo niedrogie i łatwe w użyciu. Doświadczeni malarze mogą sięgnąć po farby profesjonalne, które cechują się wyższą jakością pigmentów i większą trwałością.

Farby akwarelowe dostępne są w dwóch głównych typach: tubki i kostki. Farby w tubkach są bardziej uniwersalne i łatwe w dozowaniu, ale też droższe. Kostki są bardziej ekonomiczne, ale wymagają użycia wody do rozrobienia. Wybierz te, które najbardziej będą odpowiadały Twoim preferencjom. 

Farby akwarelowe mogą być transparentne (przezroczyste) lub nieprzezroczyste (kryjące). Transparentne farby pozwalają na tworzenie subtelnych efektów i mieszanie się kolorów, podczas gdy nieprzezroczyste farby lepiej kryją i nadają się do malowania detali. Duże znaczenie ma także pigmentacja - dobra pigmentacja oznacza, że ​​farby są intensywne i kryjące. Im wyższa pigmentacja, tym mniej farby potrzeba do uzyskania pożądanego efektu.

Pędzle i papier do farb akwarelowych 

Oprócz farb akwarelowych, niezbędne są również odpowiednie pędzle i papier. Pędzle do akwareli powinny być miękkie i elastyczne, aby nie uszkodzić papieru. Popularne rodzaje pędzli to pędzle okrągłe, płaskie i wachlarzowe. Papier do akwareli powinien być gruby i chłonny, aby nie rozmazywał się pod wpływem wody

Gdzie kupić farby akwarelowe?

Farby akwarelowe można kupić w sklepach plastycznych, sklepach internetowych oraz w niektórych supermarketach. Warto przed zakupem porównać ceny i oferty różnych sklepów. 

Ceny farb akwarelowych mogą się wahać od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za zestaw. Warto wybrać farby o dobrej jakości, dostosowane do Twojego budżetu. Jeśli chcesz sprawdzić aktualne oferty na farby akwarelowe przeglądaj gazetkę z promocjami na Blix.

Podsumowanie

Wybór idealnych farb akwarelowych zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego artysty. Warto wypróbować różne marki i modele farb, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i preferencjom. Pamiętaj również o dobraniu odpowiednich pędzli i papieru, aby móc w pełni cieszyć rozrywką, jaką daje malowanie farbami akwarelowymi.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź