TRYB JASNY/CIEMNY

Pacnij kleszczaCześć! Uważam, że podczas zajęć na których będą poruszane tematy "łąkowe" i "stawonogowe", warto wspomnieć o tych okropnych stworzeniach jakimi są kleszcze. Coraz łagodniejsze i krótsze zimy powodują niestety ich coraz większy i wcześniejszy wysyp. Już teraz wszyscy informują, że jest ich zatrzęsienie. Oczywiście nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy albo innego paskudztwa, ale warto uczulać dzieci na to, żeby zwyczajnie na siebie oraz swoje zwierzaki domowe uważały podczas zabaw na trawie, w parku czy lesie, a wszelkie podejrzane i zauważone przez siebie owady natychmiast strącały. Strącały, NIE ZABIJAŁY, podkreślam.

Czasem dzieci pamiętają o sprawach, o których w wyniku nawału zajęć zapominają rodzice, więc warto je poinformować o tym jak powinny się na wszelkie wypady w teren ubierać (długie spodnie, długie rękawy, wysokie buty, nakrycie głowy), spryskać odstraszającym sprayem oraz o tym, żeby dokładnie oglądać swoje ciało podczas kąpieli, jeżeli były na dworze.

Aby utrwalić im wiedzę na temat tego, że kleszcze są niezwykle niebezpieczne i trzeba się mieć przed nimi na baczności, proponuję Wam zabawę, którą nazwałam "Pacnij kleszcza".

Co będzie potrzebne?

- packa na muchy
- sylwety kleszcza
- minutnik lub stoper
- kostka do gry


Aby sylwetę kleszcza pobrać, należy otworzyć ją w nowym oknie i wybrać opcję "Zapisz jako".

Jak się bawić?

Po opowiedzeniu dzieciom o kleszczach i pokazaniu ich zdjęć, rozkładamy sylwety po sali. Dziecku wręczamy packę na muchy, ustawiamy na wybrany przez siebie czas minutnik i polecamy pacnąć jak największą ilość kleszczy. Możemy wybrać wersję ze stoperem - dziecko musi w jak najkrótszym czasie pacnąć wszystkie kleszcze. Opcja z kostką do gry zakłada pacnięcie tylu kleszczy, ile wypadło oczek.

Do zobaczenia! 🌳

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź