TRYB JASNY/CIEMNY

Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola?

dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola


Decyzja o zapisaniu dziecka do przedszkola bywa trudna, zwłaszcza jeśli do tej pory maluch przebywał przez cały dzień z mamą. Oznacza ona ogromne zmiany w funkcjonowaniu całej rodziny. Jest to też ogromne przeżycie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. W przedszkolu jednak dziecko nabywa cały szereg nowych umiejętności, nawiązuje relacje rówieśnicze i po prostu świetnie się bawi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola.


Czy przedszkola trzeba się bać?

Co zmieni się w momencie pójścia dziecka do przedszkola? Zmianie ulegnie organizacja dnia całej rodziny – każdy jej członek musi przystosować się do nowego rytmu i np. przestawić godziny kładzenia się spać i wstawania. Dojdą również nowe obowiązki – zwykle jest to moment, w którym mama wraca do pracy.

Tęsknota to kolejny czynnik, z którym przyjdzie się zmierzyć zarówno dziecku, jak i mamie. Od teraz czas spędzany we dwójkę ulegnie znacznemu skróceniu, co może być stresujące i smutne dla do tej pory nierozłącznego duetu.

Jak sobie poradzić z tymi wszystkimi trudnymi zmianami i emocjami? Przede wszystkim wybierzcie takie przedszkole, co do którego jako rodzice jesteście pewni. Dowiedz się, jak najwięcej na temat placówki. Wypytaj znajomych oraz zasięgnij opinii w Internecie, np. w grupach dla rodziców w mediach społecznościowych. Zastanówcie się, co jest dla was najważniejsze przy wyborze? Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę?

 • Bliskość miejsca zamieszkania – to jeden z aspektów, który bezpośrednio wpłynie na organizację dnia; przemyślcie, czy w ramach waszych możliwości jest dojeżdżanie do sprawdzonego, ale oddalonego od domu przedszkola.
 • Kadra nauczycielska – jeden z kluczowych czynników wyboru; to od nauczycieli zależy, czy dziecko poczuje się w przedszkolu bezpiecznie i dobrze.
 • Przedszkolna dieta – czy w placówce funkcjonuje kuchnia czy jedzenie jest przywożone przez firmę cateringową? Jak wygląda typowe menu i czy może być modyfikowane pod względem alergii?
 • Wystrój sal, zabawki i plac zabaw – czy dziecko będzie miało dostęp do różnorodnych zabawek? I czy dzieci będą wychodzić codziennie na dwór?
 • Oferta zajęć dodatkowych – czy w planie tygodnia proponowane są zajęcia takie jak lekcje języków obcych, rytmika, zajęcia sportowe lub nawet nietypowe jak robotyka? I czy są dodatkowo płatne?
 • Dodatkowe atrakcje takie jak różnego rodzaju wycieczki - czy przedszkole przewiduje wyjścia dzieci np. do lasu, w góry, do teatru, kawiarni, biblioteki itp.?
 • Adaptacja – jak przebiega i czy możliwa jest stopniowa adaptacja w obecności rodzica?

Razem z dzieckiem pojedźcie do nowego przedszkola jeszcze przed rozpoczęciem roku. Maluchowi taka wizyta pomoże odnaleźć się w nowej sytuacji, a ty będziesz mieć okazję do porozmawiania z kadrą nauczycielską – możesz wtedy upewnić się, czy sposób opieki nad dziećmi odpowiada twojej wizji wychowawczej.

Dobry wybór placówki sprawi, że nie będziecie się bać przedszkola. Spokój rodziców i dziecka jest bezcenny i wart nawet długich poszukiwań. Kiedy placówka jest już wybrana, zacznijcie proces adaptacji. Jak to zrobić, by dziecko czuło się ważne i bezpieczne? Przeczytaj więcej na: https://www.vitapku.pl/psychologia/adaptacja-w-przedszkolu-dlaczego-bywa-trudna-jak-przygotowac-dziecko-do-przedszkola.

Jakie umiejętności pomaga nabyć i utrwalić przedszkole?

Dziecko w przedszkolu ma okazję zdobyć nową wiedzę oraz nabyć całe mnóstwo nowych umiejętności: społecznych, intelektualnych i praktycznych. Pamiętajmy, że panie pracujące w przedszkolu nie tylko zapewniają opiekę dzieciom, ale i wszechstronny rozwój. To wykształcona kadra nauczycielska, która ma doświadczenie w uczeniu. Czego nauczy się twoje dziecko w przedszkolu?

 • Nauka samodzielności. Maluch ma okazję do nauki lub szlifowania już nabytych umiejętności takich jak samodzielne jedzenie czy ubieranie się. W starszych grupach zwykle odbywa się również nauka samodzielnego korzystania z toalety, mycia zębów i sznurowania butów.
 • Funkcjonowanie w grupie. Dziecko uczy się planu dnia w przedszkolu, obowiązujących zasad i norm społecznych. Przekonuje się, że pewne zachowania nie są akceptowane, jak np. bicie.
 • Nauka współpracy i dzielenia się. To ważny aspekt, zwłaszcza jeśli dziecko nie posiada rodzeństwa. Zabawa i kontakt z rówieśnikami ma ogromną wartość. Dzieci nawzajem uczą się od siebie, ale też nabywają umiejętności społecznych takich jak dzielenie się zabawkami, rozwiązywanie konfliktów czy współpracowanie ze sobą.
 • Rozwój wyobraźni. Maluch przyswaja w przedszkolu ogrom nowej wiedzy i poszerza słownictwo. Zagadnienia z przyrody, geografii, matematyki, życia społecznego, nauka nowego języka – uczy się nowych pojęć, co przekłada się na niesamowity rozwój wyobraźni i kreatywności.
 • Przygotowanie do szkoły. Dzieci nabywają w przedszkolu praktyczne umiejętności niezbędne w szkole takie jak samodzielne ubieranie się czy współpraca z rówieśnikami, ale też podejmują pierwsze próby nauki liczenia i czytania. Poznają litery i cyfry oraz ćwiczą motorykę małą - szlifują umiejętności posługiwania się kredkami i pisakami, co przyda się w późniejszej nauce pisania.

Podsumowanie

Czy warto zapisać dziecko do przedszkola? Zdecydowanie tak! O ile wybór placówki jest przemyślany i zgodny z naszą rodzicielską wizją, a dziecko czuje się w niej bezpiecznie, nasza pociecha ma szansę rozwinąć się na wielu płaszczyznach, nawiązać nowe przyjaźnie i spędzać aktywnie i ciekawie czas.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź