TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawy na Dzień Kobiet


Z okazji Dnia Kobiet wybrałam kilka ciekawych kobiecych sylwetek i postanowiłam trochę przybliżyć je dzieciom w formie zabaw. Dzień Kobiet to święto kojarzące się nam wszystkim z czasami komunizmu, od wspomnień o nim szczególnie teraz wszyscy chcemy uciec. Niektórzy uważają też, że obchodzenie Dnia Kobiet z dziećmi, jest bez sensu, ponieważ małe dziewczynki to jeszcze nie kobiety... Zgadzam się z powyższymi zarzutami, jednak uważam też, że jeśli podczas takiego święta można dzieci nauczyć czegoś pozytywnego i fajnego, a w dodatku zachęcić je do rozwijania wiedzy historycznej, należy wykorzystać nadarzającą się okazję!
Napis Dzień Kobiet

Stworzyłam naprawdę uroczy napis w formie kwiatków z listkami, który będzie doskonałą ozdobą każdej tablicy tematycznej.


Historia mody kobiecej

Nierównych losów kobiet w dziejach i walki o równouprawnienie, raczej bym najmłodszym nie przybliżała, co innego z kolei jeśli chodzi o kobiecą modę, która również jest świadectwem zrzucania przez kobiety swoistych kajdan. Na każdej z ilustracji znajdziecie kobietę w charakterystycznym dla danej epoki historycznej ubiorze. Zachęcam do rozmowy z dziećmi na ich temat, porównania strojów z tymi noszonymi współcześnie. 

Sylwetki kobiet

Krótkie opisy postaci kobiet wykorzystanych w zabawach na gazetkę.

Kleopatra

Kleopatra była fanką kolorowego makijażu, a przynajmniej taką hipotezę możemy wysnuć po pozostawionych podobiznach egipskiej piękności. Dla dzieci krótkie przedstawienie postaci Kleopatry oraz kolorowankowa karta pracy - muszą odwzorować kolory na miniaturce i pokolorować kolorowankę.


Pocahontas

Pocahontas to łączniczka pomiędzy dwiema epokami. My pomożemy przygotować dla niej pierzasty pióropusz. Do zabawy możecie użyć prawdziwych piór lub wykorzystać szablony i przygotować pióra z papieru. Tworzenie piór to doskonała zabawa rozwijająca motorykę małą! 

Maria Skłodowska-Curie

Odnośnie postaci Marii, napisałam już jakiś czas temu opowiadanie "Krótkie opowiadania o wielkich Polakach", skorzystajcie jeśli macie ochotę! Bardzo zależało mi na propozycji zabawy związanej z Marią, ale ciężko byłoby przenieść jej arcyniebezpieczne badania z promieniowaniem na dziecięcy grunt ;) Postanowiłam przygotować magiczne eliksiry, które skrywają w sobie symbole związane z historią Marii. Do ich odkrycia posłuży nam latarka. Wszystko należy wyciąć, skleić a później dzieci podświetlają, my dopowiadamy z życiorysu Marii lub posiłkujemy się opowiadaniem. 

Coco Chanel

Jak wyglądałaby dzisiejsza moda gdyby nie sławna Coco Chanel, jej słynne chanelki i małe czarne? Na pewno sporo by na tym straciła! Zadaniem dzieci jest dopasować cienie ubrań do ich kolorowych odpowiedników.

Marylin Monroe

Okej, być może życiorys Marylin Monroe nie nadaje się do przeczytania go dzieciom, ale każdy wie jaką ikoną jest i była Marylin. Do zabawy inspirowanej jej postacią przyda nam się jej podobizna, flamaster oraz opaska na oczy. Zadaniem dzieci jest dorysować jej charakterystyczny pieprzyk. Wygrywa ten, kto będzie najbliżej celu.Wisława Szymborska

Pani Wisława Szymborska napisała zdecydowanie za mało wierszy, jeśli zaś chodzi o przedstawienie jej twórczości dzieciom, polecam fragmenty wiersza "Nic dwa razy" oraz wzięcie udziału w zabawie z rymami - pomóż znaleźć rym Wisławie Szymborskiej.


Zapraszam do skorzystania z innych materiałów z kategorii Dzień Kobiet.

Jeżeli korzystasz ze stworzonych przeze mnie materiałów, będę wdzięczna za udostępnienie posta oraz lajki i komentarze. To daje mi największą motywację do dalszej pracy! :)

Komentarze

 1. BARDZO podoba mi się to, jak w niecodzienny, niezwykły sposób podchodzisz do tematów, które częśto "wieją nudą" i wyglądają co roku tak samo... Właśnie takież świeżości potrzeba w polskich placówkach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ❤️ staram się zastanawiać co polubiłyby dzieci i w jaki sposób zainteresować je tymi właśnie "nudnymi" treściami 🙂 cieszę się ogromnie, że Twoim zadaniem mi to wychodzi ❤️

   Usuń
 2. Rewelacja! <3 twórcze i bardzo, bardzo na czasie!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź