TRYB JASNY/CIEMNY

Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do logopedy?


Rodzice mają tendencję do poddawania w wątpliwość tego, czy ich dziecko prawidłowo się rozwija. Zdarza się, że panikują, gdy maluch nie wypowiada pewnych słów, często okazuje się jednak, że dziecko rozwija się prawidłowo i należy mu po prostu dać więcej czasu. To jednak nie znaczy, że nie warto uważnie przyglądać się mowie u dziecka – czasem można dzięki temu odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości, z którymi następnie da się pracować. W tym artykule omawiamy, kiedy warto iść z dzieckiem do logopedy i co powinno zwrócić uwagę rodziców.

Czy warto iść do logopedy z niemowlakiem?

Zasadniczo nie ma dolnej granicy, która określałaby, od kiedy można zacząć chodzić z dzieckiem do logopedy. Specjalista może pomóc już nawet niemowlakom! Na przykład jeśli zauważysz, że Twój maluch ma problem ze ssaniem piersi albo butelki, to może być oznaka problemów z anatomią aparatu mowy dziecka. Logopeda dziecięcy będzie w stanie odpowiednio rozpoznać ten problem, a następnie przekazać rodzicowi informacje, co dalej można z tym zrobić. Do logopedy można udać się również z dzieckiem około 3. miesiąca życia, jeśli rodzice zauważą, że maluch nie głuży – nie wydaje dźwięków gardłowych typu „a-gggg”. Z kolei niemowlak w okolicach 6-7 miesiąca życia powinien zacząć gaworzyć – powtarzać ciągi sylab i usłyszanych dźwięków. Dziecko w tym okresie powinno również rozpoznawać, że ktoś do niego mówi i reagować na dźwięki otoczenia – poruszać rączkami i nóżkami, uśmiechać się, nasłuchiwać. Brak takich reakcji może oznaczać nawet problemy ze słuchem – im wcześniej się je wykryje, tym łatwiej będzie wdrożyć odpowiednią terapię.

Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

A co w takim razie ze starszym dzieckiem? Kiedy warto udać się do odpowiedniego specjalisty? Rodziców powinny zaniepokoić następujące sygnały:

  • kiedy dziecko skończyło drugi rok życia i nie potrafi łączyć dwóch prostych słów typu „mama am”, „tata daj”. Porozumiewa się tylko za pomocą kilku lub kilkunastu słów, nie potrafi stosować wyrazów dźwiękonaśladowczych, nie potrafi wykonywać prostych poleceń i wskazywać na znane przedmioty, których nazwa zostanie wypowiedziana;
  • kiedy dziecko ma trzy lata, a jego mowa nadal jest uboga i niezrozumiała dla otoczenia, maluch nie zadaje pytań, porozumiewa się pojedynczymi słowami, nie nazywa znanych przedmiotów z otoczenia, nie wypowiada głosek k, g, h, l, ś, ź, nie wypowiada swojego imienia;
  • kiedy dziecko ma cztery lata i nie wypowiada głosek s, z, c, dz, tworzy wyłącznie proste zdania, nie mówi płynnie, nie jest rozumiane przez obce osoby;
  • kiedy dziecko ma sześć lat i nie wymawia głoski r;
  • kiedy ma problem z czytaniem i/lub pisaniem w wieku szkolnym, mówi niechętnie, zniekształca wyrazy, jego wypowiedzi są nielogiczne, a dziecko nie rozumie poleceń.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoich czasie, ale ufaj swojej intuicji. Lepiej wybrać się na wizytę u logopedy niż pozwolić, żeby problem z mową Twojego dziecka pogłębił się bardziej.

Jak wygląda wizyta u logopedy?

Wszystko zależy od wieku dziecka. Podczas wizyty logopeda przeprowadzi kompleksowy wywiad z rodzicami dziecka, będzie obserwować malucha, sprawdzi jego umiejętności językowe, komunikacyjne, budowę aparatu mowy i zacznie pracę z maluchem. Logopeda dziecięcy Łódź w szpitalu Salve z pewnością chętnie odpowie na Twoje wszystkie pytania i zrobi wszystko, żeby pomóc maluchowi w prawidłowym rozwoju mowy.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź