TRYB JASNY/CIEMNY

E-recepta - wszystko, co musisz o niej wiedzieć


W dobie wszechogarniającej cyfryzacji, większość spraw zaczynamy załatwiać elektronicznie. Dotyczy to również recept, które z tradycyjnych - papierowych, stały się cyfrowymi e-receptami. Czym są e-recepty i co należy o nich wiedzieć?

Czym jest e-recepta?

E-recepta to nic innego jak cyfrowa wersja tradycyjnej, papierowej recepty. Recepty w wersji elektronicznej wydawane są obowiązkowo od 1 stycznia 2020 roku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. E-recepty oszczędzają czas, a także eliminują trudności związane z odczytaniem ręcznego pisma osoby, która wystawia owy dokument. 

Zalety e-recepty

Korzystanie z elektronicznej wersji recepty ma wiele zalet. Należą do nich:

  • Oszczędność czasu: Wystawienie elektronicznej wersji recepty jest szybsze niż tradycyjnej, dzięki czemu lekarz może poświęcić więcej czasu pacjentowi.
  • Brak ryzyka zgubienia recepty: Przy papierowej wersji recepty istniało ryzyko zgubienia jej. Wówczas pacjent musiał udać się ponownie do lekarza, aby poprosić o duplikat. Przy e-recepcie ryzyko to zostaje wyeliminowane - elektroniczna wersja recepty przypisana jest do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie pacjent ma do niej stały dostęp.
  • Ograniczenie kolejek: Dzięki możliwości wystawienia recepty na leki przyjmowane na choroby przewlekłe bez wizyty w gabinecie lekarskim, zostają skrócone kolejki do lekarza.
  • Dostęp lekarza do historii choroby: Dzięki e-recepcie lekarz ma wgląd w wystawione wcześniej recepty pacjentowi, nawet przez innych lekarzy, o ile pacjent udzieli takiej zgody na Internetowym Koncie Pacjenta. Możliwość ta pozwala lekarzowi na kompleksowe ocenienie historii choroby i sprawdzenie jakie leki przyjmuje pacjent, nawet jeśli sam nie pamięta ich nazw.
  • Brak problemu z realizacją recepty: W przypadku papierowej recepty mogły pojawić się problemy z jej realizacją - niewyraźne pismo lekarza, pomyłki, brak dopisku dawkowania. E-recepta ogranicza wszystkie te błędy.
  • Ograniczenie ryzyka fałszowania recept: Dzięki elektronicznym wersjom recept, ryzyko fałszerstwa zostaje ograniczone. 

Jak odebrać leki z e-recepty?

Każda wystawiona e-recepta ma swój indywidualny numer, który pacjent otrzymuje. Aby odebrać receptę, należy podać jej kod w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. E-receptę możesz odebrać osobiście lub poprosić o to kogoś bliskiego. Pamiętaj, aby była to zaufana osoba, gdyż będziesz musiał podać jej swój numer PESEL. 

Potrzebujesz e-recepty? Z Jutro Medical załatwisz to bez zbędnych formalności. Przekonaj się, jak prosto możesz uzyskać e-receptę dzięki naszej aplikacji mobilnej - wejdź na https://jutromedical.com/uslugi/e-recepta

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź