Najczęstsze schorzenia laryngologiczne u dzieci i jak je rozpoznać?
Zapalenie ucha środkowego u dziecka – co powinni wiedzieć rodzice?
Zapalenie ucha środkowego u dziecka rozwija się nagle i wywołuje bardzo duży dyskomfort. Dziecko może uskarżać się na ból w trakcie jedzenia, ziewania lub ruszania głową. Proces zapalny obejmuje błonę śluzową i struktury ucha środkowego. Często towarzyszą mu:
-
pogorszenie słuchu,
-
pulsujący ból ucha,
-
szumy uszne,
-
słaby apetyt,
-
rozdrażnienie,
-
gorączka.
Zapalenie ucha u dziecka może być spowodowane rozprzestrzenianiem się infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Jeśli niepokojące objawy utrzymują się przez kilka dni lub bardzo szybko się nasilają, należy udać się do pediatry. W tym przypadku kluczowym badaniem jest wziernikowanie, które pozwala ocenić błonę bębenkową i sprawdzić wygląd przewodu słuchowego zewnętrznego.
Choroba może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Leczenie polega przede wszystkim na podaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalanych, a niekiedy konieczne jest również wdrożenie antybiotykoterapii.
Zapalenie gardła i migdałków u dzieci – kiedy udać się do lekarza?
Zapalenie gardła i migdałków to jedne z najczęstszych schorzeń wieku dziecięcego. Podstawowym objawem jest ból gardła lub uczucie łaskotania w gardle. W obu przypadkach mogą pojawić się dolegliwości bólowe podczas przełykania pokarmów, brak apetytu, osłabienie i gorączka.
O zapaleniu gardła mówimy wtedy, gdy zmiany zapalne obejmują jedynie błonę śluzową, z pominięciem narządów limfatycznych, lub obejmują narządy limfatyczne, ale tylko w niewielkim stopniu. Natomiast zapalenie migdałków to stan zapalny tkanki limfatycznej gardła z jedynie niewielkim udziałem zmian zapalnych w obrębie całej błony śluzowej gardła.
Najczęściej tego rodzaju dolegliwości bólowe są spowodowane przez wirusy. Jeśli dziecko nie gorączkuje, gardło jest tylko lekko zaczerwienione, a migdałki nieznacznie powiększone można zastosować leki objawowe. Stan zapalny gardła i migdałków może mieć także podłoże bakteryjne. Dzieci często chorują na anginę lub szkarlatynę. Objawy, które powinny skłonić rodziców do umówienia wizyty u pediatry to:
-
wysoka gorączka,
-
silny ból gardła, który utrzymuje się przez kilka dni i utrudnia jedzenie,
-
silny kaszel,
-
powiększone węzły chłonne,
-
ropny nalot na migdałkach,
-
obrzęk migdałków,
-
zaczerwienione gardło.
Przewlekłe zapalenie zatok u dzieci – objawy i leczenie
Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym bardzo często uskarżają się na katar, który może być spowodowany przeziębieniem lub stanem zapalnym zatok. Nieprawidłowo leczony katar prowadzi do przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Objawy tego schorzenia to:
-
zatkanie i wyciek wydzieliny z nosa, która może również spływać po tylnej ścianie gardła,
-
ból i uczucie rozpierania w okolicy twarzy,
-
upośledzenie węchu.
Przewlekłe zapalenie zatok u dzieci diagnozuje się, gdy objawy utrzymują się nieprzerwanie przez co najmniej 12 tygodni. W takim wypadku rodzaj leczenia będzie uzależniony od stopnia nasilenia symptomów. Podstawowe działania, jakie należy podjąć to zadbanie o prawidłową higienę nosa, stosowanie inhalacji, preparatów obkurczających błonę śluzową i płukanie nosa. W uzasadnionych przypadkach zaleca się także wdrożenie antybiotykoterapii.
Przerośnięty trzeci migdał u dziecka – jak należy postępować?
Trzeci migdał znajduje się w części nosowej gardła, a dokładniej na pograniczu nosa i gardła. Stanowi on pierwszą barierę ochronną przed bakteriami i wirusami. W wyniku częstych infekcji może ulec powiększeniu. Zwykle taka sytuacja nie jest powodem do niepokoju, ponieważ z czasem migdałek powinien wrócić do swoich naturalnych rozmiarów. Jednak niekiedy osiąga on bardzo duże rozmiary, przez co utrudnia oddychanie przez nos. Gdy dziecko często oddycha ustami i nieustannie się przeziębia i unika wypowiadania głosek nosowych, warto bliżej przyjrzeć się trzeciemu migdałkowi. Doświadczony laryngolog będzie w stanie ocenić, czy konieczne jest wykonanie zabiegu wycięcia trzeciego migdałka, czy też wystarczy wdrożenie leczenia zachowawczego.
Chrypka i problemy z głosem u dziecka – jakie są przyczyny?
Chrypka i osłabienie głosu u dziecka to problem, z którym często borykają się rodzice przedszkolaków. Przyczyną dolegliwości może być nadwyrężenie strun głosowych, infekcje dróg oddechowych, alergie, a nawet bierne palenie czy refluks żołądkowo-przełykowy. Chrypka spowodowana nadmierną eksploatacją głosu lub podrażnieniem gardła powinna minąć samoistnie po kilku dniach. Jednak, gdy utrzymuje się dłużej, warto skonsultować się ze specjalistą. Chrypka u dzieci może pojawić się w przebiegu infekcji krtani, tchawicy, gardła lub oskrzeli. W takim wypadku konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia, aby nie doszło do powstania powikłań.
Kiedy warto odwiedzić laryngologa dziecięcego w Kielcach?
Schorzenia laryngologiczne u dzieci mają tendencję do nawracania, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów warto skonsultować się z laryngologiem dziecięcym. Specjaliści z Centrum Medycznego "Zdrowie Plus" w Kielcach przyjmują małych pacjentów zarówno w tygodniu, jak i w weekendy, po uprzednim umówieniu wizyty. Laryngolog dziecięcy Kielce w Centrum Medycznym "Zdrowie Plus” dokładnie zbada Twoje dziecko, ustali przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie. Możesz także skorzystać z konsultacji u alergologa, dermatologa, neurologa, okulisty i wielu innych specjalistów. Placówka jest otwarta w tygodniu w godzinach od 7:00 do 18:00 oraz pełni dyżury w weekendy.
Centrum Medycznego "Zdrowie Plus" jest doskonale przygotowane do przyjmowania małych pacjentów. Gabinety są odnowione, kolorowe i pełne obrazków ze zwierzętami, a rodzice mogą wygodnie zarezerwować termin wizyty, dzwoniąc pod wskazany na stronie numer telefonu lub wysyłając wiadomość e-mail. W efekcie Twoje dziecko szybko uzyska niezbędną pomoc i będzie mogło rozpocząć skuteczne leczenie.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)