TRYB JASNY/CIEMNY

Materiały na Dzień Przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma swój początek w roku 2013, kiedy to Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak postanowił docenić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dziecka. I tak to, co roku 20 września świętujemy Dzień Przedszkolaka, podczas którego w placówkach przedszkolnych odbywają się zabawy, a dzieciom często wręczane są upominki. 

Dzień Przedszkolaka to dobra okazja szczególnie dla maluszków, po kilku tygodniach adaptacji mogą wreszcie poczuć się jak pełnoprawni przedszkolni obywatele :)

Dzień Przedszkolaka pomysły


Podczas podobnych uroczystości najlepiej sprawdzą się proste i znane wszystkim zabawy. Większość dzieci jest z nimi obeznana, sprawdzą się również u maluszków. Stąd tutaj przykłady zabaw dla dzieci od 3 do 6 lat, które każdej grupie wiekowej powinny przypaść do gustu. 

Dzień Przedszkolaka - historyjka ruchowa z użyciem chusty animacyjnej

Dzieci leżą na podłodze z nogami pod chustą i udają, że śpią. Na sygnał prowadzącego budzą się, przeciągają i ziewają. Dzieci wstają, chusta leży na środku. Opowiadamy: codziennie rano każdy przedszkolak budzi się, potem wstaje, idzie umyć buzię i zęby. Następnie szybko ubiera skarpetki, koszulkę, spodnie, spódniczkę lub sukienkę, buty oraz kurtkę, czapkę, szalik i szybciutko pędzie do przedszkola (dzieci biegną wokół chusty). W przedszkolu wita się ze wszystkimi paniami i dziećmi (dzieci kłaniają się mówiąc "dzień dobry" albo machają głową i mówią "siemka"). W sali akurat trwa poranna gimnastyka, więc przedszkolak robi: 10 pajacyków, 2 przysiady i 3 podskoki. Kiedy już jest mu cieplutko, idzie do łazienki umyć ręce przed śniadaniem. Siada przy stoliku, je śniadanie, myje ręce i buzię, a następnie siada na podłodze w kole. Na zajęciach jest cicho, uważnie patrzy i słucha, co mówi pani. Kiedy chce coś powiedzieć, podnosi rękę. Po zajęciach pora na drugie śniadanie! Przedszkolak myje ręce i je jabłuszko. Przyszła kolej na wyjście na dwór. Wszystkie przedszkolaki biegają jak szalone i dużo ze sobą rozmawiają. Następnie wracają do przedszkola, myją ręce, siadają i czekają na obiad. Zjadają wszystko z talerzyka. Po ranku pełnym wrażeń, przyda się odpoczynek. Przedszkolaki kładą się (nogi pod chustę) i odpoczywają licząc do 10, a później się bawią. Myją ręce, jedzą podwieczorek. Przychodzą po nich rodzice i dzieci cieszą się na ich widok. Machają paniom i kolegom na do widzenia. I szybko idą z rodzicami do domu!

Z chustą sprawdzą się również zabawy takie jak Karuzela, czyli kręcenie każdego z uczestników na chuście przez pozostałych, robienie wiatru, przebieganie pod chustą, bujanie na chuście czy machanie tak długo aż spadną wszystkie piłeczki/balony.

Limbo 

Dwójka dzieci trzyma sznur, pozostałe przechodzą pod nim lub nad nim przodem, następnie bokiem, tyłem, w taki sposób aby go nie dotknąć.


Magiczne pudełko

Prowadzący mówi dzieciom, że przyniósł dzisiaj do nich magiczne, niewidzialne pudełko. Rzuca na dzieci zaklęcie: "Abrakadabra, czary mary, niech się staną czary!". W wyniku zaklęcia dzieci zostają schowane do magicznego pudełka. Wszystkie zwijają się w kłębek na podłodze. Prowadzący informuje, że kiedy otworzy pudełko dzieci zamienią się magiczne przedmioty/postacie, np. w muchę, skarpetkę, baletnicę, robota, kurę, słonia, kamień, ziemniaka itd. 

Kraina Lodu (inaczej Figurki)

Włączamy muzykę. Dzieci tańczą jak zwariowane ;) Kiedy muzyka milknie, zamieniają się w lodowe figurki. Nie mogą ani drgnąć! Ewentualnie mogą ruszać oczami ;)


Latający balon

Włączamy muzykę. Dzieci tańczą i odbijają balon. Zabawę można przeprowadzić w kole, wtedy dzieci balon sobie podają. Na pauzę, osoba trzymająca balon, musi wylosować zadanie i je wykonać. Dobrze sprawdza się melodia Polki Dziadek znanej z Lata z Radiem.Znawcy przedszkola

Dzieci patrzą na listę i muszą szybko odnaleźć wszystkie wymienione miejsca. Wybrana osoba zaznacza je na kartce iksem. 
Kolejne polecane zabawy to Gorące krzesła i gra w kręgle. Kręgle można zrobić z plastikowych lub tekturowych kubeczków :) Sprawdzają się również wyścigi w workach, przenoszenie piłeczki na łyżce. Napisy/dekoracje

Napis Dzień Przedszkolaka w kilku wersjach:
Medale, życzenia

Medale i dyplomy wręczamy na zakończenie zabaw. Najlepiej wydrukować na grubszym papierze i zalaminować. Co do medali, przygotowałam 5 wersji, z napisem 20 września i bez, bo czasem zdarza się, że musimy obchodzić święto innego dnia. Życzenia można przyczepić do upominków.

Piosenki

Do tańców-pokazywańców, znane i lubiane przez wszystkich, polecam te cztery (po kliknięciu zostaniecie przeniesieni na YT):


Bonusy

Co jeszcze warto zorganizować? Farbki do malowania twarzy, długie balony do robienia zwierzaków, polecam kupić w Pepco, często można je znaleźć z dołączoną pompką, i poczęstunek najlepiej z owoców i zdrowych przekąsek, typu chrupki kukurydziane, ciasteczka owsiane, wafle zbożowe. Do picia woda lub sok jabłkowy, a będzie impreza na 102 ;)


Miłej zabawy!!!

Komentarze

 1. Bardzo fajne pomysły. Latający Balon i Magiczne Pudełko to opcje, które wykorzystam podczas zabaw naszego przedszkola 😍

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję bardzo za wspaniałe materiały, zapewne skorzystam i jeszcze nie raz tu zajrzę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne pomoce! Dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow!! dziękuje. To będzie świetny Dzien Przedszkolaka :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź