TRYB JASNY/CIEMNY

Ciąża a prawidłowe widzenie - o czym należy pamiętać

pogorszenie wzroku w ciąży

Ciąża jest bardzo ważnym okresem w życiu każdej kobiety, w którym istotną kwestią jest odpowiednie dbanie o stan swojego zdrowia. Istotna jest więc właściwie dobrana dieta, odpowiednia aktywność fizyczna czy też zapewnianie sobie stosownej ilości i jakości snu. Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne u kobiet w ciąży to niezwykle ważną sprawą okazuje się zwrócenie uwagi na wzrok. Okazuje się bowiem, że ciąża potrafi mieć spory wpływ na widzenie i jego jakość. Jest to szczególnie ważne u kobiet, u których stwierdzono wadę wzroku jeszcze przed zajściem w ciążę.

Czy ciąża może doprowadzić do problemów ze wzrokiem?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy stan ciąży może mieć negatywny wpływ na jakość widzenia. Wzrok może praktycznie nie ulec jakiejkolwiek zmianie u kobiety, która przed ciążą nie miała zdiagnozowanych żadnych problemów ze wzrokiem. Czasami skoki hormonalne, do których dochodzi w czasie ciąży mogą z kolei doprowadzić do przejściowych problemów i zaburzeń. W szczególności prowadzą one do astygmatyzmu, czyli problemu polegającego na tym, że widziany obraz jest niezbyt ostry lub znajduje się "za mgłą". Dodatkowo między 31, a 41 tygodniem ciąży może pojawić się problem krótkowzroczności. Istnieją też przypadki, w których można zauważyć następujące problemy:

  • uczucie pieczenia oczu i ich zaczerwienienie,
  • mniejsza ilość wytwarzanych łez,
  • słabszy wzrok po zmroku,
  • obrzęk w okolicach gałki ocznej,
  • małe ograniczenie pola widzenia.

Wspomniane wyżej dolegliwości są bardziej uciążliwe w przypadku kobiet, które korzystają z soczewek kontaktowych. W związku z tym konieczne jest o wiele bardziej precyzyjne dobieranie szkieł kontaktowych. Najczęściej dolegliwości te ustępują kilka dni po porodzie i nie są groźne dla matki oraz dziecka, ale mimo to warto je zgłosić lekarzowi specjaliście w czasie wizyty kontrolnej.

Kiedy kobieta w ciąży powinna pomyśleć o badaniu wzroku?

Szczególnie kobiety, które zmagały się już z wadami wzroku powinny regularnie chodzić na wizyty kontrolne do okulisty, ale dobrze, jeśli robią to również osoby, które wcześniej nie miały żadnych schorzeń i wad. Warto jednak pamiętać, że to kobiety ze zdiagnozowanymi problemami tworzą największą grupę ryzyka narażoną na pogłębienie się wad wzroku. Lekarz okulista przeprowadzi stosowne badanie i ustali czy wady mają tylko przejściowy charakter i są związane z przechodzoną ciążą czy też może dochodzi do jakichś trwałych, negatywnych zmian w narządach wzroku. W razie konieczności lekarz zastosuje skuteczne metody leczenia. Jeśli chodzi o okulary to z ich zmianą warto poczekać do kilku dni po porodzie. Jeśli nie nastąpi poprawa, wówczas należy zastanowić się nad zmianą okularów. Dodatkowo każde dolegliwości odczuwane przez kobiety z soczewkami kontaktowymi powinny być natychmiastowo zgłaszane lekarzowi. Warto ograniczyć używanie soczewek lub zastąpić je okularami na cały czas ciąży. Obrzęki rogówki i mniejsza ilość łez to czynniki mogące doprowadzić do słabszego nawilżenia gałki ocznej, a to jest niepożądane w przypadku soczewek.

Jak dbać o wzrok w czasie ciąży?

Przede wszystkim należy regularnie kontrolować swoje narządy wzroku u okulisty, który nie tylko wykryje ewentualne problemy, ale również zastosuje pewne środki zaradcze łagodzące pojawiające się objawy. Konieczne jest też unikanie dźwigania ciężarów, które mogą doprowadzić do odklejenia rogówki (szczególnie u kobiet, które miały wykryte wady wzroku). Aby dbać o wzrok w czasie ciąży, należy stosować dietę bogatą w witaminy A, B, D, a także beta-karoten, luteinę oraz kwas DHA. Kwas DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy – jeden z najważniejszych kwasów omega-3. Odgrywa istotną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu układu wzrokowego. Kwas DHA wspomaga prawidłowe widzenie zarówno u matki, jak i u rozwijającego się płodu. W trakcie ciąży szczególnie ważne jest włączenie jego źródeł takich jak ryby (np. łosoś i sardynki) do swojej codziennej diety. Warto też stosować dobre krople do nawilżania oczu.

Po więcej informacji zapraszam do wpisu: https://www.krio.org.pl/przyszla-mama-w-okularach-czyli-jak-ciaza-wplywa-na-jakosc-widzenia/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź