TRYB JASNY/CIEMNY

Nasze zasady - kodeks zachowania do druku

kodeks przedszkolaka do druku


Mam nadzieję, że ten "organiczny" kodeks w pełni zadowoli wszystkich, którym takiej propozycji na Dzieckiem bądź brakowało. Zaprezentowane zasady święcą triumfy w szkołach i przedszkolach na całym świecie już od przeszło 20 lat. W przeciwieństwie do innych kodeksów dostępnych na mojej stronie, te zasady są bardzo przystępne dla dzieci i niezwykle łatwe do zapamiętania, ponieważ wiążą się z tym, co jest im najbliższe - częściami ciała.

Każda część ciała wymieniona na plakatach odpowiada za kryjące się pod nią nakazy.

1. Mózg gotowy do nauki - (Uwaga! Pierwsza zasada może być dla niektórych dzieci szokująca, zawsze kiedy mówię maluchom, że w naszej głowie mieszka mózg, patrzą na mnie, jakbym próbowała wkręcić im herezję ;) jeżeli chcecie ją wprowadzić, fajnie zacząć od mini lekcji anatomii, pomoce do niej znajdziecie w poście Narządy do pobrania) Do przedszkola czy szkoły chodzimy głównie po to, żeby się uczyć, przyswajać nowe wiadomości i zdobywać wiedzę o otaczającym nas świecie. Dlatego odnosimy się do nauczycieli i procesu nauki z należytym szacunkiem, czerpiemy ile się da z lekcji i zajęć, uczestniczymy we wszystkim.

2. Oczy uważnie patrzą - oczy patrzą na to, co dzieje się wokół, rozglądają się z ciekawością, dostrzegają przejawy niedbania o bezpieczeństwo, bałagan, kiedy mówi nauczyciel, patrzą na niego, kiedy posiadacz oczu rozmawia, utrzymuje kontakt wzrokowy.

3. Uszy uważnie słuchają - słuchają instrukcji, poleceń, nie krzywdzą się hałasem.

4. Usta mówią miłe słowa - w grupie tworzymy rodzinę, staramy się być dla siebie mili i uprzejmi, pytamy, kiedy czegoś nie rozumiemy, nie wiemy, zgłaszamy swoje potrzeby.

5. Serce jest wrażliwe - na to, co się wokół dzieje, na krzywdę przyjaciół, na ich radość i szczęście, na rośliny, zwierzęta, przyrodę, ludzi, którzy nas otaczają.

6. Dłonie pomagają - dłonie nie służą do niszczenia, bicia, tylko do puszczania w świat sygnału przyjaźni, miłości, starają się pomagać jak tylko mogą, ćwiczą rysowanie, malowanie, ogólną sprawność.

7. Stopy są spokojne - podczas zajęć/lekcji spoczywają w wyznaczonym miejscu, nie wychodzą bez pytania, wykonują polecenia. 


Jak podoba Wam się taki rodzaj kodeksu? Z jakich kodeków wolicie korzystać? Czekam niecierpliwie na odpowiedzi! 

Komentarze

  1. Świetny w zeszłym roku korzystaliśmy z podobnego ale nie zawierał opcji "mózg i serce". Dzieci doskonale odczytywały ich znaczenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super pomoce. Dziękuję:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź