TRYB JASNY/CIEMNY

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

W ostatnich latach u coraz większej rzeszy młodych ludzi, zauważamy nieposiadanie wielu wręcz podstawowych umiejętności życiowych. Obserwujemy 25-latków przebywających na utrzymaniu rodziców, którzy dodatkowo opłacają im studia, niepotrafiących zarejestrować się do lekarza i nie wiedzących jak wypełnić zeznanie podatkowe czy chociażby napisać CV, wykorzystujących każdy grosz na wykupywanie coraz to nowszych sztucznych potrzeb, takich jak najbardziej popularny model Iphone'a. Recz jasna, nie można włożyć do tego worka wszystkich, nazywanych potocznie milenialsami, ale wielu z nich niestety wpisuje się w ten wzorzec. 


Z drugiej strony mamy młodych dorosłych, którzy przez większość okresu dorastania byli trzymani pod kloszem. Tak naprawdę dopiero idąc na studia i zamieszkując w akademiku, zostają wrzuceni w prawdziwe życie i postawieni twarzą w twarz z wydawać by się mogło normalnymi, codziennymi czynnościami, takimi jak przygotowanie obiadu, o których nie mają większego pojęcia.


Warto zadać sobie pytanie: jak doszło do takich zaniedbań? Jakim cudem przygotowujemy dzieci niewyposażone w podstawowe życiowe umiejętności?


Bardzo obszernie i przystępnie porusza całe zagadnienie książka "Pułapka nadopiekuńczości. Czy wyrządzamy krzywdę swoim dzieciom, starając się za bardzo?" Julie Lythcott-Haims, wydaną przez Dobrą Literaturę, o której pisałam już Wam tutaj.


W cyklu przygotowującym do nadchodzącego roku szkolnego i podczas planowania materiałów na gazetki przedszkolne/szkolne, w oparciu o wyżej wspomnianą lekturę, zrobiłam kilka plakatów zawierających czynności, które dziecko może wykonać w danym wieku, do których pobrania i udostępniania gorąco Was zachęcam!


Tutaj chciałabym również wspomnieć, jak wielką rolę w nauce samodzielności mamy my - nauczyciele. Dzieci spędzają z nami większą część aktywnej pory dnia, warto wykorzystać ten cenny czas, aby dać im się wykazać, pozwolić popełniać błędy, uczyć się na nich i w efekcie - być samodzielnymi młodymi ludźmi. Bo jedyną skuteczną metodą nauki samodzielności, jest pozwolenie dziecku ją nabyć.


Tak więc, gdy następnym razem usłyszysz od swojego dziecka: "Ja sam!", pozwól mu się wykazać.


Plakaty pobierzecie klikając na obrazki prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję Zapisz jako.Podczas wymagania od dzieci pewnych umiejętności, należy również pamiętać o tym, że są jak różne gatunki roślin - każde dziecko potrzebuje innego sposobu nauki, innego podejścia i każde nabędzie je w swoim własnym czasie. Plakaty są wskazówką, nie obowiązkiem.

Komentarze

 1. Przede wszystkim nie powinniśmy wyręczać we wszystkim naszych dzieci. często tak robimy, bo tak szybciej i wygodniej. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko, że po zabawie powinno posprzątać swoje zabawki, a papierek wyrzucić do kosza na śmieci zamiast na podłogę. Warto też pozwolić dziecku pomagać nam w kuchni czy też w sprzątaniu. Dla niego będzie to na pewno frajdą. Takie drobne kroki na pewno wpłyną na jego samodzielność w dorosłym życiu. Ważna jest w tym przede wszystkim konsekwencja :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie napisane :) Nic dodać, nic ująć!

   Usuń
  2. 2-3 letnie dziecko umyć po sobie talerz, ja poprostu śnie takie dzieci są za małe !!!!

   Usuń
 2. Wspaniale :) Zgadzam się w 100%. Jestem nauczycielem i chętnie przekazałabym te informacje tym "dzisiejszym" rodzicom. Bardziej w formie prezentacji na zebraniu bądź e-szkoleniu. Świetne!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź