Z drugiej strony mamy młodych dorosłych, którzy przez większość okresu dorastania byli trzymani pod kloszem. Tak naprawdę dopiero idąc na studia i zamieszkując w akademiku, zostają wrzuceni w prawdziwe życie i postawieni twarzą w twarz z wydawać by się mogło normalnymi, codziennymi czynnościami, takimi jak przygotowanie obiadu, o których nie mają większego pojęcia.
Warto zadać sobie pytanie: jak doszło do takich zaniedbań? Jakim cudem przygotowujemy dzieci niewyposażone w podstawowe życiowe umiejętności?
Bardzo obszernie i przystępnie porusza całe zagadnienie książka "Pułapka nadopiekuńczości. Czy wyrządzamy krzywdę swoim dzieciom, starając się za bardzo?" Julie Lythcott-Haims, wydaną przez Dobrą Literaturę, o której pisałam już Wam tutaj.
W cyklu przygotowującym do nadchodzącego roku szkolnego i podczas planowania materiałów na gazetki przedszkolne/szkolne, w oparciu o wyżej wspomnianą lekturę, zrobiłam kilka plakatów zawierających czynności, które dziecko może wykonać w danym wieku, do których pobrania i udostępniania gorąco Was zachęcam!
Tutaj chciałabym również wspomnieć, jak wielką rolę w nauce samodzielności mamy my - nauczyciele. Dzieci spędzają z nami większą część aktywnej pory dnia, warto wykorzystać ten cenny czas, aby dać im się wykazać, pozwolić popełniać błędy, uczyć się na nich i w efekcie - być samodzielnymi młodymi ludźmi. Bo jedyną skuteczną metodą nauki samodzielności, jest pozwolenie dziecku ją nabyć.
Tak więc, gdy następnym razem usłyszysz od swojego dziecka: "Ja sam!", pozwól mu się wykazać.
Plakaty pobierzecie klikając na obrazki prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję Zapisz jako.
Podczas wymagania od dzieci pewnych umiejętności, należy również pamiętać o tym, że są jak różne gatunki roślin - każde dziecko potrzebuje innego sposobu nauki, innego podejścia i każde nabędzie je w swoim własnym czasie. Plakaty są wskazówką, nie obowiązkiem.
Przede wszystkim nie powinniśmy wyręczać we wszystkim naszych dzieci. często tak robimy, bo tak szybciej i wygodniej. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko, że po zabawie powinno posprzątać swoje zabawki, a papierek wyrzucić do kosza na śmieci zamiast na podłogę. Warto też pozwolić dziecku pomagać nam w kuchni czy też w sprzątaniu. Dla niego będzie to na pewno frajdą. Takie drobne kroki na pewno wpłyną na jego samodzielność w dorosłym życiu. Ważna jest w tym przede wszystkim konsekwencja :-)
OdpowiedzUsuńPięknie napisane :) Nic dodać, nic ująć!
Usuń