TRYB JASNY/CIEMNY

Baśnie, bajki i bajeczki - materiały do pobrania i zabawy


Zapraszam po sprawdzone pomysły na zabawy dla dzieci związane z bajkami. Możliwość przeniesienia się w światy kreowane przez bohaterów ulubionych bajek, to jedna z najbardziej wyczekiwanych chwil każdego dziecka :) Dzięki bajkom dziecko rozwija wyobraźnię, wciela się w wymyślone postacie, uczy się samodzielności i rozwiązywania problemów.

Mam szczerą nadzieję, że zabawy z bajkami spodobają się Waszym podopiecznym i będą stanowiły nieodzowną pomoc na tydzień bajek w przedszkolu żłobku, czy szkole.

Z jakiej to bajki?

Potrzebne będą: ilustracje do pobrania w pliku

Dzieci po kolei losują zdjęcia, opowiadają co na nich widzą i dopasowują do znanej baśni. Uwaga -  w niektórych przypadkach może być kilka poprawnych odpowiedzi.Potrzebne będą czerwona peleryna lub czapka, może być z krepy lub z bibuły, figury geometryczne w różnych kolorach, wzorach, opcjonalnie koszyk

Rozkładamy figury po sali, wyznaczamy start i domek babci. Dziecko przebiera się za Kapturka i jego zadaniem jest dotrzeć na miejsce, nie myląc się ani razu, zbierając lub chodząc po konkretnych wyznaczonych przez N. figurach.

Królewna Śnieżka

Muszę przyznać, że Królewna Śnieżka to jedna z moich najmniej ulubionych bajek, ponieważ tytułowa Śnieżka zawsze wydawała mi się po prostu... głupiutka. Bo ileż razy można powtarzać: nie otwieraj drzwi nikomu, z wyjątkiem krasnoludków? Dzieciaki jednakże ją uwielbiają, dużo tam dramatycznych zwrotów akcji, więc wykorzystajmy ją do czegoś pożytecznego.

Zabawa nr 1 Nie wpuszczaj wiedźmy!

Potrzebne będą: korona, kapelusz czarownicy

Jedno z dzieci wciela się w księżniczkę, drugie w czarownicę. Czarownica ma za zadanie przekonać księżniczkę, aby wpuściła ją do swojego domu. Księżniczka musi wykazać się asertywnością i na każde wypowiedziane przez czarownicę zdanie powiedzieć: Nie wpuszczę cię! 

Zabawa nr 2 Pomóż krasnoludkom

Potrzebne będą: materiały, które znajdziecie w pliku

Jak wszyscy wiemy, krasnoludki to bardzo pracowite stworzenia! Przez całe dnie pracują w kopalni, gdzie wydobywają najprawdziwsze klejnoty. Zadaniem dziecka jest połączyć rymujące się ze sobą wyrazy - krasnoludka i jego diamencik.

Zabawa nr 3 Lustereczko powiedz przecie...

Potrzebne będą: lusterka dla każdego z dzieci lub jedno duże, w którym wszyscy będą się widzieli

Dzieci uwielbiają przeglądać się w lustrze, więc zaprzęgnijmy to do zabawy logopedycznej i poćwiczmy trochę nasze aparaty mowy. Róbmy wygibasy językiem, nadymajmy policzki, posyłajmy trochę całusów i wszyscy będą zadowoleni! Można każdemu po kolei zlecać jakieś logopedyczne zadanie, wybrane dziecko mówi rymowankę: Lustereczko powie ci, jaką minę zrobisz dziś. Dziecko staje tyłem, a pozostałe obserwują dokładnie jakie pokazuje ćwiczenie i je powtarzają, po zaprezentowaniu przez wszystkich ćwiczenia, wybieramy następnego ochotnika. 

Kopciuszek

Zabawa nr 1

Potrzebne będą: fasola, groch, ryż lub ziarna

Dzieci bawią się w Kopciuszki, którym zła macocha kazała porozdzielać różne ziarna. Paluszkami wybierają i sortują. Im wyższy wiek uczestników zabawy, tym ziaren może być więcej.

Zabawa nr 2

Potrzebne będą: karty z pantofelkami, które znajdziecie w pliku

Drukujemy, wycinamy, rozkładamy przed dziećmi i polecamy znaleźć pasujące do siebie kolorystycznie pantofelki. Karty można wykorzystać również do lubianej zabawy: co zniknęło lub przestawiania.

Zabawa nr 3

Potrzebne będzie: nagranie zegara, wybijającego północ lub trójkąt

Wyznaczamy start - schody pałacu oraz metę - dom Kopciuszka. Dzieci ustawiają się na starcie, kiedy zegar wybije północ 12 razy, muszą jak najszybciej dobiec do mety.

Zabawa nr 4

Potrzebne będzie: nagranie walca

Dzieci dzielimy na pary - książąt i Kopciuszków, ich zadaniem jest tańczyć do muzyki, na pauzę wykonać razem dane ćwiczenie.

Zabawa nr 5

Potrzebne będą: eleganckie ubrania i dodatki dla dziewczynek i chłopców, różdżka

Spośród dzieci wybieramy wróżkę - Matkę Chrzestną, wręczamy jej różdżkę. Jej zadaniem jest przebrać Kopciuszka lub Księcia w balowe ubrania.

Jaś i magiczna fasola

Potrzebne będzie: zielony papier przerobiony na łodygi, 2 kostki do gry, 2 komplety liści w pliku do druku

W tej zabawie użyjemy trochę hazardu ;) Przygotowujemy dwie łodygi fasoli i
2 komplety liści plus 2 kostki. Dzieci dzielimy na dwa zespoły. Wygrywa zespół, który jako pierwszy wyrzuci wszystkie oczka i przypnie odpowiednie liście do swojej łodygi.

Piotruś Pan

Zabawa nr 1

Potrzebna będzie: mapa skarbów (do pobrania w pliku) oraz wspomniany skarb

Przygotowujemy miejsce gdzie schowamy skarb, którym mogą być słodycze, owoce, kolorowe naklejki. Chowamy go i na mapie rysujemy punkty orientacyjne. Informujemy uczestników, że Kapitan Hak, schował dla nich coś w przedszkolu. Dzieci wędrują według wskazówek z mapy i odnajdują skarb.

Zabawa nr 2 

Potrzebne będą: deska, równoważnia, wstążka lub sznurek, chustka do zawiązania oczu

O nie! Dzieci wpadły w zasadzkę przygotowaną przez Kapitana Haka i jego bandę piratów! Piraci chcą ich wyrzucić ze swojego statku prosto do paszczy Tykającego Krokodyla! Zawiązujemy dzieciom chustę na oczach i każemy przejść po desce. Kiedy wpadną do paszczy krokodyla - gilgoczemy je :)

Zabawa nr 3 

Potrzebny będzie: cień Piotrusia Pana (w pliku) i nożyczki

Oto gratka dla uwielbiających wycinanki ;) Wycinamy dokładnie cień Piotrusia i chowamy go gdzieś w sali, zadaniem dzieci jest go odnaleźć.

Roszpunka

Potrzebne będą: głowa Roszpunki (w pliku) oraz długie kawałki żółtej krepy, chustka do zawiązania oczu

Z krepy przygotowujemy długie pasma, to będą włosy naszej Roszpunki. Obrazek Roszpunki naklejamy na ścianie i pokrywamy dolną część obrazka taśmą dwustronną. Każdy uczestnik otrzymuje pasmo włosów z krepy i z zawiązanymi oczami stara się doczepić je do obrazka.

Smok

Zabawa nr 1

Jedno z dzieci jest Smokiem, pozostałe to owieczki. Zadaniem Smoka jest złapanie wszystkich owieczek, wygrywa osoba, która zostaje złapana ostatnia, wówczas zostaje ona kolejnym Smokiem.

Zabawa nr 2

Ponownie spośród dzieci wybieramy Smoka, tym razem z innych dzieci tworzy on swój ogon. Chodzi po sali i po kolei wybiera elementy swojego ogona - aby do niego dołączyć, dziecko musi najpierw przejść pod nogami Smoka.

Śpiąca Królewna

Zabawa nr 1

Potrzebne będą: igła i nitka

Zadanie jest bardzo proste - dzieci mają nawlec igłę, wiele z nich na pewno nigdy nie trzymało jej w dłoni, więc już sama igła dostarczy wiele ekscytacji!

Zabawa nr 2

Potrzebna będzie: muzyka klasyczna 

Wybieramy Śpiącą Królewnę oraz Księcia. Śpiąca Królewna kładzie na podłodze, a dzieci formują wokół niej koło. Włączamy muzykę, podczas której Królewna śpi, a dzieci chodzą w kole wokół niej. Na pauzę Książę wchodzi do koła, całuje Księżniczkę w policzek lub "w powietrzu"; budzi ją; wybieramy nową parę.


Wszystkie pomoce pobierzecie klikając poniżej:


Ilustracje pochodzą od Disney


Jeżeli korzystasz ze stworzonych przeze mnie materiałów, będę wdzięczna za udostępnienie posta oraz lajki i komentarze. To daje mi największą motywację do dalszej pracy! :) 

Komentarze

 1. Baaardzo dziękuję! Świetne pomysły, właśnie czegoś takiego szukałam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomoce. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję bardzo. Świetne pomysły!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny blog . Widać , że włożono tu dużo serca i czasu .Wspaniałe podpowiedzi i materiały . Dziękuję i czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź