TRYB JASNY/CIEMNY

Kodeks Przedszkolaka DO DRUKU


Cześć! Uważam, że ustalenie reguł zachowania to obecnie obowiązkowy element współpracy w każdej większej grupie złożonej z ludzi, zwłaszcza z tych małych.


Dlaczego?


Bo im więcej ludzi w jednym miejscu, tym większy może pojawić się chaos. A jeżeli zaznaczymy, że są to dzieci, to brak dyscypliny (nie bójmy się tego słowa!) może wprowadzić chaos do kwadratu. Mam wrażenie, że na całym świecie postępuje nieodwracalny proces zatracania podstawowych wartości. Ludzie coraz mniej potrafią określić to, co jest właściwe, a nad tym, co jeszcze do niedawna było uważane za pewne zło, zaczyna się dyskutować, zmniejszając szkodliwość społeczną różnych czynów. Bywa i tak, że dzieci wynoszą taki brak wartości - lub dobitniej - brak podstawowych zasad dobrego wychowania z domów, trafiają do przedszkola i kolokwialnie mówiąc, weź tu je człowieku ogarnij.


Dlatego tak ważne jest, żeby małych ludzi od początku uczyć tego, jak powinni się zachowywać, co jest zachowaniem dobrym i pożądanym, a co negatywnym. Wprowadzenie zasad daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zapewnia bezpieczeństwo, pomaga w sytuacjach konfliktowych. Taki kodeks warto ustalić na początku roku, ale przyznam się, że ja i moja grupa prawie codziennie powtarzamy wszystkie zasady.


Czy kodeks sprawi, że będzie idealnie, a problemy z utrzymaniem porządku w grupie znikną? Nie, ale gwarantuję, że łatwiej będzie dzieci utrzymać w ryzach, zwłaszcza jeśli każde z osobna obieca, że będzie przestrzegać ustalonych zasad. Dzieci wówczas naprawdę same się pilnują, bo wiele z nich ma mocno rozwinięte poczucie obowiązku.


Poniżej jeszcze dodatkowa zasada:


90% zasad jest w formie nakazów, jednak dwie zasady: Nie krzyczymy i Nie dotykamy biurka oraz rzeczy nauczycieli pozwoliłam sobie zapisać w formie zakazów. Uważam, że mimo iż kontraktów grupowych nie powinno się tworzyć głównie w oparciu o zakazy - i możecie się tutaj ze mną nie zgodzić - ale nie należy bać się czasem słowa "nie", aby dziecko miało świadomość, że jakieś zachowanie jest bardzo nieakceptowalne. Nowsze Kodeksy Przedszkolaka znajdziecie TUTAJ.


A tu jeszcze tytuł ;)


Komentarze

  1. Szukałam długo, tak bardzo przydatnej rzeczy w pracy i ZNALAZŁAM właśnie tu . Super.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź