TRYB JASNY/CIEMNY

Kodeks Przedszkolaka DO DRUKU

kodeks przedszkolaka do druku

Ustalenie reguł zachowania to obecnie obowiązkowy element współpracy w każdej większej grupie złożonej z ludzi, zwłaszcza z tych małych. Dlaczego? Bo im więcej ludzi w jednym miejscu, tym większy może pojawić się chaos. A jeżeli zaznaczymy, że są to dzieci, to brak dyscypliny (nie bójmy się tego słowa!) może wprowadzić chaos do kwadratu. Aby stworzyć przyjazne i harmonijne środowisko dla wszystkich przedszkolaków, wprowadziłam w swojej grupie Kodeks Przedszkolaka. 

Kodeks przedszkolaka do wydrukowania


Ważne jest, żeby małych ludzi od początku uczyć tego, jak powinni się zachowywać, co jest zachowaniem dobrym i pożądanym, a co negatywnym. Przedszkole jest miejscem, w którym małe dzieci poznają świat i rozwijają swoje umiejętności społeczne, emocjonalne i intelektualne. Wprowadzenie zasad daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zapewnia bezpieczeństwo, pomaga w sytuacjach konfliktowych. Pomaga w budowaniu wzajemnego szacunku, odpowiedzialności i dobrych relacji. Taki kodeks warto ustalić na początku roku, ale przyznam się, że ja i moja grupa prawie codziennie powtarzamy wszystkie zasady.

Zasady zachowania dla przedszkolakówCzy kodeks przedszkolaka do druku sprawi, że będzie idealnie, a problemy z utrzymaniem porządku w grupie znikną? Nie, ale gwarantuję, że łatwiej będzie dzieci utrzymać w ryzach, zwłaszcza jeśli każde z osobna obieca, że będzie przestrzegać ustalonych zasad. Dzieci wówczas naprawdę same się pilnują, bo wiele z nich ma mocno rozwinięte poczucie obowiązku.


Poniżej jeszcze dodatkowa zasada zrobiona na życzenie jednej z czytelniczek:


90% zasad jest w formie nakazów, jednak dwie zasady: Nie krzyczymy i Nie dotykamy biurka oraz rzeczy nauczycieli pozwoliłam sobie zapisać w formie zakazów. Uważam, że mimo iż kontraktów grupowych nie powinno się tworzyć głównie w oparciu o zakazy - i możecie się tutaj ze mną nie zgodzić - ale nie należy bać się czasem słowa "nie", aby dziecko miało świadomość, że jakieś zachowanie jest bardzo nieakceptowalne. Pozostałe kodeksy przedszkolaka do pobrania TUTAJA tu jeszcze tytuł ;)


Komentarze

  1. Szukałam długo, tak bardzo przydatnej rzeczy w pracy i ZNALAZŁAM właśnie tu . Super.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź