Zabawy ze słomką do picia - Dzień Słomki do Napojów
fot. Raising Veggie Lovers |
3 stycznia obchodzimy Dzień Słomki do Picia. Niegdyś plastikowa zmora ekologów, została opatentowana 3 stycznia 1888 roku. Słomka do picia to zaskakująco wszechstronny przedmiot, który może posłużyć do wielu zabaw, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, w celach edukacyjnych lub czysto rozrywkowych. Oto dawka pomysłów na zabawy ze słomką!
Zabawy logopedyczne i oddechowe ze słomką do picia
- dmuchanie - to chyba najbardziej oczywista zabawa. Można dmuchać na lekkie przedmioty, takie jak piórka, waciki, małe kawałki papieru, czy piłeczki pingpongowe, próbując je przesuwać po stole lub podłodze. Można też organizować wyścigi, kto dalej zdmuchnie dany przedmiot.
- bańki w wodzie - napełnij szklankę wodą do połowy i włóż do niej słomkę. Dmuchając w słomkę, dziecko będzie tworzyć bąbelki. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie oddechowe i uczy kontrolowania wydechu.
- przenoszenie papierków - dziecko zasysa powietrze przez słomkę, tak aby mały kawałek papieru przyczepił się do jej dolnej krawędzi. Następnie przenosi go w inne miejsce i przestaje ssać, uwalniając papierek.
- labirynt - narysuj na kartonie labirynt i używając słomki, dmuchaj na małą kulkę (np. z papieru lub styropianu), próbując przeprowadzić ją przez cały labirynt.
- gra w "piłkę nożną" - użyj słomki do dmuchania na lekką piłeczkę (np. pingpongową) i spróbuj trafić nią do bramki (np. zrobionej z pudełka).
- zamieć śnieżna - wrzuć kulki styropianu do woreczka strunowego, włóż słomkę i zamknij woreczek. Dmuchając w słomkę, dziecko będzie obserwować "zamieć śnieżną".
- ćwiczenie mięśni ust - samo trzymanie słomki w ustach i picie przez nią jest dobrym ćwiczeniem dla mięśni okrężnych ust.
- malowanie pianą - do pojemnika wlewamy odrobinę płynu do mycia naczyń i farby. Dziecko dmucha i tworzy kolorową pianę. Tak powstałą pianę można przenieść na kartkę i stworzyć pracę plastyczną.
Zabawy manualne i kreatywne ze słomką do picia
- nawlekanie - słomki można pociąć na mniejsze kawałki i nawlekać na sznurek, nitkę, drucik kreatywny lub tasiemkę, tworząc naszyjniki, bransoletki lub inne ozdoby.
- budowanie - ze słomek można budować różne konstrukcje, np. domki, wieże, mosty. Można je łączyć za pomocą plasteliny, taśmy klejącej lub specjalnych łączników.
- malowanie - rozetnij jeden koniec słomki na kilka części, tworząc "pędzelek". Zanurz go w farbie i odbijaj na papierze, tworząc ciekawe wzory i faktury. Tak przygotowaną słomką można zrobić piękny pokaz sztucznych ogni na czarnym papierze!
- łowienie makaronu - wysyp na talerz makaron typu rurki. Dziecko, używając zagiętej słomki, ma za zadanie "łowić" makaron i przekładać go do miski.
Słomka do picia - czy jest bezpieczna dla dzieci podczas zabawy?
Słomka do picia może być bezpieczna dla dzieci podczas zabaw w przedszkolu, pod warunkiem zachowania odpowiednich środków ostrożności i doboru odpowiednich materiałów. Należy jednak pamiętać, że nawet przy zachowaniu ostrożności istnieje pewne minimalne ryzyko. Małe elementy, zwłaszcza odłamane kawałki słomki plastikowej lub papierowej, stanowią ryzyko zadławienia, szczególnie dla młodszych dzieci. Ostre krawędzie złamanych słomek, zwłaszcza plastikowych, mogą powodować drobne urazy jamy ustnej. Jeśli słomki są używane wielokrotnie przez różne dzieci bez odpowiedniej dezynfekcji, mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się infekcji.
Zalecenia dotyczące bezpiecznego używania słomek w przedszkolu
Najbezpieczniejsze są słomki silikonowe, które są miękkie, elastyczne i nietoksyczne. Unikać należy słomek plastikowych jednorazowych i papierowych, które łatwo się łamią i kruszą. Słomki metalowe nie są zalecane ze względu na ryzyko urazów.
Należy rozważyć, czy zabawy ze słomkami są odpowiednie dla danej grupy wiekowej. Dla najmłodszych dzieci (np. 3-latków) lepiej unikać zabaw z małymi elementami, w tym ze słomkami. Nawet wśród starszych dzieci, zabawy ze słomkami powinny odbywać się pod stałym nadzorem opiekuna.
Słomki wielorazowe (np. silikonowe) powinny być dokładnie myte i dezynfekowane po każdym użyciu. Należy przestrzegać zasad higieny i dbać o czystość używanych przedmiotów.
Zabawy ze słomką to świetny sposób na rozwijanie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, umiejętności oddechowych i kreatywności u dzieci. A co najważniejsze, to świetna zabawa! Choć słomki mogą być elementem zabaw w przedszkolu, należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do powyższych zaleceń. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, dlatego w przypadku wątpliwości lub jeśli nie czujesz się pewnie organizując taką zabawę, wybierz inną alternatywę.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)