TRYB JASNY/CIEMNY

Test na Pomocnika Mikołaja - zabawy i materiały do druku

mikołajki przedszkole

Mikołajki to naprawdę magiczny czas, na który czeka każde dziecko i niejeden dorosły. Pamiętam, jakby to było wczoraj, kiedy 5 grudnia czyściłam swoje zimowe traperki, stawiałam je na parapecie, a potem nie mogłam usnąć z podekscytowania i nasłuchiwałam kroków Świętego Mikołaja na garażowym podjeździe. 


Nie myślałam wtedy, że aby taki prezent trafił do odbiorcy, stoi za nim mnóstwo przygotowań i ciężkiej pracy. W tym roku postanowiłam przygotować dla moich dzieciaków zabawę polegającą na szkoleniu na Pomocnika Świętego Mikołaja. Dzieci będą musiały wykonać szereg zadań, a za całość otrzymają dyplomy pomocników. 

List do Mikołaja szablon do druku

jak napisać list do mikołajaWspaniałym zwyczajem jest własnoręczne pisanie listów do Świętego. Niestety ktoś nie odrobił lekcji dobrych manier i chyba coś mu się pomieszało. Pomóżcie poprawić list i powiedzcie lub napiszcie jak powinien brzmieć (materiały w pliku do pobrania).

Zabawy na mikołajki

Koperty świąteczne


Do zabawy potrzebne będą minutnik, koperty i kartki. Dzielimy dzieci na zespoły lub działają indywidualnie. Ich zadaniem jest zapakowanie do kopert jak największej ilości listów. Ewentualnie mogą naklejać jeszcze znaczki.

Projekt znaczka


Nie da się wysłać listu bez znaczka, więc zorganizujcie wystawę znaczków pocztowych, oczywiście samodzielnie narysowanych przez dzieci (materiał w pliku do pobrania). 

projekt znaczka do drukuCzyszczenie butów


Wiem, że to zwyczaj w niektórych rejonach Polski niepraktykowany, ale co tam, czyste buty zawsze warto mieć! Przygotowujemy ceratę, mokre chusteczki i do dzieła!


Jaka to zabawka?


Mikołaj musi znać się na zabawkach! Przygotowujemy grubą kartkę z wyciętym otworem 1,5 cm x 1,5 cm lub coś koło tego. Tak żeby dzieci nie widziały obrazków, umieszczamy na kartach z zabawkami kartkę z dziurką. Dzieci muszą przesuwać kartkę i odgadnąć po fragmentach rodzaj zabawki (materiały w pliku do pobrania). 

mikołajki scenariuszPoplamione bileciki


W ferworze świątecznych przygotowań często zdarzają się wpadki! Ktoś poplamił bileciki prezentowe, dzieci muszą pomóc Mikołajowi odgadnąć zapisane na nich imiona! (materiały w pliku do pobrania)

zabawy mikołajkowePakuj się!


Do zabawy potrzebne będą duże ilości papieru prezentowego, wstążki, taśma i kilku śmiałków, których zapakujemy ;) Najlepiej sprawdzi się gra zespołowa. 

Duże czy małe?


Prezenty wycinamy, a dzieci układają je względem wielkości. Możecie im również zadać zagadki, aby odgadły o którym prezencie mowa (materiał w pliku do pobrania).

mikołajki w przedszkoluSanie świętego Mikołaja 


Ile prezentów musi zabrać Mikołaj? 1, 2 a może 10? Uczestnicy umieszczają odpowiednią ilość prezentów w saniach z daną cyfrą. Zostawiłam kartę z wielokropkiem na cyfrę wstawioną przez Was (materiały w pliku do pobrania).

mikołajki karty pracyPary, pary


Zabawa dla dzieci znających już alfabet. Prezenty należy połączyć w pary - prezent z dużą literą, pasuje do prezentu z małą. Plus opcja pusta dla Waszych pomysłów (materiały w pliku do pobrania). 

zadania mikołajkoweTest wiedzy o reniferach

ciekawostki o reniferach dla dzieciTak samo jak nie da się prowadzić auta bez prawa jazdy, nie można powozić saniami bez znajomości "obsługi" reniferów! Czytamy dzieciom krótkie opowiadanie zawierające ciekawostki (głównie zaczerpnięte stąd: https://polarpedia.eu/pl/renifer/), a następnie robimy wielki egzamin na powożenie saniami! Mówimy zdania fałszywe i prawdziwe, jeśli dzieci rozpoznają nieprawdziwe informacje, biegną do renifera ze smutną buzią, jeśli uznają, że mówimy prawdę, biegną do renifera z buzią wesołą.
Przykładowe zdania:
Renifery mieszkają w Afryce.
Na głowach mają róg jak jednorożce.
Dzikie renifery żyją w dużych stadach.
Zimą renifery noszą łyżwy.
Ich nosy ogrzewają zimne powietrze, zanim dostanie się do płuc. 
Niektóre renifery wydają kolanami dźwięk dzwoneczków.

(materiały w pliku do pobrania)

Rozgrzewka


Przed każdą podróżą trzeba się dobrze rozgrzać, naszym maluchom pomogą w tym karty ruchowe. (materiały w pliku do pobrania)

świąteczne karty ruchoweDyplomy mikołajki

dyplomy mikołajkiKiedy uznacie, że dzieci wykonały zadania wystarczająco dobrze, nadejdzie czas rozdania dyplomów, gratulujemy wszystkim serdecznie i bawimy się do świątecznej, wesołej muzyki! (dyplomy w pliku do pobrania)

UWAGA!

Plik jest duży, więc będzie się dłużej pobierał. 

Wszystko pobierzecie klikając poniżej:


Test na Pomocnika Mikołaja do pobrania TUTAJ


Komentarze

 1. Świetne pomysły- Dobra robota- BRAWO!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne karty i w ogóle super pomysł na zabawy :) dziękuję za chęć podzielenia się z innymi <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczny pomysł. Bardzo dziękuję za wspaniałe materiały.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję bardzo. Chętnie skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspinały pomysł na wzbogacenie warsztatu pracy w nowe materiały i pomysły. Chętnie skorzystam. Dziękuję.
  Pozdrawiam Alina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, takie komentarze sprawiają mi ogromną radość! Również pozdrawiam! :)

   Usuń
  2. Piękne karty, fantastyczne pomysły, gratuluję chęci , dziękuję- częstuję się. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Dziękuję i ślę pozdrowienia :)

   Usuń
 6. Świetne pomysły. Gratuluję:) i dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny pakiet! Sprawdzimy czy dzieci w bibliotece nadają się na pomocników świętego Mikołaja ;) Dziękujemy!

  OdpowiedzUsuń
 8. Super sprawa na zajęcia dla najmłodszych, ale też trochę starszych dzieci. Staranne materiały - dziękuję!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za możliwość skorzystania z Pani pomysłów! Biblioteczne zajęcia zamienią się w szkolenie na Pomocnika świętego Mikołaja :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź