TRYB JASNY/CIEMNY

"Kompetencje bez tajemnic" Daniel Hunziker


Nie można mówić o współczesnej edukacji bez obszernego działu poświęconego szeroko rozumianym kompetencjom, czy to nauczyciela, czy to placówek edukacyjnych, czy to wreszcie uczniów. Szkoła w założeniu powinna zapewnić dzieciom przede wszystkim możliwość nauki i pomoc w dorastaniu, pozytywne relacje międzyludzkie, wsparcie, rozwój samodzielnego myślenia, możliwość wymiany poglądów i uczyć współpracy. Powinna również wskazać i rozwijać kompetencje, potrzebne w życiu dorosłym i zawodowym. 

O aż 64 kluczowych kompetencjach, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, opowiada książka Daniela Hunzikera "Kompetencje bez tajemnic". Autor opisuje w niej w jaki sposób udoskonalić uczenie się i nauczanie właśnie poprzez kompetencje, czyli oparte na wiedzy, skoordynowane połączenie różnych elementów osobistych, społecznych, fachowych, metodycznych i odnoszących się do działania w jedno działanie całościowe, istniejące hipotetycznie i ujawniające się w widocznym działaniu. 

Książka składa się z trzech części. W pierwszej autor opisuje czego wymaga społeczeństwo od szkoły, czego potrzebują od niej dzieci oraz porusza kwestię wpływu nauczycieli i innych osób odpowiadających za nauczanie. W części drugiej poznajemy definicję kompetencji oraz ich różne modele, a w trzeciej Hunziker podaje cały atlas rozmaitych kompetencji, takich jak: humor, wiarygodność, umiejętność podejmowania decyzji, dążenie do celu, umiejętność rozwiązywania konfliktów, obowiązkowość, dokładność, planowanie oraz jeszcze wielu innych.

Daniel Hunziker uświadamia, że jeżeli dzieci uczą się, ponieważ muszą, nauce towarzyszą bardzo negatywne emocje, co spowalnia naturalne, wręcz wrodzone pragnienie do zdobywania wiedzy. 

Nauczyciel powinien dążyć do rozwoju osobistego przez całe swoje zawodowe życie, a książka "Kompetencje bez tajemnic" na pewno ubarwi zawodową biblioteczkę, którą każdy z nas posiada.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Dobra Literatura.


A tych, którzy są ciekawi samego autora i jego metod oraz wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się w jaki sposób umożliwić swoim uczniom efektywną naukę, odsyłam do strony z propozycją warsztatów metodycznych, pt. "Kompetencje bez tajemnic. Jak tworzyć ciekawe zadania, które umożliwią efektywną naukę", które odbędą się 30 listopada 2018 roku w Warszawie, w siedzibie MSCDN na ulicy Świętojerskiej 9. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź