niedziela, 26 listopada 2017

Zabawy na Andrzejki


Cześć! Andrzejki obchodzimy 30 listopada, w rocznicę śmierci św. Andrzeja, jednego z 12 apostołów. Dawniej wierzono, że Andrzejki stanowią świetną okazję, aby poznać przyszłość, szczególnie tą miłosną. Wiadomo, że wśród małych dzieci chęci do miłosnych uniesień jeszcze nie ma, ale zawsze można wróżby andrzejkowe przekuć w zabawy sprzyjające większej integracji grupy, udoskonaleniu relacji między dziećmi, no i wprowadzić element czarów i grozy, co zapewni niezapomniane wrażenia :)

Zapraszam Was po andrzejkowe pomysły na zabawy :)

Nastrój

To podstawa! Zadbajcie o przyciemnienie sali, świeczki w kątach, magiczne dodatki, typu szklana kula, kapelusze czarownicy, różdżki, pajęczyny. 

Pajęczynę możecie kupić gotową, albo zrobić z:

papieru:


waty:

filmiku niestety nie znalazłam, ale do wykonania potrzebna jest wata, którą należy mocno porozciągać a potem spryskać lakierem do włosów, żeby dało się ją łatwiej formować;

worków na śmieci:


kleju na gorąco:


kupić gotową:

wystarczy, że wpiszecie na allegro frazę "sztuczna pajęczyna".


Poniżej świetny filmik jak zrobić kapelusz czarownicy...:


... który możecie zrobić dla siebie lub dla wszystkich dzieci :)

Inne ciekawe dekoracje związane z magią:

fot. Pinterest

fot. Pinterest

fot. Pinterest

fot. Pinterest

fot. Pinterest

fot. Pinterest

fot. Pinterest

Lanie wosku

Najpopularniejsza wróżba, przyznam, że jako dziecko wyglądałam jej z utęsknieniem, bo nie mogłam doczekać się, co będzie mi przypominać woskowy kształt :) Do lania wosku w warunkach dziecięcych przydadzą się: klucz z dość dużą dziurką, metalowy garnek lub miska, których nie boicie się zniszczyć, świeczki lub stare świecowe kredki, woda, lampka, opcjonalnie brokat, małe płatki kwiatów, barwniki spożywcze. 

Świeczki i/lub kredki wkładamy do garnka i podgrzewamy. Jeśli macie dostęp do kuchenki - idealnie, jeśli nie, możecie wykorzystać tealighta i akcesoria do podgrzewania, coś w stylu podgrzewacza do fondue, np. takiego jak tutaj. Wosk można również roztopić poprzez postawienie naczynia z pociętymi świeczkami nad parą wodną. Do stopionego wosku dzieci mogą dodać brokat, płatki lub barwniki, będzie kolorowo :) 

Dzieci ustawiamy w kolejce, każde po kolei trzyma klucz, my wlewamy gorący wosk. Przyda się pomoc jeszcze kogoś dorosłego, bo maluchy łatwo mogą się oparzyć, a nie o takie doświadczenia nam chodzi. Jeśli nie macie pomocy lub grupa ma duże problemy z dyscypliną, lepiej z lania wosku zrezygnować.

Co do "wyników" wróżby, są różne symbole i ich znaczenia, ale ja wolałam sama zgadywać, co mi woskowy kształt przypomina i Wam również to polecam :) Wosk w misce dziecko może delikatnie pluskać wodą. Gotowy kształt stawiamy przed światłem z lampki lub świecy i prosimy uczestników zabawy, żeby opisali nam co im przypomina i co to może oznaczać dla ich rychłej przyszłości.

Ustawianie butów

Wyjaśniamy dzieciom, że dziecko, którego but pierwszy dojdzie do drzwi, w przyszłości wyjdzie jako pierwsze za mąż. Buty układamy jeden za drugim, dla utrudnienia możemy wyznaczyć im trasę do pokonania, wykleić ją za pomocą taśmy lub ułożyć ze sznurka. Inną opcją jest rzucanie butów za siebie. I tutaj podobnie - czyj but upadnie najbliżej, ten pierwszy zmieni stan cywilny; ewentualnie możecie to zamienić na: po tego pierwszego przyjdzie mama ;D

Obieranie jabłek

Zabawa raczej dla starszej grupy wiekowej. Każde dziecko dostaje nożyk i jabłko. Dzieci obierają jabłka, starają się nie przerwać skórki. Po obraniu, rzucają ją za siebie i wspólnie oceniają jaką w jaką literę ułożyła się skórka; pierwotnie miała oznaczać pierwszą literę imienia wybranka/wybranki, jednak Wy możecie dopisać do każdej zadanie do wykonania, np. 

I - dotknij nosów wszystkich osób w sali
O - powiedz każdemu coś miłego
S - przytul wszystkich w sali
M - zrób dziesięć przysiadów itp.

Talerze

Przygotowujemy kilka identycznych talerzy, pod każdym chowamy coś innego, tradycyjnie: obrączkę, klucz lub monetę, symbol kropelki wody, ziemię, liść, czasem też różaniec albo inny symbol religijny, koronę, książkę. Dziecko musi wylosować jeden z talerzy i zobaczyć, co się pod nim kryje. Każda rzecz ma swoje znaczenie: obrączka - szybkie zamążpójście, klucz - rozwiązanie tajemnicy, moneta - bogactwo, woda - płacz, ziemia - śmierć, liść - długie przebywanie w domu rodzinnym, różaniec - życie zakonne, korona - zostaniesz ważną osobą, książka - kariera naukowa. Ale najlepiej pod talerzami ukryć inne przedmioty, szczególnie ta ziemia trochę nie na miejscu :P 

Wróżenie ze szpilek

Do kubeczka wrzucamy szpilki, dziecko musi potrząsnąć kubkiem, a następnie wysypać szpilki na stół. Ponownie szukamy liter i odczytujemy ich znaczenie. 

Wykrzykiwanie imienia

Świetna zabawa słuchowa. Jedno z dzieci ma zawiązane oczy, a drugie głośno krzyczy jego imię. Dziecko z zawiązanymi oczami musi zgadnąć, kto je wołał. Dawniej - dziewczęta wychodziły przed dom i tam wykrzykiwały imię ukochanego, czekając na... echo. Kierunek z którego nadchodziło echo, oznaczał drogę przyjścia ukochanego, ale jeżeli się nie pojawiło... dziewczyna rzekomo zostawała starą panną ;)

Serduszka

Przygotowujemy dwa duże serca, na jednym zapisujemy imiona chłopców, na drugim imiona dziewcząt. Możecie użyć tylko imion dzieci z grupy, ale fajniej, jeśli będą to także inne imiona. Serca odwracamy, a dzieci po kolei je przekłuwają. Przebite imię to imię przyszłego męża/żony. Kiedy jednak wybraliście opcję wyłącznie imion grupowych, przebite imię może oznaczać imię osoby, dla której przekłuwający zrobi coś miłego. Tutaj trzeba będzie trochę pooszukiwać, czyli raz wybrane imię, nie może zostać drugi raz przebite, żeby każde dziecko miało szansę na doświadczenie tego czegoś :) 

Możecie jeszcze przygotować serca poprzecinane na różne sposoby, dzieci będą musiały połączyć je w całość z rozsypanki albo każdemu wręczyć po części, żeby dzieci odnalazły swoje połówki, z którymi potem będą musiały, np. zatańczyć albo wykonać jakieś zadanie. 

Kim zostanę w przyszłości?

Do wróżby potrzebny będzie kapelusz czarownicy lub inny kapelusz lub miska. Na małych karteczkach zapisujemy nazwy zawodów lub rysujemy symboliczne obrazki albo atrybuty kojarzące się z wybranym zawodem. Uczestnicy losują po kolei i starają się odgadnąć jaka kariera zawodowa ich czeka.

Słomki

Na słomkach zapisujemy imiona dzieci. Następnie wszystkie słomki wrzucamy do dużego naczynia z wodą. Słomki dzieci, które się dotkną wróżą im długą i szczęśliwą przyjaźń :)

Grosz

Na podłodze wyklejamy lub rysujemy linię. Każde dziecko otrzymuje grosz. Polecamy maluchom zamknąć i oczy i mocno skupić się na największym marzeniu. Następnie dzieci rzucają swoje pieniążki do wody. Jeśli grosik do wody wpadnie, marzenie się spełni :) (dzieci próbują tyle razy, aż im się uda ;))

Zaczarowane obrazki

Dzieci przygotowują je wcześniej lub my przygotowujemy je za nie na małych karteczkach. Wkładamy je później do kapelusza. Dzieci karteczki losują, prosimy o zobaczenie co się na nich znajduje, oczywiście powiedzą, że nic i spojrzą na nas jak na wariatów. I wtedy informujemy je, że ich prawdziwą treść ujawni płomień świecy. Dzieci oglądają obrazki nad płomieniem świecy i odgadują, co na nich jest.

Orzechy

Niezbędne będą dwie połówki orzecha włoskiego. Dziecko musi je ustawić na wodzie. Kiedy będą się do siebie zbliżały - w dorosłym życiu szybko znajdzie miłość, jeśli będą się oddalały - na znalezienie partnera będą musiały trochę poczekać. 

Karty do gry

Do wróżenia warto wykorzystać zwykłe karty do gry, wystarczy, że każdej z nich dopiszemy znaczenie :) Dzieci losują po kolei.

Zapałki 

Uczestnik trzyma dwie zapalone zapałki lub świeczki. Musi pomyśleć życzenie, jeśli płomienie zaczną się do siebie zbliżać, życzenie spełni się już w ciągu roku, jeśli będą się oddalać, na jego spełnienie trzeba będzie poczekać.

Butelka

Z brystolu wycinamy duże koło lub przygotowujemy sobie "wyniki" na mniejszych kartkach i układamy je na kształt koła, np. będziesz musiał odwiedzić dentystę, dostaniesz wymarzony prezent, poznasz kogoś nowego... itp. Dzieci kręcą butelką, szyjka wskazuje czekające je wydarzenie.

Kolory

Przygotowujemy karteczki w różnych kolorach. Dzieci po kolei losują, a my odczytujemy znaczenie:

zielony - spełnią się Twoje marzenia
szary - smutek
fioletowy - czeka Cię kłótnia z bliska osobą
żółty - uważaj - zazdroszczą ci sukcesów
biały - szczęście
czerwony - jesteś lubianą osobą
czarny - uważaj na drodze
niebieski - powodzenie

Włos

Zabawa dla najstarszych. Na włosie z naszej głowy odmierzamy palcami kolejno litery alfabetu. Jeżeli włos jest krótki, trzeba powtórzyć odmierzanie. Litera na której skończymy to inicjał naszej przyszłej miłości. 

Kolorowanki

Na stronie miastodzieci.pl znajdziecie bardzo fajne kolorowanki andrzejkowe: KLIK!

Do zobaczenia!

1 komentarz:

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)