TRYB JASNY/CIEMNY

Zbiór aktywności na Halloween i nie tylko

halloween w przedszkolu

Wokół Halloween, które szturmem podbija serca szczególnie najmłodszych, narosło wiele kontrowersji - po pierwsze: zabija nasze polskie tradycje (ja osobiście nie mam nic przeciwko zabawom halloweenowym i znam mnóstwo osób, które bawią się w Halloween, a nadal kultywują Wszystkich Świętych, więc uważam, że wprowadzenie tego zarzutu w życie zależy od ludzkiej samoświadomości i chęci do utrzymania tradycji); po drugie: ściąga na nas złe moce (hmm to również zależy od indywidualnych wierzeń w siły nadprzyrodzone, ale nie znam ani nie słyszałam o żadnym potwierdzonym naukowo, udokumentowanym przypadku nawiedzenia lub opętania w związku z Halloween), a to, że przez jego obchodzenie ludzie zapominają o zmarłych (jeżeli ktoś nie dba o śmierć, ani o pielęgnowanie pamięci o swoich bliskich, Halloween naprawdę niewiele tu zmieni). Wszystkie kultury czczą śmierć w taki czy inny sposób, amerykańskie Halloween, polskie Zaduszki, szkockie Samhain, meksykańska La Bella Muerte, wszystkie święta mają w ostateczności tę samą genezę. Jeszcze raz się powtórzę - nie widzę w Halloween nic złego, a nawet uważam, że ma korzystny wpływ na dzieci, bo dziećmi głównie się na blogu zajmuję.

Dlaczego?

Halloween pomaga okiełznać strach


Dzieci boją się wielu rzeczy, szczególnie jeśli dodamy im otoczkę potworności i baśni. Możliwość przebrania się za potwora lub nadnaturalną postać, tworzenie z nimi od podstaw przerażającego atrybutu, typu wydrążona dynia, możliwość zabawy wieczorem, a nie tylko podczas bezpiecznych słonecznych godzin, sprawią, że zobaczą straszne dla nich rzeczy w innym świetle - jako coś normalnego, coś co można zaadaptować w taki sposób, aby było ciekawe, ale też przemijające, coś nad czym mogą uzyskać kontrolę. Bo strach jest związany m.in. właśnie z brakiem kontroli nad otoczeniem. 

Poza tym - pozwólmy dzieciom się bać! Oczywiście nie do przesady, tylko tak normalnie, zdrowo, żeby nauczyły się, że strach - owszem - istnieje, ale jest normalną emocją, z którą każdy musi umieć sobie poradzić. 

Sprawia, że śmierć przestaje być taka straszna


Śmierć to część życia wszystkiego, co nas otacza. Nic na to nie poradzimy, ona jest, była i będzie. Dzieci w pewnym wieku ogarnia ekstremalny lęk przed śmiercią, nie są w stanie jej zrozumieć, więc wszystkie aktywności z nią związane, sprawią, że przestanie wydawać się aż taka... ostateczna, a stanie się bardziej akceptowalna i zrozumiała. Nie da się na długo unikać tego tematu, lepiej więc włączać go stopniowo i z wyczuciem, a Święta Zmarłych są do tego idealną okazją. Uważam, że lepsze podejście do śmierci to normalność i próba akceptacji, niż wpajanie dzieciom tragizmu i powściągliwości. 

Dobra... Nie przedłużam już bardziej :) Poniżej zestaw tradycyjnych i mniej tradycyjnych aktywności na jesienne święta zmarłych: 

Przekąski na Halloween


Jako, że święta ku czci zmarłych przypadały po żniwach, celebrowano je podczas uczt, na których jedzono i pito charakterystyczne potrawy. Obecnie najbardziej znanymi są: 

ANGLOJĘZYCZNE
soul cakes - małe okrągłe ciasteczka z wyciętym na wierzchu krzyżem;
placki ziemniaczane z dodatkiem jabłek, czosnku, cebuli i śmietanki;
barmbracki - rodzaj chleba z dodatkiem rodzynek sułtańskich i innych;
candy apples - upieczone jabłka zanurzone w toffee;
candy corn - cukierki uformowane na kształt ziaren kukurydzy w trzech kolorach: białym na czubku, pomarańczowym pośrodku i żółtym na górze;
candy pumpkins - cukierki uformowane na kształt dyni;
halloweenowe ciasta - czyli ciasta ozdobione tematycznie lub wyglądające jak dynie, groby, pająki itp.
colcannon - puree ziemniaczane z jarmużem lub kapustą.

HISZPAŃSKOJĘZYCZNE
pan de muerto - słodki rodzaj drożdżówki, pokryty na górze cukrem pudrem i kawałkami ciasta ukształtowanymi w kości paliczków;
fiambre - rodzaj sałatki, w której może znaleźć się nawet 50 (!) składników, m.in. różne sosy, buraczki, kukurydza, sery, oliwki, kurczak, jajka;
champurrado - gęsty napój czekoladowy, czasami zawierający cynamon, anyż i wanilię;
agua de Jamaica - herbata z hibiskusa podawana z dużą ilością lodu;
las cavaleras de dulce - czaszki z cukru z wypisanym na nich imieniem zmarłego, które są później konsumowane przez rodzinę.

Wszystkich Świętych prace plastyczne

Znicze 


Bardzo ciekawym pomysłem jest zrobienie razem z dziećmi zniczy lub lampionów, którymi upamiętnią swoich zmarłych. Ich wygląd zależy od Waszych pomysłów, poniżej zdjęcia przykładowych:

fot. https://www.diyncrafts.com/26013/decor/35-luminous-garden-lantern-ideas-brighten-outdoors/2

fot. http://riverblissed.blogspot.co.uk/2012/11/in-quest-of-light-leaf-lantern-tutorials.html?m=1


fot. Pinterest

fot. etsy

Piękną inicjatywą jest pójście z dziećmi na pobliski cmentarz i zapalenie symbolicznego ognika na grobach, którymi nikt się nie opiekuje, albo na grobach Nieznanego Żołnierza czy lub znanych artystów. 


Bal Wszystkich Świętych


Alternatywa dla Halloween organizowana w niektórych placówkach w Polsce. Zasada balu jest prosta - dzieci przebierają się za kogoś świętego lub anioły. Na balu organizowane są zabawy mające na celu sprawić, aby dzieci poznały żywoty wybranych świętych i stanowiły inspirację do lepszego życia. Fajnie powinny sprawdzić się piosenki Arki Noego, np. "Święty uśmiechnięty", do której dzieci mogą pokazywać ruchy. Możecie przygotować konkurs wiedzy o świętych, wcześniej warto zapoznać dzieci z najbardziej ciekawymi opowieściami. Widziałam, że organizuje się jeszcze zabawy takie jak: przekłuwanie balonów, w których umieszczamy przedtem cytaty świętych, łowienie ryb/wiernych niczym św. Piotr, konkurs polegający na odgadywaniu imion świętych za których dzieci się przebrały.

Trick or treat


Najpopularniejsza zabawa halloweenowa - dzieci przebrane za paranormalne stworzenia chodzą ze specjalnymi pojemnikami od domu do domu i pukają do drzwi, mówiąc: trik or treat? czyli cukierek albo psikus? Jeżeli nie dostaną od mieszkańców cukierka, wyrządzają im niegroźne psikusy. Można przeprowadzić w przedszkolu lub w szkole, dzieci mogą odwiedzać swoje sale, klasy i wymieniać się cukierkami, to świetny sposób na integrację i poznanie nowych osób! Poza tym każdy zawsze jest ciekawy, jak wyglądają i co robią inne dzieci :) Niezłą frajdę sprawi dzieciom przygotowanie pojemniczków, warto wybrać najprostsze do wykonania:

fot. About a mom

fot. About a mom


fot. mom.me

fot. queenbeecoupons.com/halloween-trick-or-treat-hand-shaped-treat-bags/#_a5y_p=2354949

Jack-o'-lantern legenda


Pewnie każdy z Was kojarzy wykrzywioną w upiornym uśmiechu dynię, wydrążanie i ozdabianie dyni sprawi dzieciom wiele frajdy, jednak ze względu na używanie ostrych narzędzi, najlepiej robić to z dziećmi starszymi.

fot. www.northstory.ca/little-bit-gothic-wonderland/

Apple bobbing


Do dużego naczynia wypełnionego wodą wrzucamy jabłka, zadaniem uczestników jest wyciągnąć je jedynie za pomocą zębów. Najlepiej wybrać jabłka z ogonkami. Zabawę można utrudnić, zawiązując grającym oczy czy np. poprosić aby wyjęli jabłka w konkretnej pozycji. Można ją też ułatwić - dzieci mogą je wyciągać za pomocą szczypców do sałatki. Do jabłek możecie przyczepić litery, słowa, cyfry, zawsze to dodatkowa korzyść :)

fot. www.marthastewart.com/264263/bobbing-for-apples

fot. www.fantasticfunandlearning.com/apples-fine-motor-fall-activity.html

Sticky face


Na sznurkach wieszamy miękkie ciastka, pączki, koniecznie przedtem zanurzone w syropie lub toffee. Grający muszą zjeść je bez użycia rąk, co nieuchronnie prowadzi do "lepkiej twarzy" i może być bardzo zabawne, jeżeli ktoś lubi się brudzić :)

fot. www.trendhunter.com/trends/bobbing-for-donuts

Zabawy miłosne 


Niekoniecznie dla dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym, ale może uda się je Wam zaadaptować odpowiednio do ich wieku, albo sami wykorzystacie zabawy podczas Halloween:

Pierwsza litera 


Zabawa z wróżeniem. Jabłko obieramy do końca w taki sposób, aby nie uszkodzić skórki. Rzucamy je za siebie i patrzymy w jaką literę ułożyła się skórka - będzie to pierwsza litera imienia Waszego przyszłego małżonka lub małżonki ;)Dwa orzechy


Orzechy laskowe przykładamy możliwie jak najbliżej ognia. Jeden oznacza Wasze imię, a drugi imię osoby, w której jesteście zakochani. Jeśli orzechy odskoczą od siebie, to znak, że nie jesteście sobie pisani. Jeśli natomiast będą spokojnie leżeć obok siebie - prawdopodobnie stworzycie idealny związek.Magiczne zwierciadło


W ciemnym pokoju stawiamy lustro. Siadamy przed nim - po jakimś czasie powinno się w nim pojawić odbicie naszej przyszłej miłości. To akurat chyba by mnie przeraziło :P

fot. Pinterest


Znajdź swoją przyszłość


W pomieszczeniu lub budynku ukrywamy różne przedmioty, a uczestników wysyłamy na poszukiwania. Każdy z przedmiotów powinien symbolizować przyszłość znalazcy, np. moneta - bogactwo, różaniec - kapłaństwo, pierścionek - małżeństwo. Możecie pochować inne rzeczy lub zapisać na kartkach rozmaite wróżby, przepowiednie.

Mumifikacja


Potrzebny będzie biały albo żółty papier toaletowy. Spośród uczestników wybieramy chętnych do bycia mumią :) Pozostałe osoby muszą je w mumie zamienić poprzez owijanie papierem. Zabawę można modyfikować, dodać element konkurencji, poprosić o szybkie odwijanie mumii, w taki sposób, aby nie porwać papieru itp.
fot. Super Bee Crafts

Duch


Do zabawy przyda się prześcieradło i nagranie zegara wybijającego północ. W prześcieradle wycinamy dwie dziury na oczy. Jedno z dzieci jest duchem, kładzie się w środku koła utworzonego przez pozostałych. Włączamy nagranie zegara, dzieci chodzą na palcach wokół ducha. Kiedy zegar uderzy dwunasty raz, dzieci muszą szybko uciec, a duch stara się złapać jedno z nich, wówczas złapany zajmuje miejsce ducha.

fot. Pinterest

Wielki owłosiony palec


Tutaj znajdziecie link do posta z jednym z moich ulubionych strasznych i zabawnych zarazem opowiadań: Wielki owłosiony palec. Sprawdzą się oczywiście inne straszne bajki, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek podkład, Wilk i siedem koźlątek, Sinobrody. Ale tutaj musicie już mocno zastanowić się na jakie wersje dzieci są gotowe :)

Miotła czy kapelusz zabawa 


Przypominam jeszcze posta z zabawą ruchową, która jest bardzo łatwa do przeprowadzenia i bardzo się dzieciom spodoba :) Miotła czy kapelusz

A tutaj znajdziecie napis na Dzień Dyni: Napis na Dzień Dyni


Święto Dyni


Fajną alternatywą dla Halloween, a zachowującą uwielbianą przez dzieci amerykańską tradycję ozdabiania dyń, jest Święto Dyni. Tego dnia koniecznie zorganizujcie konkurs na najciekawiej/najstraszniej ozdobioną dynię i zachęćcie maluchy do konsumpcji tego pomarańczowego warzywa :) 

Pomarańczowy Dzień


Wspaniale sprawdzi się ubranie wszystkich dzieci w rzeczy koloru pomarańczowego albo pomarańczowy bal przebierańców!

Piosenki na Halloween dla dzieci


Piosenek na Halloween na YT jest całe mnóstwo, spokojnie możecie je zaaranżować na polskie bale, święta czy zabawy. Poniżej moje ulubione:


Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź