TRYB JASNY/CIEMNY

Zimowe aktywności dla całej rodziny: Czy jazda na rowerze jest możliwa w chłodne dni?



Zimą raczej mało kto myśli o rodzinnej jeździe na rowerze, ponieważ mroźne powietrze, niskie temperatury i śnieg nie zachęcają do tego typu aktywności. Czy aby na pewno trzeba z niej rezygnować? Przy odpowiednim przygotowaniu, zarówno pod względem sprzętu i ubioru, wspólne przejażdżki mogą być jak najbardziej bezpieczne, przyjemne oraz możliwe do zrealizowania w zimowej scenerii.


Jazda na rowerze zimą – czy to dobry pomysł?

Oczywiście, że tak! Nie trzeba obawiać się śniegu i mrozu. Należy inspirować i zachęcać pociechy do aktywnego spędzania czasu również w chłodne dni, co może im wyjść na dobre. Jazda na rowerze zimą przyczyni się do ogólnej poprawy kondycji całej rodziny. Pozwoli też wzmocnić odporność, wpłynie korzystnie na układ krążenia i wytrzymałość.

Ponadto dzieci zwykle lubią tę porę roku, więc wspólne przejażdżki będą okazją do zaciśnięcia więzi rodzinnych. Mogą też stać się sporą frajdą, zwłaszcza jak maluch posiada własny rower dziecięcy i może samodzielnie na nim jechać, mierząc się przy tym z zaśnieżonymi ścieżkami. To sprzyja rozwojowi umiejętności motorycznych i buduje pewność siebie.



Jak przygotować rower na zimę? Praktyczne porady

Nie trzeba długo nikogo przekonywać, że przygotowanie jednośladu na zimę, w tym też rowerka dziecięcego, jest bardzo ważnym i wręcz niezbędnym krokiem.

Należy pamiętać o tym, aby przyjrzeć się oponom, czy ich bieżnik jest odpowiednio głęboki, a jeżeli nie, należy wymienić ogumienie na nowe. W zależności od terenu, po którym zamierzamy się poruszać, można pokusić się o zakup nieco szerszych opon, a nawet takich z kolcami. Takowe są przeznaczone na okres zimowy, aby poprawić przyczepność i stabilność na śliskich nawierzchniach. Warto sprawdzać też poziom ciśnienia i na zimę jeździć z trochę niższym niż latem.

Oprócz ogumienia ważna jest także widoczność, a tę zapewniają mocne lampki LED, ale też odblaskowe emblematy na ubraniach i akcesoriach czy rowerowe kamizelki odblaskowe. Wyposażając całą rodzinę w takie elementy, każdy jej członek zostanie zauważony na drodze, co przy krótkich, zimowych dniach jest bardzo ważną kwestią.

Na koniec warto przeprowadzić pełny serwis roweru, który obejmuje kontrolę hamulców, napędu oraz smarowanie łańcucha odpowiednimi preparatami. Troska o te detale sprawi, że jazda w trudnych warunkach będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale także bardziej komfortowa.

Ubiór na zimowe przejażdżki rowerowe dla dzieci i dorosłych

Nie tylko nasz rower, ale też my sami musimy się odpowiednio przygotować. Kluczowe jest dobranie odzieży, w której będzie po prostu ciepło, a chłód nie zacznie doskwierać.

Najlepiej ubierać się warstwowo, a jako bazę wybrać bieliznę termoaktywną, którą można zakupić dla całej rodziny. To ona znajduje się najbliżej ciała, zatrzymuje ciepło, ale też odprowadza nadmiar wilgoci. Na taką podstawę warto ubrać ocieplane spodnie, bluzę i kurtkę z wypełnieniem, a nawet typu softshell. Można postawić na wodoodporną odzież i taką, która jest wiatroszczelna. Dobrze też przeczytać składy materiałowe odzieży. Na zimę szczególnie polecana jest wełna merynosów, ale nie należy obawiać się też tkanin syntetycznych, które również mogą być ciepłe oraz oddychające.

Nie zapominajmy również o akcesoriach zimowych – koniecznie miejmy ze sobą rękawiczki, ciepłą czapkę pod kask, komin, skarpety, a nawet ochraniacze/ocieplacze na buty, aby uniknąć przemarznięcia.



Bezpieczeństwo podczas zimowej jazdy

Zimowa jazda na rowerze wymaga szczególnej uwagi i ostrożności, zwłaszcza gdy wybieramy się na rodzinną przejażdżkę z pociechami. Bez zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości łatwo o utratę równowagi, która może zakończyć się wywrotką. Wolniejsze tempo pozwala na lepsze kontrolowanie roweru i zareagowanie w porę na potencjalne przeszkody. Ważne jest również, aby być dobrze widocznym na drodze – używajmy odblasków, lampek przednich i tylnych, a także jasnej, kontrastowej odzieży, która przyciągnie uwagę innych uczestników ruchu.

Gdy napotkamy na swojej drodze lód, zachowajmy spokój. Podczas hamowania używajmy tylko tylnego hamulca i naciskajmy go pulsacyjnie – nie gwałtownie! Duże zaspy lepiej omijać i nie próbować na siłę po nich przejechać. Nie zaszkodzi zejść z roweru, kiedy będzie wymagała tego sytuacja.

Równie ważna jest znajomość trasy, po której planujemy się poruszać. Unikajmy niebezpiecznych odcinków, takich jak strome zjazdy czy oblodzone ścieżki, a także miejsc, gdzie mogą występować zamarznięte zbiorniki wodne czy nieprzejezdne drogi. Dzięki tym wskazówkom jazda na rowerze zimą może stać się nie tylko przyjemnością, ale również bezpiecznym sposobem na aktywne spędzanie czasu z rodziną.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź