TRYB JASNY/CIEMNY

Znaczenie ergonomii w meblach szkolnych – czyli wpływ mebli na zdrowie i uczenie się dzieci

 


Ergonomia odgrywa kluczową rolę w projektowaniu mebli szkolnych. W końcu są to meble, przy których dzieci i młodzież spędzają mnóstwo godzin. To w jakich warunkach uczą się w szkole, przekłada się na ich zdrowie, dobre samopoczucie, a także efektywność nauki.


Zdrowie

Zdrowa postawa jest istotnym elementem rozwoju dzieci. Niewłaściwa pozycja w trakcie siedzenia może prowadzić do chronicznych bólów pleców, problemów związanych z krążeniem, a także problemów z koncentracją. Ergonomiczne meble, zaprojektowane z myślą o młodych użytkownikach, pomagają w zachowaniu prawidłowej postawy, zapewniając wsparcie dla pleców i pozwalając na swobodne ruchy.

Indywidualne dopasowanie

W szkole czasem zapomina się o fakcie, że każde dziecko jest inne, dlatego istotne jest, aby meble były dostosowane do wzrostu i wymagań konkretnego ucznia. Warto zwrócić tutaj uwagę na to, że istnieją normy, które definiują zalecaną wysokość blatu oraz wysokość siedziska w zależności od wzrostu ucznia. Dla przykładu - według normy DIN ISO 5970, uczeń mierzący 128 cm powinien mieć siedzisko o wysokości 35 cm, a wysokość blatu powinna wynosić 59 cm.

Efektywność nauki

Komfort fizyczny jest bezpośrednio powiązany z efektywnością uczenia się. Uczniowie, którzy są wygodnie usadowieni, mają tendencję do lepszego skupienia i dłuższego utrzymywania uwagi. Ergonomiczne meble sprzyjają lepszemu przyswajaniu wiedzy i zwiększają motywację do nauki.

Warto przy okazji wspomnieć o jeszcze jednym elemencie łączącym meble z efektywnością nauki – ich ułożeniu. To w jaki sposób ławki zostaną ułożone w klasie, ma realny wpływ na to w jaki sposób będzie przebiegać sama lekcja. Przykładowo tzw. „wyspy” pomogą w pracy w małych grupach, a koło ułatwi prowadzenie dyskusji.

Podsumowanie

Inwestycja w ergonomiczne meble szkolne to inwestycja w zdrowie i przyszłość uczniów. Poprzez redukcję ryzyka problemów zdrowotnych związanych z niewłaściwą postawą, szkoły przyczyniają się do lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci. Dodatkowym bonusem będzie prosta zależność – komfortowe meble, to również łatwiejsze skupienie się na nauce.

Tekst opracowany przez firmę Supellex – polskiego producenta mebli szkolnych.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź