Materiały na Dzień Poczty, Dzień Listonosza
Nietypowym październikowym świętem jest Dzień Poczty Polskiej. Myślę, że materiały na Dzień Poczty Polskiej można również podpiąć pod Dzień Listonosza (i wszelkie inne związane z dostarczaniem przesyłek). Chociaż osobiście staram się korzystać z usług naszej krajowej poczty jak najmniej, nie da się odmówić jej olbrzymiego wkładu w historię. No i muszę przyznać, że już od dziecka pobyt na poczcie bardzo mnie uspokajał: zapach papieru, odgłosy stempli i szurania kopert... raz na wycieczce klasowej każdy z nas mógł także usiąść w fotelu naczelnika! O tak, poczta zdecydowanie niesie ze sobą nutkę magii :) Okej, dosyć mojej pisanej paplaniny - przechodzimy do pomocy dydaktycznych dla WAS!
Napis Dzień Poczty Polskiej
W formie niebieskich uroczych znaczków. Tablicę lub gazetkę możecie dodatkowo ozdobić prawdziwymi znaczkami i kopertami.
Piosenka o listonoszu
Znowu z pomocą przychodzą niezastąpione Śpiewające Brzdące!
Dzień Listonosza w przedszkolu
Jeżeli z jakiego powodu nie trzymacie w domach całej sterty znaczków, kopert i listów, zachęcam do skorzystania z kolorowych ilustracji przedstawiających większość rzeczy z pocztą związanych.
Znaczki pocztowe
Zadanie, które zawsze zlecam moim przedszkolakom, przysparza im wiele radości, a mnie nieustannie zadziwia dziecięca pomysłowość!
Jak napisać pocztówkę?
Kolejna wspaniała aktywność, czasem trudno zdobyć 25 pocztówek, więc nic nie stoi na przeszkodzie do wydrukowania takich oszukanych ;) Dzieci ozdabiają, te które potrafią piszą krótkie pozdrowienia i wpisują adres i nadawcę. Z najmłodszymi możecie wykonać dodatkowo pocztową skrzynkę i poćwiczyć wrzucanie listów, jeśli nie macie możliwości iść na prawdziwą pocztę. Do szablonu pocztówki dołączam jeszcze przykładowe znaczki przydatne w zabawie.
Zabawa w listonosza
Kto ma choćby blade pojęcie o pracy listonosza i kuriera, ten wie, że czasem doręczenie listów bywa nie lada wyzwaniem! Pierwszą proponowaną przeze mnie zabawą jest wykonanie dla dzieci toru przeszkód - dziecko trzymając kopertę z listem, musi pokonać je wszystkie i UWAGA - nie może upuścić przesyłki! Drugą formą zajęć jest praca stolikowa i wykonanie kart pracy - przejście przez labirynt i ćwiczenia grafomotoryczne.
Listy i znaczki - gra matematyczna
Na kopertach zapisujemy cyfry i wręczamy dzieciom znaczki. Ich zadaniem jest naklejenie tylu znaczków na kopercie, ile wskazuje cyfra. Gra do druku dostępna na stronie TUTAJ.
Jak nauczyć dziecko swojego adresu?
Pocztowe zajęcia są świetną okazją, aby dzieci poćwiczyły znajomość własnych adresów oraz koniecznie zyskały wiedzę komu można, a komu absolutnie nie wolno ich podawać. Dla wszystkich znających własne adresy oraz dla tych starających się je zapamiętać - medale!
Dzięki za taki fajny post :)
OdpowiedzUsuń