TRYB JASNY/CIEMNY

Litera do litery. Sylaba do sylaby - gry edukacyjne od Kapitana Nauki - recenzja
Dzisiaj prezentuję Wam dwie nowości od Kapitana Nauki - gry edukacyjne "Litera do litery" oraz "Sylaba do sylaby". Gry przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i mają za zadanie wspierać naukę czytania, ale jeśli należycie do grupy osób lubiących zabawy typu "Scrabble" czy nasze polskie "Literaki", tak jak ja, znajdziecie wśród nich zastosowanie również dla Was :) 

Litera do litery

Pierwsza z gier zawiera aż 144 żetony z literami oraz 36 kolorowych obrazków, podzielonych kolorystycznie pod względem liczby liter w wyrazach.


Gra polega na układaniu żetonów i tworzeniu z nich prostych 3-, 4- lub 5-literowych słów. W pudełku znajdziemy głoski "łatwe", czyli samogłoski i spółgłoski oraz znaki polskie, nieraz sprawiające dzieciom na początku wiele problemów, tj. ą, ę, ś, ć, ż itd. Dzięki podziałowi na kolory, grę z łatwością można dostosować do poziomu dziecka i tak, dzieci dopiero rozpoczynające naukę z czytaniem zaczynają od najłatwiejszej opcji, nazywaniu obrazków 3-, 4- 5- literowych i przyporządkowywaniu do nich odpowiednich znaków. 
Wersja trudniejsza zakłada komponowanie wyrazów bez pomocy ilustracji, a wersja najtrudniejsza (w której największej zabawy dopatrzą się dorośli) układanie dowolnych wyrazów. 
Podczas rozgrywek dziecko z pewnością poćwiczy motorykę małą obracając i układając żetony, koncentrację przy wymyślaniu słów, poszerzy zakres słownictwa a także udoskonali bezkonfliktową rywalizację.Sylaba do sylaby

Sylaba do sylaby to gra skierowana do dzieci, które znają już litery i opanowały pierwsze tajniki nauki czytania. Gra stanowi poniekąd kontynuację gry Litera do litery. Każdy kto uczy dzieci czytać, wie, że czytanie nie istnieje bez syntezy sylabowej, więc gra jest idealnym uzupełnieniem metody czytania sylabowego. Grając, dziecko zaprzęga do pracy wzrok, słuch oraz dotyk, co sprawia, że jest zaangażowane w czytanie wielozmysłowo, a im więcej współpracujących zmysłów przy uczeniu się czegokolwiek, tym lepiej! Podobnie jak w poprzedniej pozycji, gra sugeruje kilka poziomów trudności, zaczynając od układania słów 2-sylabowych, przez 3-sylabowe aż do 4-sylabowych. Następnie gracz tworzy wyrazy bez obrazków a w wersji najtrudniejszej układa wyrazy dowolne. W pakiecie znajdziemy również uroczy notesik do zapisywania postępów:


***

Obie gry są skierowane do dzieci 4-8-letnich, są również bardzo pod nie przemyślane i widać, że ich twórcy zadbali o szczegóły. Gruby karton, odpowiedniej wielkości przyjazna czcionka i kolorowe ilustracje autorstwa Magdaleny Popovics, sprawiają, że gry kuszą oko i chce się po nie sięgać. Dobrym rozwiązaniem jest pomysł ze stopniowaniem trudności, w ten sposób dzieci nie mogą się doczekać, kiedy osiągną następny, wyższy poziom wtajemniczenia ;) Moje przedszkolaki były zachwycone i myślę, że obie gry na stałe zagoszczą w naszym kąciku :) 
Za możliwość zrecenzowania gier dziękuję:
Komentarze

  1. Litera do litery jest super. To samo sylaba do sylaby. My często gramy z naszymi dziecmi w scrabble albo literaki. Układanie słów z liter pomaga w myśleniu. Korzystamy też czasem że słownika do scrabble typu https://poocoo.pl ale tylko w celu weryfikacji, bez oszukiwania podczas grania.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź