TRYB JASNY/CIEMNY

Odkrywamy tajemnice warzyw i owoców - karty badacza dla najmłodszych

karty badacza warzyw i owoców do druku


Wiosna i jesień to cudowne pory roku, kiedy przyroda budzi się do życia lub przygotowuje się do snu zimowego. To także idealny czas, aby wzbudzić w dzieciach ciekawość świata naturalnego, zwłaszcza wobec tych smacznych i zdrowych darów natury, jakimi są owoce i warzywa. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, przygotowałam unikalne karty badacza, które pomogą najmłodszym odkrywać i uczyć się poprzez zabawę.

Czym są karty badacza owoców i warzyw?


Karty badacza to karty pracy, które stworzyłam z myślą o zachęceniu dzieci do poznawania różnorodności warzyw i owoców. Na każdej karcie znajduje się duży, atrakcyjny wizualnie obrazek przedstawiający dany owoc lub warzywo. Zadaniem dzieci jest zbadanie każdego z nich poprzez szereg interaktywnych i kreatywnych czynności.

Jak korzystać z kart?


Dzieci rozpoczynają od kolorowania lub wyklejania obrazka, co nie tylko rozwija ich zdolności manualne, ale także pozwala na dokładne przyjrzenie się kształtom i kolorom badanych roślin. Następnie, poprzez poprawianie napisu po śladzie, młodzi badacze ćwiczą umiejętność pisania i czytania. Identyfikacja kształtu przy pomocy pętelki oraz kolorowania napisu "kolor" na odpowiedni odcień to kolejne etapy, które angażują dzieci w aktywne poznawanie.

Bardzo ważnym elementem jest zaznaczenie smaku każdego owocu lub warzywa. Dzięki temu dzieci uczą się kojarzyć poszczególne smaki z konkretnymi roślinami, co jest fundamentem zdrowych nawyków żywieniowych. Ostatnim etapem jest zakreślenie jadalnej części rośliny, co dodatkowo edukuje o ich budowie i sposobach spożywania.

Warzywa i owoce karty pracy do druku


Przygotowałam dwa pliki z kartami badacza, dzięki czemu zakres poznawanych roślin jest szeroki i różnorodny. W pierwszym pliku skoncentrowałam się na nowalijkach takich jak sałata, pomidor, ogórek, cebula, rzodkiewka, brokuł czy marchew. Drugi plik otwiera przed dziećmi świat zarówno krajowych, jak i egzotycznych owoców oraz innych warzyw – od ananasa, przez awokado, aż po ziemniaka i seler naciowy.

Dlaczego warto korzystać z kart badacza?


Karty badacza to nie tylko doskonały sposób na wprowadzenie dzieci w świat zdrowego odżywiania, ale również okazja do rozwijania wielu ważnych umiejętności. Poprzez zabawę, najmłodsi uczą się obserwacji, analizy, a także rozwijają swoją kreatywność i zdolności manualne. Jest to również świetna okazja do wspólnego spędzania czasu z rodzicami lub opiekunami, którzy mogą aktywnie uczestniczyć w procesie edukacyjnym.

Pamiętajcie, że nauka poprzez zabawę to jedna z najskuteczniejszych metod edukacyjnych, a karty badacza owoców i warzyw to narzędzie, które może w znaczący sposób przyczynić się do rozbudzenia zainteresowań naukowych i kulinarnych wśród najmłodszych. 

W pliku nr 1 znajdziecie karty głównie z nowalijkami:

sałatą
pomidorem
ogórkiem
cebulą
rzodkiewką
brokułem
marchewką

Karty badacza nowalijek do pobrania TUTAJW pliku nr 2 znajdziecie karty z owocami krajowymi i egzotycznymi oraz z innymi warzywami:

ananasem
arbuzem
awokado
bananem
brzoskwinią
chili
cytryną
czosnkiem
fasolą
granatem
gruszką
jabłkiem
jeżynami
kukurydzą
malinami
mango
papryką
pomarańczą
porem
selerem naciowym
śliwkami
truskawką
winogronem
ziemniakiem

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź