TRYB JASNY/CIEMNY

Jak liście zmieniają kolor? Doświadczenie dla dzieci


Jesień to pora pięknych kolorowych liści. Ale dlaczego kolorowych? Jak to się dzieje, że tracą swój zielony kolor? Odpowiedź pomoże uzyskać bardzo łatwe doświadczenie.

Potrzebujemy:

  • wydruki liści do pobrania poniżej:
  • folię do laminatora lub koszulkę na dokumenty
  • laminator
  • zielony mazak suchościeralny
  • chusteczki nawilżane
Na początku drukujemy liście, wydruk laminujemy lub wkładamy do koszulki na dokumenty. Następnie kolorujemy liście bardzo dokładnie zielonym mazakiem suchościeralnym. Liście można wyciąć albo rozdać dzieciom cały zestaw. 


Pytamy jaki kolor liście mają wiosną i latem. Informujemy, że za zielony kolor odpowiada barwnik o bardzo trudnej do wymówienia nazwie - chlorofil. Drzewa w wielkim skrócie żywią się wodą, światłem słonecznym i dwutlenkiem węgla. Kiedy nadchodzi jesień i dni stają się coraz krótsze, drzewa przestają produkować chlorofil, a na liściach ujawniają się inne kolory. W tym momencie prosimy dzieci, żeby dokładnie za pomocą chusteczek wyczyściły liście z zielonego barwnika i zobaczyły jakie jeszcze kolory się w nich ukrywają. Kończymy doświadczenie informacją, że kiedy robi się już naprawdę bardzo, bardzo zimno, drzewa zrzucają liście.

Pomysł zaczerpnięty stąd

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź