TRYB JASNY/CIEMNY

Rysuję i zgaduję. Czytanie sylabowe Kapitan Nauka - recenzja




Umiejętność czytania to jedna z elementarnych umiejętności. Opanowanie jej wcale nie musi być nudne i przysparzać problemów, wystarczy zachęcać do nauki czytania w atrakcyjny dla dziecka sposób. Jednym z takich sposobów jest gra Rysuję i zgaduję. Czytanie sylabowe od wydawnictwa Kapitan Nauka. 


Twórczynią gry jest ponownie Monika Sobkowiak, osoba, której nazwisko zna każdy nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka bloga Pani Monia. Autorem ilustracji absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, pan Krzysztof Stręcioch. W pudełku znajdziemy:

- 60 zadań na kartach
- 40 zadań w dedykowanej książeczce z załączonym poradnikiem nauki czytania w pigułce
- mazak suchościeralny




Zanim zaczniecie przygodę z grą, zachęcam do zajrzenia do dołączonej książki, która na kilku stronach zawiera niezwykle cenne rady dla dorosłych :) Dowiecie się z niej jakie błędy popełniają dorośli ucząc czytać dzieci, jak takich błędów nie popełniać oraz poznacie ważne wyznaczniki gotowości do podjęcia nauki czytania. Na końcu znajdziecie krótki opis metody sylabowej.


Sylabowa metoda nauki czytania święci od kilku lat prawdziwe triumfy. Jest intuicyjna, zachęca dziecko do pokonywania wyzwań, bo stopniuje się w niej stopień trudności i pomaga tym dzieciom, dla których czytanie wydaje się być nie do okiełznania.



Podobnie sytuacja ma się z grą Rysuję i zgaduję. Czytanie sylabowe - na kartach suchościeralnych znajdziemy najpierw zadania o bardzo niskim stopniu trudności, następnie przejdziemy do trudniejszych. Karty są dwustronne, nie martwcie się również o ostre rogi - Kapitan Nauka zawsze dba o zaokrąglenia. Niezaprzeczalną zaletą takiego doboru elementu jest także to, że dziecko może się mylić, a następnie błędy wymazać suchą ściereczką.




Z kolei po książeczkę moim zdaniem należy sięgnąć, kiedy dziecko opanuje już wszystkie zadania z kart. Jako nauczycielka, która nieustannie szuka nowych zadań, żeby zaspokoić ambicje dzieci, na pewno zadania z książeczki będę też kserować i wręczać do pracy przy stolikach :)



Jakie rodzaje zadań znajdziemy w grze?

Rebusy, zagadki logiczne, plątaninki, wykreślanki - czyli zadania, które sprawiają najwięcej frajdy przy ich wykonywaniu. Wszystkie te zadania pobudzają różne struktury poznawcze mózgu i doskonale pomagają w usystematyzowaniu wiedzy.



Gra na pewno będzie ciekawym urozmaiceniem i śmiało można ją wrzucić do folderu z napisem gry i zabawy wspomagające naukę czytania. Dedykowana dla dzieci dopiero od 5 do 8 roku życia, ale jeśli Wasze dzieci są młodsze i wyrażają zainteresowanie czytaniem, to droga wolna. Polecam! 



Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź