TRYB JASNY/CIEMNY

Krótka historia o Ziemi - prezentacja na Dzień Ziemi


Ziemia to póki co najbardziej niesamowita i różnorodna planeta we Wszechświecie. Szkoda, że nie traktujemy jej tak jak powinniśmy, ale może ludzkość wraz z biegiem lat, uda się w końcu po rozum do głowy. 


Z okazji Dnia Ziemi stworzyłam o niej trochę ciekawostek, więc zachęcam do przedstawienia prezentacji przedszkolakom i moooże trochę starszym dzieciom :)
Dla osób, które poszukują opowiadania na Dzień Ziemi, zamieszczam poniżej treść. Natomiast prezentacja będzie do pobrania na końcu posta. 


Ziemia to skalista planeta znajdująca się w Układzie Słonecznym. Jest to również trzecia planeta od Słońca, a piąta pod względem wielkości. Jak dokładnie duża jest Ziemia? Bardzo szybki samolot potrzebuje dwóch dni, aby ją okrążyć. To powinno dać Ci do myślenia.

Póki co, Ziemia jest jedyną planetą na której istnieje życie. Dużo życia!

Naszą planetę otacza warstwa atmosfery, dzięki której może ono istnieć.

Życie na Ziemi narodziło się w wodzie. Pierwsze pojawiły się organizmy podobne do dzisiejszych bakterii i sinic. Następnie glony, gąbki i parzydełkowce, meduzy i skorupiaki a jeszcze później ryby. Jednymi z największych gatunków zwierząt żyjących kiedykolwiek na Ziemi były dinozaury.
Wymarły prawdopodobnie na skutek uderzenia w planetę wielkiej asteroidy, co spowodowało katastrofy naturalne na niewyobrażalną skalę. 

Nie jesteśmy w stanie tego wyczuć, ale Ziemia pozostaje w nieustannym ruchu. Kręci się wokół własnej osi, dzięki czemu mamy dzień i noc... oraz krąży wokół Słońca, co powoduje zmieniające się pory roku. 

Z kolei wokół Ziemi krąży jej satelita - Księżyc, jedyne ciało niebieskie, na którym udało się postawić stopy człowiekowi. Niektórzy twierdzą, że widać na nim twarz, ale mi zawsze przypominał wielki kawał sera.

Jaki kształt ma Ziemia? Odpowiedź na to pytanie, może Ci się wydawać oczywista, ale może lepiej sobie o tym powiedzieć, bo kiedyś ludzie myśleli, że mieszkamy na skorupie wielkiego żółwia... a nawet dzisiaj znajdą się tacy, co obstają przy tym, że Ziemia jest płaska jak talerz...

Dzisiaj powinniśmy już wiedzieć, że Ziemia kształtem przypomina piłkę, lekko spłaszczoną na górze i na dole. Taką figurę nazywamy elipsoidą. 

Większość powierzchni Ziemi składa się z wody, ale są na niej również ogromne lądy - kontynenty. Ten na którym mieszkamy to Europa. W Europie swój dom znalazło mnóstwo ludzi. Wszyscy oni mówią różnymi językami i mają własne zwyczaje. Na północy Europy można podziwiać bajecznie brzmiące zorze polarne. W Hiszpanii usiąść na trybunach podczas gdy torreador czerwoną płachtą będzie denerwował byka. W polskiej Puszczy Białowieskiej zobaczysz prawdziwe żubry, z wieży Eiffela we Francji ujrzysz migoczące światła Paryża, w Holandii zakochasz się w polach barwnych tulipanów. W Szwajcarii spojrzysz na świat ze szczytu wzniosłych Alp, a jeśli spodoba Ci się wysokość, w Londynie możesz przejechać się piętrowym czerwonym autobusem. 

Afryka to najgorętszy kontynent. Większość ludzi ma tam ciemną skórę, mieszka we wioskach i zajmuje się rolnictwem. Na targach znajdziesz owoce i warzywa, które w Polsce nazywamy egzotycznymi, takie jak banany, pomarańcze, ananasy czy bataty. Jeżeli lubisz piasek i nie boisz się mumii,  zajrzyj do wnętrza piramidy a na wielbłądzie zanurz się w Saharze - największej pustyni świata. Masajowie - dzielni afrykańscy wojownicy, pokażą z kolei czym jest prawdziwa afrykańska gościnność. Wieczorem, ukryjesz się w trawach sawanny i usłyszysz ciężkie kroki szlachetnych słoni.

Azja to największy kontynent. Mieszka na nim połowa mieszkańców globu. Z Polski najbliżej nam do Rosji, w jej stolicy Moskwie, czeka kolorowa cerkiew św. Bazylego. W Chinach możesz przejść się po Wielkim Murze, w Japonii powąchać gałęzie kwitnących wiśni, w Seulu zadziwi Cię najnowocześniejsza technologia. W Indiach napijesz się aromatycznej herbaty, ujrzysz odbicie budowli Tadż Mahal w wodzie i będziesz musiał uważać na krowy, które w tamtym rejonie uważa się za święte.

Australia jest najmniejsza. Miesza tam mało ludzi, a przez to, że jej środek zajmują gorące i suche pustynie, mieszkają oni na jej obrzeżach, blisko wody. Z pewnością spodoba Ci się morze wścibskich i gdaczących papug, takich jak kakadu. Dowiesz się po co kangurowi torba na brzuchu, a może nawet koala pożyczy Ci jakąś liściastą przekąskę? W operze w Sydney usłyszysz koncerty wybitnych muzyków, na Wyspie Wielkanocnej staniesz oko w oko z wielkimi posągami, w Polinezji nauczysz się tańca hula a w Nowej Zelandii pomożesz przy wypasie owiec.

Ameryki dzieli się na Północną, Środkową i Południową. Pierwszych mieszkańców Ameryki Północnej nazywamy dzisiaj Indianami. Obecni mieszkańcy dużo im zawdzięczają! W Kanadzie zjesz naleśniki z przesłodkim syropem klonowym. Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zaświeci Ci pochodnią Statua Wolności, w Parku Yellowstone ostrożnie przejdziesz wśród parujących gejzerów. W Meksyku leżącym w Ameryce Środkowej, założysz na głowę sombrero, w Amazonii będziesz musiał uważać na anakondy, w Brazylii zatańczysz gorącą sambę a w Peru spojrzysz na świat ze szczytu And.

Jeżeli zmęczą Cię inni ludzie, możesz spróbować dostać się na Antarktydę, znajduje się aż na Południowym Biegunie Ziemi, jest tam bardzo zimno i ludzie tam nie mieszkają. Prowadzą za to badania, żeby dowiedzieć się więcej o otoczeniu. W stacjach badawczych spotkasz naukowców, którzy zaproponują Ci kubek gorącego kakao. Posłuchasz jak porusza się lodowiec, a jak będziesz miał wystarczająco dużo szczęścia, może uda Ci się dostrzec niedźwiedzia polarnego, pingwiny lub orki.

Ziemia jest taka piękna! Znajdziemy na niej równiny, wyżyny i góry (najwyższe to Himalaje, a Mount Everest - najwyższy szczyt - bywa nazywany dachem świata), lasy, morza, rzeki i oceany, wulkany, pustynie i lodowce. A to tylko z zewnątrz!

Bo wiesz albo nie, Ziemia skrywa również bogate wnętrze na które składają się skorupa, płaszcz zewnętrzny i wewnętrzny oraz jądro. Skały, które wydobywa się z Ziemi, kryją wiele skarbów takich jak kamienie szlachetne, np. diament, szafir, szmaragd, rubin, topaz, ametyst. Ludzie wydobywają także żelazo, miedź, węgiel, sól, uran, ropę naftową i gaz ziemny.

Pamiętaj, że nie ma innego takiego miejsca jak Ziemia. Jest jedyna w swoim rodzaju i jest Twoim jedynym domem, dlatego musisz o nią dbać już od najmłodszych lat, a ona odwdzięczy Ci się całym swoim pięknem. A tu wspomniana prezentacja: POBIERZ

UWAGA! Plik jest bardzo duży, jego pobieranie może potrwać nawet kilka minut. 


Komentarze

 1. Super prezentacja. Dziękuję bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, czy zdaje sobie sprawę, że wprowadza Pani dzieci w błąd tymi słowami? To że nauka coraz częściej wpaja kłamstwa o powstaniu ziemi nie znaczy, że bezmyślne powtarzanie ich jest dobre. To co pani napisała o powstaniu ziemi jest jedynie teorią, jedną z tez religii ewolucji którą tak ochoczo podaje się jako naukę. Proszę się zastanowić na prostym przykładzie- jeśli stoi Pani przed budynkiem albo samochodem - wie Pani doskonale, że stworzył go konstruktor. Dlaczego więc patrząc na drzewa, zwierzęta - na siebie samego gdzie to wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane uważa Pani - i uczy dalej że powstało z przypadku? Proszę.się zastanowić czy tak perfekcyjna.planeta, na której może istnieć życie miała więcej szczęścia od pozostałych... Mimo że tworzyła się wg teorii ewolucji tak samo. Że każdy organizm który istnieje na ziemi jest inny i przypadkowo jest równie skomplikowany jak pozostałe? Podpowiem - to wszystko co nas otacza - pani i każde dziecko które przeczyta te prezentacje nie jest dziełem przypadku. Zostało stworzone przez nieomylnego stwórcę. Niestety religie namieszały w głowach ludziom i przestali w ten sposób postrzegać Boga. Boga możemy poznać przez Pismo Święte - nie przez instytucje, nie przez księdza, czy jakiegokolwiek innego człowieka. Wtedy obraz Boga i jego poznanie będzie możliwe. Proszę nie okłamywać dzieci, by nie szkodzić swojej duszy. Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  Dla mnie wspaniała praca do wykorzystania na lekcji w klasie 1. Szukałam długo i dopiero ta prezentacja spełniła moje oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Serdecznie dziekuje za materialy i ciekawe pomysly zawarte w "Podrozy na Ziemie". Skorzystam z nich chetnie. Podstawowe wiadomosci o Ziemi w pigulce. Ladne ilustracje i fotki. Ciekawe pomoce.Prezentacja pokazuje piekno i bogactwo naszej Ziemi, ktora jest tylko mala czescia wielkiego Wszechswiata, stworzonego przez Boga. Jeszcze raz dziekuje☺

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję, wspaniały materiał. Właśnie szukałam czegoś na szkolne obchody Dnia Ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super prezentacja, bardzo fajnie wymienione ciekawostki na temat Ziemi. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Prezentacja super, ale znalazłam jeden błąd na 16slajdzie. Zwierzę podpisane jako żubr zdecydowanie tym żubrem nie jest ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź