Jak dbać o żyły?
Żylaki kończyn dolnych to coraz częstsze schorzenie, którego diagnostyką oraz leczeniem zajmuje się flebolog. Zakrzepica żylna jest bardzo niebezpieczna, dlatego specjaliści zalecają, aby nie stronić przed profilaktyką chorób naczyń i nie bać się badać.
- Kim jest flebolog i w czym może pomóc?
- Zakrzepica żył głębokich - kiedy udać się do flebologa?
- USG w leczeniu niewydolności żylnej
Leczenie chorób żył może wyglądać różnie – wszystko zależy od stanu żył i choroby, która Cię dotknęła. Jeśli zauważasz jakiekolwiek problemy bądź chcesz po prostu zbadać się profilaktycznie, udaj się do flebologa, choćby po to, aby uniknąć konieczności wdrożenia inwazyjnego leczenia i skorzystania z chirurgii naczyniowej. Już same pajączki naczyniowe mogą być niepokojącą oznaką – nie muszą to być od razu owrzodzenia żylne. Z chorobami żył nie ma żartów, powie to każdy chirurg naczyniowy.
Kim jest flebolog i w czym może pomóc?
Flebolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem żył, a konkretnie żylaków, pajączków, czy nawet ich zapaleniem. Nie jest mu obca również profilaktyka, jeśli chodzi o choroby żył.
Flebolog zajmuje się następującymi problemami:
- zmiany żylakowe,
- zakrzepica żylna,
- wrodzone zmiany w naczyniach,
- żylaki i ich usuwanie,
- zapalenie żył
- przewlekła niewydolność żył,
- inne choroby układu żylnego.
Zakrzepica żył głębokich - kiedy udać się do flebologa?
Istnieją pewne wskazania, które powinny wzbudzić Twoją uwagę i spowodować myśli o odwiedzinach u flebologa, jak na przykład flebolog w Rehmedicon. Zapisz się do niego, jeśli masz zmiany miażdżycowe, czujesz mrowienie lub drętwienie kończyn, obserwujesz żylaki, czy pajączki na nogach, albo cierpisz na przewlekłe, czy ostre choroby żył lub owrzodzenia żylna.
Specjalne potrzeby kobiet w ciąży i połogu
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym organizm przechodzi wiele zmian. Jednym z częstych problemów są żylaki nóg spowodowane zwiększoną objętością krwi, uciskiem macicy na żyły oraz zmianami hormonalnymi. Aby zapobiec powstawaniu żylaków lub złagodzić ich objawy warto zastosować kilka prostych zasad. Regularna aktywność fizyczna taka jak spacery, pływanie czy joga poprawia krążenie krwi i zapobiega zastojom. Specjalistyczne pończochy uciskowe pomagają utrzymać prawidłowy przepływ krwi w nogach i zmniejszają obrzęki. Kilkukrotne podniesienie nóg w ciągu dnia na przykład opierając je o ścianę zmniejsza obciążenie żył. Warto również ograniczyć spożycie soli, która przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie oraz zwiększyć ilość błonnika, który ułatwia wypróżnianie. Nadmierna waga zwiększa obciążenie żył, dlatego ważne jest utrzymanie zdrowej wagi w ciąży. Unikanie długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji, regularne zmiany pozycji ciała, poprawiają krążenie. Prysznice chłodną wodą mogą zmniejszyć obrzęki nóg.
Nieleczone żylaki w ciąży mogą prowadzić do poważnych powikłań zarówno dla matki jak i dla dziecka. Do najczęstszych zagrożeń należą powstawanie skrzepów krwi w żyłach co może prowadzić do zatoru płucnego - bardzo poważnego stanu zagrażającego życiu. Długotrwały zastój krwi w żyłach może prowadzić do powstania trudno gojących się ran. Żylaki powodują uczucie ciężkości bólu i obrzęków nóg, co znacznie obniża komfort życia przyszłej mamy. W niektórych przypadkach żylaki mogą przyczyniać się do skrócenia szyjki macicy i zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu.
USG w leczeniu niewydolności żylnej
Choroby żył wymagają konkretnej diagnostyki, a w tym celu właśnie wykonuje się specjalistyczne USG, określane mianem dopplera, czyli ultradźwiękowej diagnostyki dopplerowskiej. To badanie obrazowe, które pozwala na ocenę stanu żył. Lekarz używa do tego specjalistycznego urządzenia, posiadające głowicę ultrasonigraficzną, emitującą fale ultradźwiękowe. Odbijają się one od tkanek i przepływającej w niej krwi, tworząc specjalny obraz. Wtedy specjalista jest w stanie dokładnie ocenić ich rozmiar, kształt, jak i przepływ krwi w żyłach.
Nie musisz specjalnie przygotowywać się do tego badania, wystarczy, żebyś miał na sobie wygodny strój, który możesz szybko zdjąć albo pozwalający odsłonić badany obszar. Pamiętaj jednak, aby nie aplikować na ten obszar ciała żadnych leków, czy kosmetyków.
Materiał zewnętrzny.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)